Odkaz evropských rytířů na území Izraele: Akko a chrám Božího hrobu

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5997x

Křižáci vládli na území Svaté země více než sto let a jejich odkaz zůstal zejména v architektuře - příkladem je město Akko a Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Doporučujeme

Do křesťanských památek, zejména kostelů, je vhodné mít oblečení zahalující ramena a kolena. 

Území dnešního Izraele, zajímalo celou řadu národů, které se ho snažily ovládnout. V dějinách se ale dozvídáme také o náboženském významu Svaté země, pro který se v 11. století až ze severní Evropy vydávají na cestu rytíři i chudáci, a to s jediným cílem: osvobodit svatá místa od nadvlády muslimů a vložit je do rukou křesťanů. 

O co konkrétně evropským Křižákům šlo? Jednalo se o místa, která již od 4. století navštěvovaly tisíce evropských poutníků ročně – o místa spojená se životem a účinkováním Ježíše Krista. Tato místa „určila“ ve 4. století matka císaře Konstatina – Helena a nad svatými místy byly postaveny kaple a kostely. Příchod muslimů v 7. století nijak křesťanské náboženské poutě neovlivnil, zákaz jejich návštěvy přišel teprve v 11. století. 

100 let ve Svaté zemi

Křižáci ve Svaté zemi pobyli více než sto let. Jejich prvním počinem bylo vytvoření Jeruzalémského království v roce 1099. Křižáci se hned pustlili do obnovy chrámu Božího hrobu, který se v této přestavbě zachoval až dodnes. Majestátní chrám je již po staletí cílem ortodoxních a katolických věřících, a to jak z řad obyvatel, tak poutníků ze zahraničí. Na tomto místě, podle císařovny Heleny, byl Ježíš Kristus ukřižován, a po své smrti také pohřben. 

Na návštěvu chrámu si vyhraďte dostatek času, a to nejenom kvůli jeho značné rozhlehlosti. U hrobu Ježíše Krista, ale také na místě ukřižování (Golgota), budou nejspíš velké fronty, zejména v době křesťanských svátků. 

Město Akko - odkaz Křižáků

I mimo město Jeruzalém naleznete odkaz Křižáků – dobrým příkladem je město Akko. Akko bylo sídelním městem křesťanského knížectví až do roku 1291, a tím také posledním sídlem Křižáků ve Svaté zemi.

Dodnes jsou ale přístupné gotické rytířské sály s mohutnými sloupy v citadele, jako i tunel, pojící pevnost templářů s přístavem. Uvnitř hradeb nejsou jenom památky, ale také obytné budovy, kde žijí zejména Arabové.

Naleznete tady také rozlehlý súk s ovocem, zeleninou a čerstvě vylovenými rybami.  

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/izrael-akko-krizaci/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024