Náměstí Place d'Armes: to je vzpomínka na Palacha i místo konání vánočních trhů

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 2. 2020 • Přečteno 2172x

Náměstí je dnes oblíbenou pěší zónou, navíc se každou druhou a čtvrtou sobotu v měsíci změní v bleší trh.

Nepříliš velké, ale pro místní velmi důležité. I tak by se dalo zjednodušeně popsat náměstíčko Place d'Armes v hlavním městě Lucemburského velkovévodství. Právě zde se totiž místní setkávají, tady probíhají nejvýznamnější městské trhy, a zejména v letních měsících jsou místní zahrádky barů a kaváren doslova nacpané lidmi. Zkrátka náměstí jak má být.

Za stavbou Lucemburského náměstí stojí Holanďan a Španěl

Palais MunicipalPalais Municipal

Poté, co město postihlo požár v roce 1554, byl nizozemskému inženýrovi Sebastianu van Noyenovi přidělen úkol vytvořit plány na výstavbu nového náměstí v centru města. Tak vznikly první plány na Neumarkt neboli Nový trh. Další významné jméno, které zasáhlo do finální podoby náměstí, byl Jean Charles de Landas.

Španělský stavař Place d'Armes na tomtéž místě, avšak o něco později, vybudoval menší čtvercovou plochu, pro níž se vžilo označení Place d'Armes. Za vlády Ludvíka XIV. bylo náměstí vydlážděno kostkami a lemováno lipovými stromy. Sloužilo také jako reprezentační zázemí vojenských přehlídek.

Náměstí Jana Palacha a mnohem více

Bleší trh na náměstíBleší trh na náměstí

V západním rohu náměstí je speciálně vyčleněné místo, které oslavuje místní básníky. Architektonických rozdílů si návštěvník všimne na první pohled. Všímavým kolemjdoucím neunikne domovní vývěsní tabule, která oznamuje, že se nacházíme na náměstí Jana Palacha. Na vysvětlenou připomínáme velmi dobré diplomatické vztahy Prahy a také celé České republiky s Lucemburskem.

Vybudování tohoto mini náměstíčka vzniklo z iniciativy, za kterou stál bývalý náměstek primátora Lucemburku Fernanda Zürna. Sám měl totiž osobní zkušenost s tehdejší situací, když byl jako úředník vyslán do protektorátu Čechy a Morava.

V roce 1969 se Zürnovi podařilo prosadit, že v rohu náměstí Place d'Armes bude viset pamětní deska Jana Palacha. Když pak v roce 1991 navštívil město Václav Havel, dostal Palach ještě více prostoru a kolem pamětní desky vzniklo miniaturní náměstíčko. 

Na východní straně náměstí se nachází Palais Municipal, původně administrativní budova pochází z kraje 20. století. Své zázemí zde nalezl Evropský soudní dvůr a později se místo stalo oblíbeným pro pořádání významných kulturních a společenských akcí. 

Náměstí je dnes oblíbenou pěší zónou, navíc se každou druhou a čtvrtou sobotu v měsíci změní v bleší trh a v období se zde konají kouzelné vánoční trhy.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-place-d-armes/Doporučujeme

Nejnovější z LucemburskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024