Kuchyně Bosny a Hercegoviny: orientální perla Evropy, která překvapí při každém soustu

Daniela Lukovicsová Daniela Lukovicsová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 2. 2021 • Přečteno 4422x

Promlsejte se Bosnou a Hercegovinou od kuřecí polévky přes hlavní jídlo z mletého masa až po sladký dezert. A když sladký, tak opravdu sladký!

Vyberte si z našich zájezdů do Bosny a HercegovinyZobrazit zájezdy

Bosna a Hercegovina patří mezi nejmladší státy v Evropě, ale již několik tisíciletí se zde setkává západní a východní styl, který výrazně ovlivňuje jedinečnost této země. Bosna se rozkládá na Balkánském poloostrově a právě díky své poloze zde panuje středomořské podnebí, které nabízí úžasné podmínky k pěstování zeleniny, ovoce, vinné révy a chovu zvěře. 

Místní kuchyně může být vyjádřena pár slovy, stejně jako bosenská národnost: rozmanitá, pestrá a svěží.

Základem gastronomie je maso, čerstvá zelenina a koření. Pokrmy jsou většinou lehké, výtečné a lehce stravitelné. Bosenská kuchyně je ovlivněna mnoha kulturami, zejména tureckou, řeckou, chorvatskou, černohorskou, ale i jinými středomořskými zeměmi.

Pro snazší přehled si je rozdělíme do tří kategorií podle toho, co je jejich zásadní ingrediencí. 

1. Pokrmy z masa

Begova čorbaBegova čorba

Ćevapi

Ćevapi je typické balkánské jídlo, válečky z mletého masa, které u nás známe jako čevabčiči. Častou přílohou je cibule, ajvar nebo bosenský pita chléb somun. Nejproslulejší ćevapi najdete v sarajevské čtvrti Baščaršija.

Čtení: Zájezdy do Bosny a Hercegoviny - srovnání a doporučení

Bosanski lonac

Tradiční bosenský pokrm, který se vaří po dobu 4 hodin v keramickém hrnci na otevřeném ohni nebo peci. Pokrm se skládá z velkých kousků masa, zeleniny a dusí se v malém množství vody nebo vína.

Sarma

Sarma je jídlo, které pochází už z dob Osmanské říše. Jedná se o mleté maso s rýží, jež je zabaleno do vinných listů nebo hlávkového zelí, které se poté dusí. 

Begova čorba

V Bosně a Hercegovině je Begova čorba nejoblíbenější polévka. Základem je kuřecí popřípadě telecí maso a zelenina. Bosenští muslimové tuto polévku jedí většinou v době svátků jako ramadán. Ovšem polévka jde objednat v restauraci i v běžné dny.

2. Pokrmy ze zeleniny

AjvarAjvar

Ajvar

Zeleninová pasta, která je vyráběna nejčastěji na podzim. Ajvar je kombinací červených paprik, česneku, lilku a čili papriček. Mezi nejlepší ajvary patří ty domácí, jelikož při přípravě je důležitá pečlivost a čas. Lilky a papriky se po upečení musí důkladně sloupnout a zbavit semen. Tato pasta se jí po celý rok, maže se na chleba, přidává se do salátů či jako pochutina k různým jídlům. 

Džuveč

Pokrm, který je rozšířený po celém Balkáně. Džuveč je v podstatě obdoba zeleninového guláše, který je v zemi velice populární.

3. Pokrmy z mouky

BurekBurek

Burek 

Burek je jednoznačně nejpopulárnější bosenské jídlo z mouky. Filo těsto je plněné masem a je stočeno do spirály. Dokonce existují i speciální pekárny „buregdžinice“, kde se prodává pouze burek a jogurt.

V případě že je spirálovité těsto plněno sýrem, pokrm se nazývá syrnica. Pokud je plněno bramborami, je to krompiruša. Základem je ale vždy filo těsto ve tvaru spirály.

A sladká tečka… Dezerty!

TufahijaTufahija

Baklava

Baklava je synonymem sladkého arabského dezertu. Kousek lepkavého kosočtverce, který se vám rozpustí na jazyku. Baklava se vyrábí z filo těsta, oříšků a medu. Tento dezert je nesmírně sladký, ale také velice populární.

Tufahija

Při objednání tufahiji dostanenete celé dušené jablko ve sladkém nálevu, které je plněno ořechy a vrch je ozdoben šlehačkou či čokoládou.

Lokum neboli turkish delight

Tato pochoutka vznikla na území paláce osmanského sultána, který rád mlsal, ale kvůli zubům nemohl jíst nic tvrdého. Jeho kuchař proto přišel s pochoutkou lokum, která má podobu želé. Je prodáván v mnoha barvách i příchutích a často se podává k turecké kávě.

Daniela Lukovicsová

Daniela LukovicsováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

To nejlepší z Benátek
19. – 22. 7. 2024

To nejlepší z Benátek

19 990 Kč
z Prahy
To nejlepší z Říma + MOŘE
22. – 26. 8. 2024

Další zájezdy

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bosny a Hercegoviny

Zájezdy do Bosny a Hercegoviny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kuchyne-bosny-a-hercegoviny/Doporučujeme z Bosna a Hercegovina

Nejnovější z Bosna a HercegovinaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024