Katedrála Notre-Dame: místo odpočinku Jana Lucemburského a mnoha dalších velikánů

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 2. 2020 • Přečteno 7420x

V roce 1870 se stavba dočkala povýšení na katedrálu, učinil tak papež Pius IX.

Vyberte si z našich zájezdů do LucemburskaZobrazit zájezdy

Ačkoli není natolik známá jako její jmenovkyně v Paříži, i ona si zaslouží naši pozornost. Jedná se o nejdůležitější lucemburskou sakrální stavbu. A navíc, díky své historii se váže k Čechám více, než byste čekali. 

Pohled do historie

V roce 1870 se stavba dočkala povýšení na katedráluV roce 1870 se stavba dočkala povýšení na katedrálu

Roku 1613 byla římskokatolická katedrála postavena jako jezuitský kostelík. Odpovídá tak stylu pozdní gotiky, místy ale nalezneme i prvky odkazující k renesanci. V roce 1621 byl zasvěcen Neposkvrněnému početí Panny Marie. Když ale v 18. století jezuité odešli z Lucemburska, byla stavba přejmenována na kostel sv. Mikuláše a sv. Terezie.

Patronkou města i celé země je Panna Marie, těšitelka zarmoucených. Právě její socha, vyrobená z lipového dřeva, byla na konci 18. století umístěna do místního kostela. Od té doby je kostel oblíbeným poutním místem. Řada věřících podstupuje dlouhé a náročné výpravy, na jejíchž konci se klaní právě této relikvii. Dodnes je jedním z vrcholů křesťanského roku velikonoční pouť za soškou Marie s Ježíšem, která se pravidelně koná mezi čtvrtou a šestou velikonoční nedělí. 

Na konci března roku 1848 byl dokonce kostel Panně Marii zasvěcen. V roce 1870 se stavba dočkala povýšení na katedrálu, učinil tak papež Pius IX. Kvůli nedostačujícím prostorám, které katedrála nabízela, a stále narůstajícímu počtu poutníků byla v první polovině 20. století realizována přestavba katedrály dle návrhu lucemburského architekta Schumachera.

Hrob Jana Lucemburského a jiné spojitosti s českým národem

Interiéry katedrályInteriéry katedrály

Odkazů o přátelství s Českou republikou zde najdeme hned několik. Prvně zmíníme oficiální partnerství, které je navázáno mezi Prahou a Lucemburkem. Další zajímavostí je náměstí Jana Palacha, které se nachází nedaleko Place d’Armes. Kolemjdoucí se mohou zastavit u pamětní desky, která popisuje hrdinské činy slavného Čecha v boji proti okupaci.

V neposlední řadě asi nejsilnější propojení navázal Jan Lucemburský, který si vzal za manželku Elišku Přemyslovnu a stal se českým králem. Hrabě Lucemburský, otec Karla IV., proslul svou památnou větou o tom, že český král z boje neutíká. Jemu samotnému se však bitva vymstila, když zemřel v bitvě u Kresčaku.

Jeho ostatky leží právě v katedrále Notre-Dame, přesněji řečeno v podzemních kryptách slavného kostela. Podzemní hrobka je místem odpočinku řady dalších významných osobností. Leží zde například několik členů velkovévodské rodiny.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Lucembursko

Mějte oči pro Lucembursko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lucemburska

Zájezdy do Lucemburska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 16. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-notre-dame/Doporučujeme

Nejnovější z LucemburskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024