Svatý Patrik: patron celého Irska

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29386x

Je patronem celého ostrova. V 5. století přinesl do země křesťanství.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Snad nejznámější osobou, která se po irském ostově kdy pohybovala byl svatý Patrik. Stal se patronem celé země, jeho odkaz uznávají katolíci i protestanté, obyvatelé Severního Irska i Irské republiky. 17. březen, kdy je svátek svatého Patrika je snad nejbouřlivější irskou oslavou.

Životní osudy světce

Prameny ke studiu Patrikova života můžeme čerpat z jeho díla „Vyznání“ (Confessio). Patrik se narodil římsko-britským rodičům někdy na konci 4. století pravděpodobně na západním pobřeží britského ostrova. V mládí pak padl do irského zajetí a byl odvlečen na ostrov do otroctví. Stal se z něho pasáček dobytka. Po dobu šestiletého otroctví došel Patrik k osvícení a svému majiteli uprchl zpět do Británie, kde se začal věnovat studiu křesťanství v různých klášterech. Po studiu se vrátil zpět na irský ostrov, aby zde kázal, křtil a zakládal první křesťanské kláštery. Zemřel na irském ostrově, údajně právě 17. března. Význam jeho misijní činnosti je v podání křesťanství obyčejným lidem. Na jednoduchých přirovnáních z běžného života dokázal prostým lidem vysvětlit křesťanské nauky tak, že na konci jeho života bylo toto náboženství rozšířeno téměř po celém ostrově.

Nejznámější Patrikovým podobenstvím je ukázka boží trojjedinosti na trojlístku (shamrock). Dodnes je trojlístek jedním ze státních irských znaků.

Hora sv. Patrika

Odkaz svatého Patrika si lze připomenout například u Katedrály svatého Patrika v Dublinu, kde je vyznačeno místo, na kterém tento světec křtil první křesťany. Nejdůležitějším poutním místem je však hora Croagh Patrick. Zde světec v roce 441 trávil svůj čtyřicetidenní půst. Dnes na horu denně proudí zástupy lidí (nejvíce 17. března). Výstup není právě jednoduchou procházkou, k jejímu absolvování je zapotřebí dobrých bot a pevných kotníků. Na vrcholu hory se pak nachází malá bílá kaplička. Dalším místem v Irsku, kde se můžete přímo setkat s Patrikovým odkazem je ostrov Station Island v jezeře Lough Derg. Patrik zde strávil další ze svých asketických období. Ostrov byl poutním místem již ve středověku.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd již 3. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svaty-patrik/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024