Mumínci: Kde se vzali a jak tyhle národní celebrity ve Finsku najdete?

Veronika Drbohlavová Veronika Drbohlavová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 4. 2021 • Přečteno 10724x

Kdo by je jako dítě nemiloval! Roztomilí mumínci jsou ve Finsku celebritami a najdete je tak na letadlech, hrnečcích i v jejich vlastním zábavním parku.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do FinskaZobrazit zájezdy

Znáte tohoto bílého chlupatého fešáka s velkým čenichem? Je to mumínek a spolu se svou rodinou a kamarády je finskou celebritou. Zcela jistě alespoň jednu mumínčí knihu najdete v každé finské knihovně. A pokud ne v knihovně, určitě aspoň na kávových hrncích, ručnících nebo jako přívěsky na klíčích. 

Kdo jsou mumínci?

Mumínek a jeho přáteléMumínek a jeho přátelé

Mumínci nejsou lidské bytosti, ale ani pohádkové postavy. Originální název Mumintrollet nás může přivést k tomu, že se jedná o trolly, tedy severské mytologické skřítky. Není ale úplně podstatné jejich přesné zařazení. Důležité je, že jsou to miloučká a neohrožená stvoření vzdáleně připomínající hrochy. Mumínek se svými rodiči a kamarády žije v mumínčím údolí, kde zažívají všechna svá dobrodružství.

Kde se vzali?

Mumínky vymyslela švédsky píšící finská spisovatelka Tove Janssonová a poprvé se objevili v knize Cesta za tatínkem, která vyšla v roce 1945. Celkem vyšlo devět knih o mumíncích, které byly přeloženy do desítek jazyků a prodalo se jich přes 35 milionů výtisků.

Čtení: Zájezdy do Finska - srovnání a doporučení

Kde je najít?

Zábavní park MuumimaailmaZábavní park Muumimaailma

Různá zobrazení mumínků najdeme ve Finsku snad v každém obchodě se suvenýry a najdeme zde i několik obchodů nabízejících zboží výhradně s tematikou mumínků. Komu se to zdá ale málo, má mnoho možností, kde se s mumínky setkat. 

Co třeba zajít na dobrou kávu do Moomins Café. Mumínčích kaváren, kde můžete kromě kávy ochutnat i místní speciality, je v Helsinkách hned několik.  

V Tampere je mumínčí muzeum a ve městečku Naantali blízko Turku vyrostl zábavní park, kde je celé mumínčí údolí.

Za hranicemi Skandinávie

Letadlo společnosti Finnair s postavičkami mumínkůLetadlo společnosti Finnair s postavičkami mumínků

Mumínkům se dostalo mnoho různých zpracování. Kromě toho knižního např. filmy, televizní seriály nebo třeba rozhlasové hry. Díky tomu se příběhy rychle proslavily i mimo Finsko.

Velmi populární jsou mumínci i v Asii. Moomins shop najdeme v Thajsku, Hong Kongu i Číně, ale druhý domov našli mumínci v Japonsku. Jen kousek za Tokiem zde vyrostlo první oficiální mumínčí údolí mimo Finsko. Otevřeno bylo teprve nedávno – v roce 2019.

Mumínci mimo jiné zdobí i oblohu. Jsou totiž vyobrazeni na letadlech společnosti Finnair.

Veronika Drbohlavová

Veronika DrbohlavováExpert Radynacestu.cz

Nejraději objevuji místa, o kterých se v tištěných průvodcích nedočtete.

Finsko

Hvězdná země severu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Finska

Zájezdy do Finska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muminci/Doporučujeme z Finska

Nejnovější z FinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024