Rašeliniště: zdroj paliva i malé botanické zahrady

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5251x

Tzv. bogs – rašeliniště. Rašelina vzniká postupem času z rozložených rostlin.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Velké plochy irské krajiny pokrývají tzv. bogs – rašeliniště. Dříve byla jejich rozloha daleko větší (údajně až o 20 % území), dnes zabírají kolem 2 000 km čtverčních. Rašelina vzniká postupem času z rozložených rostlin. Na některých místech hloubka rašelinového pole dosahuje až 10 metrů.

Od nepaměti ji lidé využívali k topení. Nemá samozřejmě takovou výhřevnost jako například uhlí, ale její snadná dostupnost způsobuje, že v malých městečkách a na vesnicích se s ní topí dodnes. Využívá se i na výrobu elektřiny, krbových briket a k zahradnickým účelům. Dodnes můžete v krajině vidět soukromníky, jak z půdy speciálními lopatkami těží malá rašelinová polínka.

Rašeliniště jsou i místa, kde se vystkytuje mnoho unikátních rostlin. Ve vlhké, kyselé půdě mají ty nejideálnější podmínky k životu. V rašeliništích se našlo i spousta svědků minulosti. Díky kyselosti a nedostatku kyslíku v nich byly uchovány nálezy až 5 000 let staré.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/raseliniste/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024