Hora svatého Patrika: nejposvátnější hora Irska

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8155x

Na jih od Westport najdete nejposvátnější horu Irska, Croagh Patrick.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Na výstup se vybavte vhodnou obuví a dostatkem tekutin. Dole na parkovišti si k výstupu můžete za malý poplatek půjčit poutnickou hůl.

Na jih od města Westport, v hrabství Mayo, najdete nejposvátnější horu celého Irska, Croagh Patrick (Horu svatého Patrika). Každodenně na tuto horu proudí doslova zástupy poutníků, aby se světci poklonili.

Cesta na vrchol

Výstup na horu trvá asi dvě a půl hodiny. Hned u návštěvnického centra vás přivítá bílá socha světce z roku 1928. Ve výšce 500 m. n. m. pak dosáhnete po celkem jednoduchém výstupu sedla. Odtud se vám naskytne krásný výhled na atlantské pobřeží. Cesta, která odtud až do výšky 764 m. n. m. prudce stoupá, je značně kamenitá a výstup není nijak jednoduchý. Archeologické nálezy ukazují, že vrchol hory byl již posvátným místem pohanů asi před pěti tisíci lety. V 5. století měl právě zde Patrik trávit svůj čtyřicet dní trvající půst. Dnes jeho přítomnost na vrcholu připomíná bílý kostelík. Hlavním poutním dnem je poslední neděle v červenci, kdy na vrchol stoupá několik desítek věřících.

Památník ve tvaru plachetnice

Na úpatí hory je od roku 1997 památník obětem hladomoru v polovině 19. století, který byl nazván Coffin Ship (Lodní rakev). Plachty kovové repliky plachetnice tvoří propletené lidské kosti. Odhaduje se, že tehdy zemřelo milion a půl Irů a na dva miliony jich muselo vycestovat ze země.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hora-svateho-patrika/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024