Metro ve Stockholmu: 100 (poloprázdných) stanic severského designu aneb Galerie bez front

Eva Staňková Eva Staňková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 4. 2023 • Přečteno 3762x

Modrá, duhová, hořčicová nebo růžová. To že by měly být stanice metra? Ano, ve Stockholmu vdechují barvy podchodům a nástupištím místní podzemky život.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do StockholmuZobrazit zájezdy

Chystáte se vyrazit do Stockholmu a zajímá vás moderní umění? Tak rozhodně nesmíte minout stockholmské metro! Začalo se stavět v 50. letech minulého století. Dnes má kolem 100 stanic a říká se, že v 90 z nich si pohráli s výzdobou. Já jsem pro vás vybrala ty nejhezčí, případně nejzajímavější z nich.

Co je na metru ve Stockholmu nejlepší?

Stanice metra jsou velice prostornéStanice metra jsou velice prostorné

Velikost! Obří ulice, vysoké stropy. A ta největší kuriozita? Je často liduprázdné. Švédové věří, že cokoliv dojdou do 20–30 min pěšky nebo dojedou na kole si nezaslouží pozornost.

Čtení na podobné témaJedete do Londýna? Máme pro vás tipy, jak nezabloudit v nejstarším metru světaPřečíst

Je pravda, že by ty široké ulice v londýnském narvaném metru byly super! A bonusem je, že je celé hezky pokryto signálem, takže když se ztratíte, zavoláte. Paráda!

Které stanice rozhodně nesmíte minout

Víceúrovňová hlavní stanice T-CentralenVíceúrovňová hlavní stanice T-Centralen

A teď k těm zajímavým nebo krásným nebo jakým chcete stanicím. Začněte svou cestu na T-Centralen, víceúrovňové hlavní stanici. Ta je dobrodružstvím sama o sobě. Pokud se neztratíte cestou, tak na modré lince najdete modré zdi a listy a budete si připadat jako v jeskyni.

Konečná stanice KungsträdgardenKonečná stanice Kungsträdgarden

Pak tedy nasedněte na modrou linku a vyrazte směrem na konečnou stanici Kungsträdgarden. Je libo vykopávky a sochy? Tak jste na správném místě!

Stanice RadhusetStanice Radhuset

Až se pokocháte, vezměte to na druhou stranu... Projeďte T-Centralen, tu jste už viděli, a vysedněte na Radhuset. Ta mě nikdy nepřestane fascinovat rozlehlostí a liduprázdností.

Stanice Solna StrandStanice Solna Strand

Ale ta pravá kouzla začnou až pak. Stanice Solna Strand je vybarvena celá modře, pak určitě nezapomeňte vystoupit na stanici Rissne, tam se před vámi rozprostře celý svět!

Stanice TenstaStanice Tensta

A zakončete prohlídku na téhle části modré linky ve stanici Tensta. Já jí pracovně říkám ta, kde najdete všechno! Tady jsem asi byla nejdelší dobu, chodila od jednoho místa ke druhému a nestačila se divit!

Stanice Solna CentrumStanice Solna Centrum

A i přesto, že je to skoro na konečné, tak tím modrá stanice nekončí. Má dvě větve. Vyrazte na druhou větev a projeďte si stanice Solna Centrum, ta neuvěřitelně sytá červená mě zaskočila, kochala jsem se a nevěděla, jak se cítit.

Konečná stanice AkallaKonečná stanice Akalla

Pokračujte na „světlou“ stanici Hallonbergen nebo konečnou Akalla, která mi v první chvíli připomněla hořčici. Tím jsme asi ukončili prohlídku modré linky metra. Zajímavé stanice ale najdete i na zelené lince. Nicméně trhákem je bezpochyby linka červená.

Stanice ÖstermalmstorgStanice Östermalmstorg

Vyrazíme opět ze stanice T-Centralen. Čím častěji ji projedete, tím lépe se v ní budete orientovat. A teď teda vysedněte hned na další stanici – Östermalmstorg – plné jeskynních maleb.

Stanice StadionStanice Stadion

Ale aby to nepůsobilo fádně, tak hned další stanice Stadion je krásně modro-duhová! Pokračujeme dále na stanici Tekniska Högskolan a pravděpodobně už budete říkat jen „wow“.

Konečná stanice Mörby CentrumKonečná stanice Mörby Centrum

Spousta internetových průvodců vás pak pošle na konečnou Mörby Centrum. Ta je úplně super – krásná šedo-růžová. Ale jestli budete během cesty koukat ven, jako jsem koukala já, tak projedete stanici Universitetet a vrátíte se zpět, ta je prostě taky boží! Najdete zde mapu světa, velrybu, vzorečky a všechno, co patří ke studiu.

Stockholmské metro vás rozhodně nebude nudit. Možná si řeknete, že nepatří k těm nejkrásnějším... Ale rozhodně zde uvidíte spoustu zajímavého.

Eva Staňková

Eva StaňkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Helsinek + STOCKHOLM
17. – 22. 7. 2024
To nejlepší ze Stockholmu
25. – 28. 7. 2024

To nejlepší ze Stockholmu

18 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 9 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/metro-ve-stockholmu/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024