Jerevan: neprávem opomíjená starověká metropole ve stínu Araratu

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 1. 2024 • Přečteno 1894x

Odhoďte předsudky a dejte arménské metropoli šanci. Město ve stínu bájné hory se vám bohatě odvděčí.

Vyberte si z našich zájezdů do ArménieZobrazit zájezdy

Jerevan sice nepatří k úplně prvoplánovým turistickým destinacím, jeho návštěva ale rozhodně stojí za to. Hlavní a největší město Arménie leží v severozápadní části země, asi 15 kilometrů od hranice s Tureckem, za kterou se tyčí bájný Ararat. Pro Armény posvátná hora tvoří Jerevanu impozantní kulisu.

Ve městě a jeho nejbližším okolí žije přes 1 milion lidí, což je zhruba třetina všech Arménů žijících v Arménii. Dalších odhadem 6–12 milionů Arménů žije v zahraničí, a to hlavně v Rusku, USA a Francii. Hlavní příčinou diaspory bylo vyvražďování Arménů osmanskými Turky na konci první světové války.

Jerevan, který je v pořadí už 14. hlavním městem Arménie, se metropolí stal v roce 1918. Je také jedním z nejstarších nepřetržitě obývaných měst na světě – založen byl v roce 782 před naším letopočtem, což je o 29 let dříve než jeho slavnější kolega Řím. Leží v nadmořské výšce okolo 1 kilometru v jednom z nejsušších regionů v zemi.

Výkladní skříň sovětské architektury

Jerevanu se přezdívá Růžové městoJerevanu se přezdívá Růžové město

Navzdory opravdu dlouhé minulosti se ve městě příliš historických památek nedochovalo. Řada z nich totiž vzala za své během první světové války, kdy tady bojovalo ruské vojsko proti osmanským silám. Dnešní podoba Jerevanu je odrazem dlouhých 70 let pod křídly Sovětského svazu a nadchne všechny obdivovatele brutalismu. O slovo se ale postupně hlásí i moderní architektura.

Všechny architektonické slohy spojuje využití tufu, vulkanické horniny, která se v Arménii těží odjakživa. Díky tomu stavby za ideálních světelných podmínek (tj. hlavně během východu a západu slunce) chytají narůžovělý odstín, a proto se Jerevanu přezdívá Růžové město.

Jerevan je i přes svou izolovanost moderní metropolitní město, které dost kontrastuje s okolní venkovskou krajinou. Nabídne vám snad vše, nač si jen vzpomenete: muzea, galerie, svatostánky, již zmiňovanou sovětskou architekturu i gastro zážitky, za které by se nemusely stydět ani michelinské restaurace. A co je nejlepší – nebudete se muset tlačit mezi davy turistů. Co tedy vidět a neminout?

1. Náměstí Republiky

Náměstí RepublikyNáměstí Republiky

Vaše první kroky by měly směřovat přímo do centra všeho dění – na náměstí Republiky, mezi místními známé spíše jako Hraparak. Ikonické náměstí je dílem renomovaného arménského architekta Alexandra Tamanjana, který měl zásadní zásluhu na dnešní podobě města.

Náměstí lemuje řada významných budov: Úřad vlády, Ministerstvo zahraničí, Muzeum historie nebo Národní galerie, která je se svými 56 sály a sbírkou 26 tisíc uměleckých děl největším muzeem v zemi. Celému prostranství dominuje zpívající fontána, která ožívá každý večer od jara do podzimu.

2. Kaskáda

KaskádaKaskáda

Zářným příkladem jerevanského brutalismu je komplex Kaskáda. Stavba architekta Jima Torosjana ze 70. let minulého století je v podstatě obří vápencové schodiště proložené terasami, které zdobí zeleň, fontány a nápadité sochy ze sbírky filantropa Gerarda L. Cafesjiana. Odměnou za zdolání několika stovek schodů vám bude panoramatický výhled na celý Jerevan. Za jasného dne uvidíte i samotný Ararat.

