Vikingská Birka: na skok do vesnice severských mořeplavců z 8. století

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 6. 2021 • Přečteno 5668x

Jak to asi vypadalo ve vikingské vesnici? Co se jedlo, pilo a jak probíhal takový obyčejný den statných mořeplavců a jejich rodin? Birka má pro vás odpověď!

Vyberte si z našich 17 zájezdů do ŠvédskaZobrazit zájezdy

Pro ty, kteří by se rádi vrátili zpět v čase do doby Vikingů, doporučuji zajímavý a velmi příjemný jednodenní zážitkový výlet do švédského města Birka na ostrově Björkö. Ostrov Björkö leží na 3. největším švédském jezeře Mälaren a ze Stockholmu se na místo dostanete lodí. 

Birka je vlastně obrovským archeologickým nalezištěm, kde se ještě dnes odkrývají kousky z vikingské éry. Na ostrově je k vidění, kromě archeologického naleziště, také muzeum a dřevěná vikingská vesnice. Toto historické město, které pochází z 8. století, je dnes jednou z 15 památek světového dědictví UNESCO ve Švédsku.

A co o ní všechno víme? Čtěte dál! 

Obchodní centrum téměř 200 let

Birka sloužila jako dopravní a obchodní uzelBirka sloužila jako dopravní a obchodní uzel

Birka vznikla především proto, aby kontrolovala obchodní cesty v severní Skandinávii. V té době žil švédský král jen několik kilometrů odtud v tzv. Hovgårdenu (který je také součástí světového dědictví) a měl za úkol hlavně udržovat ve městě Vikingů řád a pořádek.

Protože se Švédsko nachází na obchodní trase Baltského moře, netrvalo dlouho a do města přišli obchodníci z celé Evropy i z jiných částí světa. Rozsáhlé archeologické vykopávky v Birce odhalily důkazy, kam až celosvětový obchod sahal. Objeveno bylo například arabské stříbro, mušle, keramika z východní Evropy a drahé tkaniny z Asie. Na druhou stranu se také vyváželo švédské zboží jako železo, rohy, kůže a kožešiny.

Město existovalo 200 let, a to přibližně se 700–1000 obyvateli, kteří postupem buď ostrov opustili, nebo zemřeli. Dnes prosperující komunitu dokazuje přibližně 3000 pohřebních mohyl.

Staňte se Vikingem

Zrekonstruovaná vesniceZrekonstruovaná vesnice

Návštěvníci Birky si mohou zkusit, jaké to bylo žít v nejstarším švédském osídlení, a to díky „zrekonstruované“ vikingské vesnici. Autentická rekonstrukce je založena na získaných důkazech během archeologických vykopávek na ostrově.

Místní muzeum ukazuje život v Birce během vikingské doby. K vidění tu je mnoho fascinujících artefaktů, které tu byly nalezeny. Samozřejmě zde nesmí chybět ani obchod se suvenýry, podobný těm, které jsou rozesety všude po centru města Stockholm. Můžete si tak domů přivézt knihu o Vikinzích, různé šperky, hrneček, hračky a další předměty.

Čtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

Navštivte Ansgarův odkaz

Ansgarův památníkAnsgarův památník

Než z ostrova odjedete, nezapomeňte se mrknout také k ansgarskému památníku, kříži, který se nad ostrovem zvedá jako maják. Byl postaven na počest benediktinského mnicha Ansgara, misionáře, kterého v 9. století do Švédska poslal Ludvík Zbožný, císař Svaté říše římské, aby do země přivedl křesťanství.

I když neměla jeho práce trvalý dopad na švédské křesťanství, můžeme na ostrově vidět i několik hrobů s křesťanskými kříži. Pomník nesoucí jeho jméno byl vztyčen o tisíc let později, v roce 1834, a stojí tu dodnes.

I Ansgarská kaple, postavená kolem roku 1930, nese jméno tohoto misionáře. Kostel je otevřen pro návštěvníky a v létě se tu konají svatby i křtiny.

Jezte jako Viking

Ochutnejte místní specialityOchutnejte místní speciality

Pokud jste si s sebou na cestu nezabalili něco dobrého na piknik nebo jste se nenajedli na trajektu do Birky, zkuste místní restauraci nebo kavárnu. Restaurace nabízí vnitřní a venkovní posezení a podává švédská jídla. Dokonce i pivo pochází z místních pivovarů. Najdete tu vydatná jídla, jako je například los, klobása z divočáka nebo tradiční švédské masové kuličky či palačinky.

Pokud hledáte lehčí občerstvení, Café nabízí studené a teplé nápoje, zmrzlinu, pečivo nebo sendviče, jako je oblíbený sendvič „Viking“ (maso nebo špenát a sýr feta v chlebu).

Jakmile se dostatečně unavíte poznáváním a něčím dobrým k jídlu, zbývá už jen relaxovat a vykoupat se na malé pláži ve vodách, kde se koupali samotní Vikingové.

Birka je přístupná návštěvníkům pravidelnou trajektovou dopravou ze Stockholmu pouze od května do září.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší ze Stockholmu + UPPSALA
29. 5. – 2. 6. 2024

Vyberte si z mých 29 zájezdů

Švédsko

Za Vikingy? Do Švédska…

Vyberte si jeden z našich 17 zájezdů do Švédska

Zájezdy do Švédska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vikingska-birka/Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z ŠvédskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024