Velkovévodský palác: místo, kde se konají nejvýznamnější návštěvy v zemi

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 2. 2020 • Přečteno 3772x

V současosti je Velkovévodský palác oficiálním sídlem velkovévody země.

Vyberte si z našich zájezdů do LucemburskaZobrazit zájezdy

Nedaleko náměstí Place Guillaume se nachází krásná renesanční budova, která již od začátku svého působení sloužila státním představitelům, jejich rodinám i návštěvám. Ačkoli jsou interiéry této výjimečné stavby veřejnosti přístupné jen velmi zřídka, je dobré vědět, k jakým účelům jsou využívány. 

Netypická fasáda upoutá všechny kolemjdoucí. Už při letmém pohledu na netypickou budovu vás jistě napadne, že se za zdmi odehrává něco výjimečného. Tvar věží i střechy jen umocňují uhlazený dojem, čisté linie oken a mozaika nažloutlých cihel celou stavbu povyšuje na budovu národního zájmu. Přesně tou totiž Grand Ducal Palace je. 

Počátky a proměny nejvyššího sídla

Palác se postupně měnil až k dnešní podoběPalác se postupně měnil až k dnešní podobě

Od 16. do 18. století sloužila budova jako radnice Lucemburku. Poté se stala sídlem lucemburské vlády. Je pochopitelné, že s měnícím se stylem doby i státními představiteli se měnil i samotný palác. Velká část byla upravena, když se v paláci často vyskytoval princ Henry. Od roku 1890 byl palác vyhrazen pouze pro velkovévodu a jeho rodinu.

S touto změnou přišly i další rekonstrukce. Z konferenčních a přijímacích sálů se rázem musely stát domovy vhodné k celoročnímu používání. Především belgický architekt Gédéon Bordiau a lucemburský architekt Charles Arendt zrekonstruovali celý dům tak, aby v jednom jeho křídle bylo dostatek pokojů pro rodiny i návštěvní pokoje pro případné hosty. 

V období 2. světové války místo sloužilo jako koncertní síň, spousta uměleckých děl, včetně nábytku, uměleckých sbírek i rodinných šperků bylo zničeno nebo ukradeno. Až po skončení války a návratu velkovévodkyně Charlotty z exilu se palác stal sídlem velkovévodského soudu. V šedesátých letech byl interiér znovu upraven a v devadesátých letech proběhla poslední rozsáhlá renovace. 

Někdo má hrad, někdo zámek, jiný zas palác

Jsou zde ubytování zahraniční hostéJsou zde ubytování zahraniční hosté

Dnes je Velkovévodský palác oficiálním sídlem velkovévody země. Kromě zázemí pro veškerý personál i jeho rodinu se v prvním patře budovy nacházejí místnosti, kde probíhají oficiální státní návštěvy a jiné významné politické akce.

Během oficiálních návštěv jsou právě zde ubytováni zahraniční hosté, na jejichž počest jsou pořádány státní bankety či recepce. Odsud se také vysílají vánoční zprávy velkovévody.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Lucembursko

Mějte oči pro Lucembursko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lucemburska

Zájezdy do Lucemburska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/velkovevodsky-palac/Doporučujeme

Nejnovější z LucemburskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024