Kaskáda ale není jen vysoce fotogenické místo, které propojuje centrum města s parkem Vítězství. Pod schody sídlí Cafesjianovo centrum umění. Sbírka disponuje zhruba 5000 exponáty, včetně uměleckého skla od českých sklářů. Do jednotlivých pasáží vás vyvezou eskalátory, které kopírují vnitřní stranu schodiště.

3. Památník a muzeum genocidy Tsitsernakaberd

Památník a muzeum genocidy TsitsernakaberdPamátník a muzeum genocidy Tsitsernakaberd

Památník a muzeum genocidy na vrcholu kopce Tsitsernakaberd není zrovna nejveselejší místo, navštívit by ho ale měl každý, kdo chce porozumět tragické historii Arménů. Kruhový památník se skládá z 12 obrovských betonových desek, které reprezentují 12 ztracených arménských provincií.

V jeho středu hoří věčný oheň na památku 1,5 milionu Arménů, které v letech 1915 až 1923 systematicky vyvraždili osmanští Turci. Opodál stojí muzeum, které bez příkras dokumentuje události 24. dubna 1915, dne, kdy genocida započala. Místo bylo slavnostně otevřeno v roce 1995 u příležitosti 80. výročí tragické události.

4. Modrá mešita

Modrá mešitaModrá mešita

Modrá mešita je jedinou stále funkční mešitou v Arménii. Šiítskou mešitu v centru Jerevanu nechal v 18. století postavit Nádir Šáh, jeden z největších perských dobyvatelů všech dob. Její modrou kupoli a minaret přehlédnete jen stěží. Interiér zdobí mramor a tradiční islámská mozaika.

Během sovětské éry sloužila jako jerevanské muzeum. Hned po rozpadu SSSR se ji ale s podporou íránské vlády podařilo zrekonstruovat a obnovit původní činnost.

5. Likérka Ararat

Likérka AraratLikérka Ararat

Proslulou arménskou brandy Ararat začal v roce 1887 vyrábět obchodník Nerses Tairjan. Podle tradiční receptury se vyrábí z pramenité vody a bílých hroznů z nedalekých vinic. Postupem času získala uznání také v zahraničí, údajně ji s oblibou popíjel i sám Winston Churchill.

Během prohlídky likérky se seznámíte s celým procesem její výroby a samozřejmě i sami ochutnáte. Také zjistíte, kde je ukrytý tzv. „sud míru“, který bude slavnostně otevřen ve chvíli, kdy skončí nekonečné boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

6. Památník písemnictví Matenadaran

Památník písemnictví MatenadaranPamátník písemnictví Matenadaran

Matenadaran, muzeum a vědecký institut starých písemností, je ideální místo pro každého, kdo se zajímá o historii, umění a literaturu. V budově z 50. let inspirované středověkou arménskou architekturou je uloženo okolo 20000 svitků, rukopisů a dalších cenných textů, včetně nejmenší, největší i nejstarší arménské knihy. Bohatá sbírka dělá z muzea jedno z největších svého druhu.

Před budovou stojí socha Mesropa Maštoce, mnicha, teologa, lingvisty, a především pravděpodobného autora arménské abecedy.

7. Městská tržiště

Těšit se můžete na atmosféru místních tržišťTěšit se můžete na atmosféru místních tržišť

Návštěva trhů je jedním z nejlepších způsobů, jak okusit každodenní život místních lidí. Za suvenýry zamiřte na bleší trh Vernissage, kde každý den zhruba od 11 do 16 hodin seženete takřka cokoliv, od starých sovětských cetek přes tradiční arménské (perské) koberce po ručně vyrobené šperky.

Za jídlem se vydejte na tržiště GUM, kde kromě suvenýrů vyzkoušíte místní dobroty – čerstvé i sušené ovoce a sladkosti, zeleninu, tradiční chlebovou placku lavaš, víno… Zkrátka to nejlepší z arménské kuchyně pod jednou střechou. Vše za velmi přijatelné ceny.

