Lucemburk: to je vysoká životní úroveň ve městě plném mostů v kontrastu se sídly evropských správních budov

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 1. 2020 • Přečteno 7048x

Město je největším a zároveň hlavním městem Lucemburského velkovévodství.

Vyberte si z našich zájezdů do LucemburskaZobrazit zájezdy

Lucemburk mnohým z nás evokuje město, kde sídlí nespočet administrativních budov. A nejsme daleko od pravdy. Jako hlavní město byl Lucemburk svědkem častých mezinárodních úmluv a dohod. Vždyť Lucemburské velkovévodství bylo jedno ze zakládajících států Beneluxu, NATO nebo EU.

Právě zde také sídlí sekretariát Evropského parlamentu, Soudní dvůr EU nebo Evropský účetní dvůr. Tyto instituce jsou soustřeďovány do čtvrti Kirchberg. Právě zde se nachází i tzv. Mušle, oblíbené kulturní a sportovní centrum. Že je ale město mnohem víc než jen byrokratické sídlo, vám dokážeme právě teď.  

Lucemburk se představuje

Centrum městaCentrum města

Město je největším a zároveň hlavním městem Lucemburského velkovévodství. Leží ve skalnaté oblasti na soutoku řek Alzette a Pétrusse. Žije zde asi 100 000 obyvatel, kteří si chválí vysokou životní úroveň ve městě. Dle toho asi sami poznáte, že město není nijak rozsáhlé a na jeho prohlídku vám postačí den či dva.

Ačkoli úchvatné pohledy na město jsou velmi poutavé, takže záleží pouze na vás, jak dlouho se jimi budete kochat. Turismus zde v posledních letech stoupá. A taky není divu, historické jádro města je od roku 1994 na seznamu UNESCO. V neposlední řadě návštěvníky velmi láká i složitá spleť mostů, které pomáhají zvládnout složitý terén, ve kterém se Lucemburk nachází. 

Gibraltar severu

Historie země je spjata s českým králem Janem LucemburskýmHistorie země je spjata s českým králem Janem Lucemburským

Historie města začíná v 10. století, kdy si hrabě Siegfried založil hrad na skalnatém výběžku. Právě ten je dodnes hlavním turistickým lákadlem. Historie země je spjata s českým králem Janem Lucemburským, otcem Karla IV. Když rod Lucemburků v 15. století vymřel, země ztratila nezávislost a město bylo svědkem častých bojů o nadvládu.

Z toho důvodu vznikala nová a nová opevnění, která byla v 19. století, po znovuobnovení nezávislosti, stržena. Právě díky mohutným hradbám město získalo přezdívku „Gibraltar severu“. Dodnes ale zůstaly zachovány podzemní chodby ve skalách, jež tvoří pevné základy města.

Je zmapováno 35 km těchto tras, z nichž 17 km je přístupných veřejnosti. Tyto kasematy zachránily mnoho lidí při náletech za 2. světové války. Pevnost poskytla úkryt mnoha tisícům lidí.

Několik hodin na prohlídku bohatě stačí, co neminout?

Nenechejte si ujít čtvrť GrundNenechejte si ujít čtvrť Grund

Určitě doporučujeme návštěvu čtvrti Grund, právě ta je zapsána na seznamu UNESCO a spolu s opatstvím Neumünster vám poskytne ideální začátek pro vaši prohlídku města. Určitě projdete kolem Velkovévodského paláce. Renesanční budova dřívější radnice je v současnosti sídlem kanceláře velkovévody.

Dále se zastavte na náměstí Place Guillaume, které bude lahodit oku každého nadšence do sochařského umění. Za zmínku stojí i náměstí Place d´Armes, které pamětní deskou připomíná konání Jana Palacha proti okupaci. Bezkonkurenční je ale především vyhlídková trasa Chemin de La Corniche na kopci Bock, která nabízí úžasný výhled na celé staré město a řeku Alzette.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Lucembursko

Mějte oči pro Lucembursko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lucemburska

Zájezdy do Lucemburska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lucemburk/Doporučujeme

Nejnovější z LucemburskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024