Jedete do Londýna? Máme pro vás tipy, jak nezabloudit v nejstarším metru světa

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 36860x

Přečtěte si několik zajímavých tipů, jak se přepravovat Londýnským metrem bez nejmenších obtíží.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Letos uplynulo 151 let od chvíle, kdy vyjel první vlak londýnského metra na svou dráhu? Podzemka v Londýně je nejstarším metrem na světě.

Londýnské metro (underground či tube) patří k britské metropoli stejně jako Big Ben či Tower Bridge. Podzemka je nejrychlejším způsobem, jak se přepravovat po Londýně z místa na místo. Jakmile otevřete plánek metra, zachvátí vás panika. Vyznat se ve změti barev a křívek a neztratit se, je malý zázrak. S našimi tipy ale budete jezdit pod britskou metropolí sebejistě jako rodilý Londýňan. 

Jak to všechno začalo? Představte si Londýn, rok 1862 a slavnou viktoriánskou dobu, kdy se město téměř zdvojnásobilo, co do počtu obyvatel. Právě v té době nastala pro Londýn těžko řešitelná situace. Jak nově nabyté obyvatelstvo přepravovat?

Na začátku byly davy poddaných

Londýnskému metru se říká tube - rouraLondýnskému metru se říká tube - roura

Parlament dovolil řešit dopravu výstavbou podzemní železnice z Paddingtonu na Farringdon Street. Stavby se ujala společnost Metropolitan Railway Company.

První vlak vyrazil 9. ledna 1863 ze stanice Paddington na trasu dlouhou 5,6 kilometrů. Denně metro přepravilo zhruba 20 tisíc cestujících. Vagóny pro cestující byly bez oken, přizpůsobeny tvaru a rozměrům tunelu, proto se vžil všeobecný název tube (roura). 

V roce 1908 navrhl Frank Pick logo metra, které se používá dodnes. Taktéž symbolická mapa Harryho Becka je i dnes velmi oblíbená.

Jak se orientovat na trasách

Každá linka má svou barvu a směr dle konečné staniceKaždá linka má svou barvu a směr dle konečné stanice

Londýnské metro současnosti patří s 402 kilometry tratí a 270 stanicemi mezi třetí největší na světě po Šanghaji a Soulu, které přepraví více než miliardu pasažérů ročně. Není proto žádná ostuda, když na začátku budete ve spletitém systému chodeb tápat. Přinásíme vám několik rad, které vám cestu usnadní.

Na každé stanici metra je k dispozici zdarma plánek metra, bez kterého se neobejdete. 

Vstup do metra je označen symbolem: červené kolečko a uprostřed tmavě modrý pruh s nápisem underground.

Přímá trasa:

Po otevření mapky metra se podíváte, na které stanici metra se nacházíte a kam se chcete přepravit. Každá trasa je označena barvou a je pojmenována.

  • Například se nacházíte na Baker Street a chcete se dostat k budově parlamentu a Big Benu. Vyhledáte si na plánku stanici Baker Street a stanici Westminster a podívate se, jaká linie vás tam co nejkratší možnou cestou dovede. V tomto případě to bude šedá linie Jubilee bez přestupů.

Orientační cedule v metruOrientační cedule v metru

Přestup:

Pokud budete přestupovat, vždy si na plánku najděte barvu linie a název a podle symbolů v metru přestoupíte.

  • Například se nacházíte na stanici metra Warren Street a chcete se dostat na již zmíněný Westminster. Použijete k přepravě černou linii metra Northern, přestoupíte na Waterloo na šedou linku Jubilee a vystoupíte na zastávce Westminster. Je potřeba sledovat na vlacích cílovou stanici, abyste věděli, jakým směrem jedete. U výše zmíněného příkladu tak pojedete černou linií směr Morden, poté směr Stanmore.

Poslední radou je dát si pozor na trasy, které se vidlicovitě rozdělují. Pokud se chcete dostat ze stanice Belsize Park na Waterloo po černé linii Northern, musíte nastoupit na vlak, na kterém bude označení Morden via Charing Cross. Via znamená stanici přes kterou souprava jede a vy tak budete vědět, že jste nastoupili do správného vlaku.

