Litva: největší pobaltský stát s unikátní hradem

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 21829x

Litva je nejjižnějším a zároveň největším pobaltským státem, jehož hlavním městem je Vilnius.

Vyberte si z našich zájezdů do LitvyZobrazit zájezdy

To, že je Litva součástí trojstátí souhrnně nazývaného Pobaltské republiky, ví určitě každý. Který z těch tří států Litva je, už by možná někteří odhadovali a jak se jmenuje její hlavní město, mohou s určitostí říct jen fandové zeměpisu. Nejen Litva, ale celé Pobaltí patří dodnes trochu neoprávněně k opomíjeným koutům Evropy. Pojďme to změnit, stojí to opravdu za to.

Litva je nejjižnějším a zároveň největším pobaltským státem, jehož hlavním městem je Vilnius. Historický vývoj i geografická poloha Litvy přímo předurčily charakteristické rysy státu a jeho obyvatel. V porovnání s Lotyšskem a Estonskem jsou na Litvě nejnižší ceny, bezproblémově se zde domluvíte rusky a žije zde největší polská menšina.

Odkaz sovětské minulosti

Moderní historický vývoj Litvy se právě díky její geografické poloze nesl v duchu sovětské okupace. Prakticky byla Litva od roku 1940 až do roku 1990 s krátkým tříletým obdobím německé anexe součástí Sovětského svazu.
Nezávislost na něm vyhlásili Litevci jako první pobaltský národ 11. března 1990.

Dodnes však na Litvě najdete odkazy na tuto ne příliš slavnou minulost a to buď v podobě panelákové výstavby či právě plynulé ruštiny velké většiny Litevců. Nejtíživěji ji však pocítíte na vlastní kůži při návštěvě budovy bývalé KGB ve Vilniusu, vyšetřovny a vězení nedaleko historického centra, která byla přebudována na velmi sugestivní muzeum.

Ideální země pro cyklisty

Jelikož je Litva nížinatá země s nejvyšším vrcholkem sahajícím do necelých 300 metrů nad mořem, je to přímo ráj pro cyklisty. V celé zemi můžete využít více než 1000 značených cyklistických tras. Pro opravdové vyznavače cyklodovolených je připravená stezka vedoucí napříč všemi pobaltskými státy.

Čtení: Zájezdy do Pobaltí – srovnání a doporučení

Zeměpisný střed Evropy

Určit přesný zeměpisný střed Evropy je zapeklitý úkol, kterým se geografové a astronomové zabývali již v 18. století. Střed Evropské unie, který se nachází v Německu, je celkem přesně znám. Na geografický střed celé Evropy si ale stále dělá nárok hned několik bodů, které záleží na způsobu měření. Nicméně v Guinessově knize rekordů je zapsán pouze bod jediný a to u litevské vesnice Pumuškes, 26 kilometrů severně od Vilniusu!

Hlavní město Vilnius

Vilnius je hlavní a zároveň největší litevské město. Jeho historické centrum je dokonale zachováno a téměř nedotčeno moderní zástavbou, jakmile do něj vejdete, ocitnete se ve změti uliček s barokní architekturou orientovanou okolo velkého hlavního náměstí.

Vilnius je právem řazen mezi nejkrásnější města severní Evropy, které se už ve středověku stalo jedním z nejmocnějších sídel, obchodním a kulturním centrem, oblíbeným zejména mezi polskými literáty v čele s Adamem Mickiewiczem. Raritou mezi ostatními světovými hlavními městy může být skutečnost, že téměř polovinu obyvatelstva tvoří národnostní menšiny Rusů a Poláků.

Památky UNESCO

Na celé Litvě jsou 4 místa zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Prvním a nejstarším zápisem je historické centrum hlavního města Vilniusu. V roce 2000 proběhl zápis přírodní oblasti Kurská Kosa se svými širokými písečnými dunami.

O 4 roky později byla zapsána archeologická lokalita z období doby kamenné nedaleko Vilniusu a naposledy jeden z bodů Struveho geodetického oblouku, který měl v polovině 19. století pomoct určit rozměry Země.

Hora křížů – nejmystičtější místo na Litvě

Jedním z jednoznačně nejpozoruhodnějších míst na Litvě je Hora křížů, která odkazuje nejen na hlubokou zbožnost místních obyvatel, ale také na sklony k mysticismu, který se na Litvě udržoval ještě ve 14. století.
Hora křížů je malý kopeček, který je posázen zejména dřevěnými kříži všech různých velikostí a uměleckého zpracování.

Jejich přesný počet už se nedá ani spočítat, odhaduje se však na více než milion. Poté, co v roce 1993 navštívil toto místo papež Jan Pavel II., stalo se z něj významné poutní místo.

Trakai – symbol litevské samostatnosti

Městečko Trakai leží na březích jezera, v němž byl na menším ostrově postaven stejnojmenný ostrovní hrad, současný symbol Litvy. Tím se však stal až ve 20. století, kdy začalo litevské národní sebeuvědomování, a hrad symbolizoval jeho slavnou středověkou minulost.

Bez zajímavosti nezůstává, že patronem hradu je náš český sv. Jan Nepomucký. Další překvapivou českou stopou je freska v jedné z místností, na níž je vyobrazena bitva u Grünwaldu, ve které na straně Litevců bojoval i Jan Žižka.

Litevština

Oficiálním jazykem na Litvě je litevština, nejstarší a nejkontinuálnější indoevropský jazyk. Nicméně i jazyk s takto dlouhou tradicí rád přejímá vlivy z jiných jazyků, a tak dokonce najdeme české stopy nejen v litevské historii, ale také v jazyce. Z češtiny litevština převzala souhlásky č, ž a š.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Litva

Zelená duše Pobaltí… Litva!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Litvy

Zájezdy do Litvy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/litva/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024