8. Matka Arménie

Matka ArménieMatka Arménie

Jerevan má dokonce svou obdobu sochy Svobody. Na kopci v parku Vítězství ční 52 metrů vysoká Matka Arménie, památník věnovaný všem hrdinům druhé světové války a dalších arménských válek.

Socha symbolicky shlíží a dohlíží na Jerevan a patří k nepřehlédnutelným ikonám města.

9. Historická čtvrť Kond

Historická čtvrť KondHistorická čtvrť Kond

Kond, jehož historie sahá do 17. století, je považován za nejstarší čtvrť v Jerevanu. Stojí v kopci s krásným výhledem na centrum města. Malé kamenné domky jsou natěsnané na sebe a dělí je jen úzké (zhruba 120 cm široké) klikaté uličky.

Některé domy, nebo spíše chatrče, jsou v lehce dezolátním stavu, jiné zdobí nápaditý street art. Rozhodně je to ale jedno z nejautentičtějších míst Jerevanu, kde se na malou chvíli můžete přenést do časů dávno zapomenutých.

10. Operní dům

Operní důmOperní dům

Charles Aznavour, Aram Chačaturjan, Serj Tankian… Arméni mají v hudebním světě věhlasné jméno. Pokud se vám během návštěvy Jerevanu podaří vyčlenit čas na kulturu, vsaďte na Arménské divadlo opery a baletu, největší operní dům na celém Kavkaze.

V jeho repertoáru najdete světovou klasiku i tradiční arménskou hudbu, pro kterou je příznačný duduk, arménská flétna s nezaměnitelným tajemným zvukem. Oblíbenou a od roku 1935 neustále reprízovanou operou je Anuš skladatele Armena Tigranjana.

Před operou stojí socha Arama Chačaturjana, jehož Šavlový tanec dobře znají i lidé hudbou nepolíbení. V těsné blízkosti opery najdete kostel Katoghike ze 13. století, nejstarší kostel ve městě.

11. Katedrála svatého Řehoře Osvětitele

Katedrála svatého Řehoře OsvětiteleKatedrála svatého Řehoře Osvětitele

Jerevanská katedrála je, jak její oficiální název napovídá, zasvěcena Řehoři Osvětiteli, svatému patronovi Arménie a zakladateli Arménské apoštolské církve. Právě díky němu se Arménie na začátku 4. století stala vůbec prvním národem na světě, který přijal křesťanství za své státní náboženství.

Stavba z roku 2001 je největší katedrálou v zemi. Sestává z hlavního kostelu (který usadí až 1700 lidí) a dvou kaplí. V nejvyšším bodě dosahuje solidních 54 metrů. Interiér zdobí krásné fresky a malby s motivy biblických i lidových arménských příběhů.

12. Jerevanské metro

Užijte si jízdu místním metremUžijte si jízdu místním metrem

Jerevan je poměrně malé město a všechny výše uvedené památky bez problému obejdete pěšky. Přesto doporučujeme vyzkoušet i místní metro, které se od roku 1981, kdy bylo zprovozněno, de facto vůbec nezměnilo. Bez větší újmy dokonce ustálo i silné zemětřesení v roce 1988.

Má jen jednu linku (takže nemůžete zabloudit), asi 10 zastávek a na jeho trase jezdí i řada původních vozů. Abyste se mohli svézt, musíte si hezky postaru koupit oranžový žeton nebo o něco modernější dobíjecí kartu.

Úplně nejlepším zážitkem z cestování metrem jsou však jeho stanice, které zdobí velmi zachovalé tradiční arménské motivy v kombinaci se sovětskou architekturou.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Arménie

Zašlá tajemství Arménie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Arménie

Zájezdy do Arménie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jerevan/Doporučujeme z Arménie

Nejnovější z ArménieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024