Malmö: švédská severská riviéra

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 7. 2021 • Přečteno 13364x

Malebné historické centrum i high-tech zaměření a druhá nejvyšší budova Švédska jako dominanta fascinující metropole. Poznejte Malmö.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MalmöZobrazit zájezdy

Víte, že…

Oblíbeným jídlem ve městě je arabský falafel? Místní typické švédské kuličky zase údajně pocházejí z Turecka. 

Centrum třetího největšího švédského města tvoří historické Staré Město (Gamla Staden) na jakémsi ostrůvku, kolem kterého vede říční kanál. Zbytek města se nese v modernistickém, až industriálním duchu. Chloubou fascinující metropole je mrakodrap Turning Torso – nejvyšší budova Skandinávie. Někdy je Malmö označováno za severskou riviéru. Necháte se pozvat k návštěvě? 

Město bylo založeno ve 13. století Dány coby významné přístavní tržiště a pod dánskou nadvládou zůstalo ještě dlouho. Není se čemu divit, z Kodaně je to sem, co by kamenem dohodil – přesněji stačí se pouze dostat přes úzký pruh moře. A to je od roku 2000 díky novému mostu hračka. Je třetím největším městem v zemi – po hlavním městě Stockholm a Göteborgu.

V historii pod dánskou vlajkou 

Unikátní spojení historických budov a těch nejmodernějšíchUnikátní spojení historických budov a těch nejmodernějších

Ve 14. století město zažilo rozmach díky hanzovnímu podnikání. Většina budov v historickém centru pochází právě z této doby. Návštěvníci si užijí třeba pohled na měšťanské domy a celé uličky lemované typickými hrázděnými domy. Barevné hrázděné domy jsou k vidění i kolem náměstí Lilla Torg. Toulání se malebnými dlážděnými uličkami centra města Malmö má jedinečnou a přitažlivou atmosféru. 

V 17. století město získali Švédové. Samozřejmě se to tehdy neobešlo bez krutého boje. Malmö se stalo jedním z prvních skandinávských měst, do kterých pronikl funkcionalismus a art nouveau, a tak byla velká část původní zástavby obnovena v moderním duchu

Z nejnovějších architektonických počinů rozhodně stojí za zmínku nepřehlédnutelný mrakodrap Turning Torso – nejvyšší budova celé Skandinávie, za níž stojí architekt Santiago Calatrava. Tyčí se ve vzdálenosti zhruba jednoho kilometru od historického centra a svým architektonickým řešením vzbuzuje dojem, jako by se otáčela. Odtud také získala své jméno, které v překladu zní Otáčející se torzo

Přes Øresundský most do zelené metropole 

Most Øresund spojující Dánsko se ŠvédskemMost Øresund spojující Dánsko se Švédskem

Dalším jedinečným architektonickým počinem je most Øresund, spojující od roku 2000 švédské Malmö a dánskou Kodaň, a tedy celý Skandinávský poloostrov se střední Evropou. Se svou délkou 7 845 km se jedná o druhou nejdelší stavbu svého druhu na světě. Jeho dvě úrovně, jakási patra, zajišťují pohodlnou dopravu jak pro silniční, tak pro železniční dopravu. Po dlouhých přípravách, trvajících asi 40 let, byl most dokončen roku 1999. 

V živoucím městě se přirozeně spojuje moderní architektura s historií. Nachází se tu celá řada památek, muzeí i největší obchodní dům v celé Skandinávii, známý pod jménem Emporia. Samotné město plné zeleně a městských parků se dá pohodlně prozkoumávat i méně tradičními dopravními prostředky, jako třeba lodí anebo stylově na kole

Z mnoha parků lze jmenovat například Kungsparken a Slottsparken, obklopující hrad Malmöhus. Původní pevnost, postavená roku 1434, byla nejprve upravena renesančně a poté znovu rekonstruována po požáru roku 1870. Současná podoba kombinuje původní goticko-renesanční architekturu s prvky modernismu. Uvnitř hradu, obklopeného zelení, se nachází řada muzeí včetně městského muzea, mapujícího místní dějiny, či přírodovědného, jehož součástí je akvárium. 

Co si nenechat ujít? 

Malmö má jedinečnou atmosféruMalmö má jedinečnou atmosféru

Na náměstí Stortorget (Velké náměstí) v samém historickém centru lze obdivovat mimo jiné nádhernou renesanční radnici z roku 1546, kašnu či nevelkou sochu krále Karla X. Gustava. Nejstarší dochovanou budovou ve městě je kostel sv. Petra z roku 1319 s majestátní kazatelnou a bohatě zdobeným oltářem. Nachází se v něm také řada náhrobků bohatých měšťanů. Kromě pravidelných bohoslužeb se v něm konají i koncerty, doprovázené hrou na zdejší pompézní varhany, umístěné nad vchodem do kostela. 

Z řady místních muzeí lze kromě těch umístěných v hradu jmenovat třeba Muzeum námořnictví a technologií. Ve městě, které se rozvíjelo coby významný přístav, má své nezastupitelné místo. Roku 1840 zde byla založena i místní loděnice Kockums, svého času jedna z největších na celém světě. Právě po jejím vzniku se město začalo prudce rozvíjet a na začátku 20. století patřilo ke světovým průmyslovým špičkám. Loděnice tu stojí dodnes a staví především pro civilní a vojenský sektor. 

Ve městě Malmö se nachází univerzita a také moderní výzkumná infrastruktura, díky které se dnes město stává jedním ze světových technologických hubů a i díky řadě technologických patentů významně bohatne. Návštěvníci si tu proto užijí mimo jiné působivou atmosféru tvořenou spojením historického dědictví s industriální historií i současným high-tech zaměřením, klid místních parků i dobré jídlo – a že je z čeho vybírat: ze všech švédských měst má Malmö největší počet restaurací na jednoho obyvatele. 

Při teplém počasí, o které tu v letních měsících překvapivě není nouze, se vyplatí návštěva městské pláže a blízkých lázní Ribersborg. Exkluzivní lázně tvoří dva venkovní bazény, oddělené pro muže a ženy. Oddělené pro jednotlivá pohlaví jsou i zdejší sauny.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Švédsko (Malmö)

Skandinávská krása Malmö

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Malmö

Zájezdy do Malmö

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/malmo/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024