Mapu londýnského metra najdete zde.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Nákup jízdenky není věda

Moderní stanice Canary WharfModerní stanice Canary Wharf

Každý plánek metra obsahuje taktéž rejstřík všech stanic, které si můžete dle souřadnic vyhledat. Jízdenku volíte podle toho, zdali pojedete ve všední dny ve špičce (do 9:30), ve všední dny mimo špičku (levnější varianta) nebo o víkendu (nedělí se na špičku).

Lístek poté vložíte do automatu jak při vstupu do metra, tak při výstupu z metra. Projít úzkým turniketem může být obtíž, pokud máte větší zavazadla. Procházet smíte turnikety, na kterých svítí zelená šipka.

Hlavně nezabloudit na výstupu

Na mezeru upozorňuje nápis Mind the gap Na mezeru upozorňuje nápis Mind the gap

Na každé stanici jsou pracovníci metra, kteří vám rádi pomohou a zodpoví dotazy. Při výstupu z metra sledujte nápis Way out, žlutý nápis v černém poli. Při přestupu na jinou barvu linie sledujte nápisy a barvu linie.

Taktéž opatrně při výstupu na mezeru. V některých stanicích je mezera mezi nástupištěm a vlakem opatřená nápisem Mind the gap!

V neposlední řadě v metru není signál. Ten znovu chytíte, až vystoupíte z metra.

Klimatizace v podzemce nefunguje, jak by měla. Londýňané toho využívají tak, že i v poměrně chladných dnech chodí docela nalehko, vyhřívají se v metru a ten kousek do práce či k domovu už nějak doběhnou.

Nezmatkovat, nekritizovat, obdivovat

Vstup do metra v LondýněVstup do metra v Londýně

Pro správný směr zkrátka potřebujete znát barvu a název vaší trasy a název konečné stanice, aby vaše kroky směřovaly ke správného vchodu. Po pár jízdách vám bude celý systém připadat snadný a budete se přepravovat sebejistě jako rodilí Britové.

Nezkoušejte důmyslný systém podzemní dráhy pod metropolí kritizovat. Alespoň ne před Brity. Londýnské metro sloužilo za Druhé světové války jako úkryt. Tisíce Londýňanů se tam skrývaly před ničivým bombardováním. Proto Londýňané nedají na své metro dopustit.

Pokud byste chtěli navštívit muzeum, které se věnuje historii dopravy (Transport Museum), zavítejte na Covent Garden (stejnojmenná stanice metra).

Čtení na podobné téma10 zajímavostí o londýnském metru: Co jste o něm dosud nevěděli a jaká má (světová) nej? Přečíst

Tip na závěr: Zkuste to s Oyster card! 

Oyster card stačí přiložit ke čtečce.Oyster card stačí přiložit ke čtečce.

Oyster card je bezdotyková elektronická karta, kterou můžete využít ve většině prostředků městské hromadné dopravy v Londýně. Použití je snadné a pohodlné. Stačí přiložit kartu ke čtečce karet v automatických vstupních branách metra označených výrazným žlutým kruhem při vstupu a výstupu ze stanice. Také každý linkový autobus ve městě je vybaven u vstupních dveří čtečkou karet.

Na kartu je možné nahrát časovou jízdenku na den, dva či celý týden, nebo finanční obnos, ze kterého se vám bude strhávat částka za každou jízdu. Přitom jedna jízda s Oyster card vás vyjde vždy o něco levněji než papírová verze jízdenky. 

Oyster card koupíte v klasických prodejnách jízdenek. Tam také můžete dobít finanční obnos na kartě. To je ale možné i v automatech v metru, přes internet nebo telefonicky. S Oyster card ušetříte nejen peníze, ale i čas, který raději můžete věnovat poznávání Londýna. 

Good luck!

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-se-vyznat-v-londynskem-metru/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024