Počasí v Irsku: nepředvídatelné, často vás překvapí

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22407x
TémataIrsko

Irské počasí je nestálé a těžko předvídatelné.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Irsku se právem přezdívá smaragdový ostrov sv. Patrika. Jen co přiletíte na letiště v hlavním městě, ještě ve vzduchu vás přivítají zelené louky a vřesoviště poloostrova Howth. Stačí zajet kousek za hlavní město a ocitnete se uprostřed svěží irské přírody, která vám dá okamžitě zapomenout na každodenní starosti a stres.

Ano, všechno je tak krásně čerstvé a zelené díky vysoké vlhkosti na ostrově, a to díky vegetaci, jež je pravidelně zavlažována. Déšť je zde sice poměrně častý a těžko předvídatelný, na druhou stranu přeháňka nikdy netrvá moc dlouho. Irové si však na své počasí rádi stěžují a je častým tématem hovoru.

A to ať se znáte celý život, nebo si jen tak nezávazně povídáte ve frontě na autobus. Irské počasí je prostě známé po celém světě. Není to však vůbec tak hrozné. Díky své poloze a působení Golfského proudu má Irsko naopak velmi příjemné klima, které zve k návštěvě prakticky po celý rok. Pojďme se podívat, jaké počasí nás tam v průběhu roku čeká.

Obecné poznatky o irském počasí

Mraky nad IrskemMraky nad Irskem

Irské počasí samo o sobě je velmi nepředvídatelné a striktně oddělená roční období vlastně moc neexistují. Nejproměnlivější počasí je na jaře a na podzim, ale stejně tak dobře se mohou vystřídat všechny druhy počasí během jediného dne uprostřed července. Když se řekne irské počasí, většině se vybaví pošmourno, déšť, vlhko.

Přitom co se týče ročního úhrnu srážek, Irsko rozhodně nestojí na špici. Průměrně v Irsku ročně naprší 750–1000 mm srážek. V horách to může být o něco více, až k 2000 mm. Pro srovnání – New York 1300 mm, Miami 1570 mm nebo čerhohorská Podgorica 1660 mm.

Zatímco v jiných městech je ale většina deštivého období koncentrována do několika měsíců, v Irsku je to rozprostřeno do celého roku. Obecně nejmírnější teploty a klima panuje v jihovýchodní oblasti ostrova, zatímco rozeklané a divoké západní pobřeží s horami a kopci je drsnější a nepředvídatelnější.

1. Jaro

Období, kdy se začíná příroda probouzet a i cestovatelé po dlouhé zimě mají chuť zase někam vyrazit. Je ale vhodným obdobím pro návštěvu Irska? Určitě ano. Dny se prodlužují, otepluje se, všechno se zelená a kvete, je sice potřeba počítat s deštěm, ale to spíše ze začátku jara.

Velkou událostí pro Iry i návštěvníky země je Den sv. Patrika, který připadá na 17. března, a i přes nižší teploty a občasnou dešťovou přeháňku žije celá země slavnostními průvody, irskou hudbou, pivem a všudypřítomnou zelenou barvou. Klidnějším a příjemnějším měsícem pro návštěvu je duben a květen, kdy turistická sezona ještě není v plném proudu, ale počasí je již příznivější. 

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

2. Léto

Klima je v Irsku ovlivňováno Golfským proudem a je velmi mírné. Nemůžeme tedy očekávat žádné velké teplotní výkyvy, a to platí i pro léto. Většinou se teploty drží okolo příjemných 16–20 ºC po celé tři měsíce, což činí cestování a turistiku velmi pohodovou.

Irsko je ostrovní stát, ale typická přímořská koupací destinace to rozhodně není. Nejteplejší části oblasti okolních moří nemívají vodu teplejší než 15–17 ºC. Co nás ale v létě čeká, jsou dlouhé dny. Slunce zapadá až po 22. hodině večerní a toho při našich toulkách Irskem určitě využijeme.

3. Podzim

Pro mnoho cestovatelů i místních je právě podzim nejkouzelnějším obdobím pro návštěvu Irska. Postupně, jak se začíná ochlazovat, se zelená vegetace barví do různorodých odstínů žluté, oranžové a červené.

Teploty jsou pořád ale příjemné, a i když den se postupně zkracuje, pořád je ještě dost času na příjemnou procházku irskou přírodou. V průběhu září a října se teploty pohybují okolo 10–17 ºC, v listopadu už většinou padají pod 10 ºC. Podle statistik je ale déšť častější v říjnu než v listopadu.

4. Zima

Nejchladnějším zimním měsícem je leden, kdy se teploty pohybují okolo 3–7 ºC. Ve vyšších polohách a v noci teploty běžně padají i pod nulu. V oblasti hor se může objevit i sníh, i když výraznější sněhová pokrývka je velice výjimečná. Pokud nesněží, tak alespoň prší. Místní se v tuto dobu rádi druží v útulných irských pubech nad pintou Guinnessu nebo kvalitní irskou whiskey.

Co si přibalit na cestu do Irska?

Nezapomeňte na dobré oblečeníNezapomeňte na dobré oblečení

Z toho, co jsme si pověděli o irském počasí, tak nějak vyplývá, že je důležité, abychom byli připraveni, jinak budeme rozmary počasí překvapeni. Proto se doporučuje spíše několik vrstev lehčího oblečení, které můžeme v případě potřeby navrstvit nebo naopak sundat. 

Především pro návštěvu irského pobřeží, které je nádherné, ale také hodně větrné, se hodí mít lehkou, větruvzdornou bundu. Pokud bude ještě nepromokavá, tím lépe. Stejně tak dobře naimpregnované boty jsou základem.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-irsku/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024