Izrael: země pouští, sadů, vinic a moří

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5370x

Izrael je velice rozmanitou zemí, po geografické i historické stránce, kde se určitě nebudete nudit.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Se v Izraeli můžete koupat až ve třech mořích? Jsou to Rudé moře na jihu země, dále pak Mrtvé moře a také moře Středozemní. Nezapomeňte si proto přibalit plavky!

Izrael je země neuvěřitelných kontrastů. Vyprahlé pouště střídají sady, zelené vinice a palmové háje. Zasněžené hory, pobřeží Středozemního a Rudého moře, Mrtvé moře plné minerálních solí, křesťanské kostely vedle mešit, pěstěné zahrady a parky, malé osady, památky připomínající nejrůznější období historie – toto všechno najdete v zemi 418 kilometrů dlouhé a v nejširším místě měřící pouhých 112 kilometrů.

Obyvatelé

Stejně pestrá je i skladba místního obyvatelstva. Většina z nich jsou sice přistěhovalci z různých koutů světa, ale k nové vlasti mají, stejně tak jako její původní obyvatelé, velmi silný vztah. V ulicích uslyšíte kromě hebrejštiny a arabštiny často také ruštinu, angličtinu nebo amharštinu (jazyk etiopských Židů).

Zajímavosti

Pokud vás Izrael láká, věnujte mu více dnů a podívejte se i mimo slavné město Jeruzalém. Mnoho přírodních krás a zajímavých památek naleznete na severu země, v regionu, kterému se říká Galilea a za pouštní krásou a koupáním v unikátním jezeře plném soli (Mrtvé moře) se vydejte zase na jih. Jelikož Izrael není rozhlehlou zemí, nemusíte se bát, že během vašeho pobytu prosedíte celé dny v autobusu. V Izraeli je doslova za každou zatáčkou něco k vidění! 

Vhodné je spojení pobytu v Izraeli s návštěvou sousedního Jordánska, přičemž historie těchto dvou zemí je propojená a nejednou v minulosti tvořily jedno území. Přesto se Izrael a Jordánsko od sebe nesmírně liší a ani v jedné z těchto dvou zemí se zajisté nebudete nudit. 

Počasí

Izrael lze navštívit v kterémkoliv ročním období  vzhledem k jeho geografické rozmanitosti tak lze zažít sníh na horách a ve stejný den se koupat v moři. V zimním období může na severu pršet, u Mrtvého moře budete mít ale nejlepší teplotu ke koupání. Naopak v létě, kdy je v poušti značně horko, si budete v horských polohách užívat příjemné večery s jemným vánkem. Ideální je k návštěvě Izraele a Jordánska doba v březnu, kdy se po vydatných deštích příroda opět zazelená. Příjemná je také doba říjen–listopad, kdy jsou takřka na celém území velmi přijatelné teploty. Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Provázení není o suchých historických faktech, ale o atmosféře.

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/izrael-zeme-pousti/Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023