TOP kuchařky pro malé kuchtíky a cestovatele: prožijte v kuchyni cestu kolem světa!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 11. 2021 • Přečteno 3252x

Přinášíme tipy na několik kuchařek světových jídel, podle kterých zvládnou vařit i děti. Přestože jsou plné kuriózních informací seženete je za necelou stovku.

29 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti Zobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Poproste kamarády, ať si vezmou cestovatelské doplňky, a pozvěte je na hostinu. Výběr destinace je jen na vás.

Jedeme na cestu kolem světa – do kuchyně! Že se vám to nějak nezdá? Ale kdeže… Určitě jste toho na cestách už hodně ochutnali, a tak si své cestování v kuchyni můžete připomenout, i když jste zrovna doma. Nebo se prostřednictvím světové gastronomie můžete vydat do míst, kde jste ještě nebyli. Zvládnete to (skoro) sami. Máme pro vás totiž tipy na kuchařské knihy určené pro malé kuchtíky. Vaření podle nich inspirované chutí dálek vás bude bavit. Jdeme na to? 

K přípravě dobrých a zdravých jídel jsou zapotřebí kvalitní suroviny. Některé se dají pořídit hlavně v zemích, ze kterých jídla pocházejí, a u nás je to s jejich sháněním trochu komplikovanější. Ale nevěšte hlavu, existuje spousta skvělých jídel, na které nic speciálního nepotřebujete. Čarování v kuchyni vás bude bavit a u stolu si pak možná budete připadat jako ve španělské restauraci, na návštěvě v Nizozemí, ve francouzském bistru nebo jako v anglickém pubu? No… tam asi ne. Ale díky kuchařkám a gastronomii procestujete celý svět.

Holky a kluci, buďte světoví

Děti vaření bavíDěti vaření baví
 
Světová kuchařka pro kluky a holky podle čarodějky Borůfky je napsaná podle čarodějnice, ale nenechte se zastrašit. Borůfka je v kuchyni nápomocná, poradí, podělí se s vámi o praktické tipy a vezme vás na cestu, kam si jen budete přát. Tak třeba do Ameriky na hamburger, do Anglie na hráškovou kaši, na francouzské ratatouille, na německé šunkofleky, ruské kartošky, na omáčku taco, do Řecka na koláč (pozor – slaný koláč) i do Španělska na nejlepší tortillu. A jak je to s holandským řízkem? A co takhle zaletět si až do Thajska na kuřecí satay? Anebo si smlsnout na norské brusinkové bábovce? A skvělý imám omdlel znáte?
 
Imám byl arabský muslimský duchovní a vypráví se, že jeden takový starověký turecký vůdce po ochutnání této lahůdky opravdu omdlel blahem. Tak vznikl název pro nejslavnější turecké jídlo, jak se praví v kuchařce se spoustou obrázků. Kuchařka se s vámi podělí o recepty, podrobné postupy i praktické informace, jako například jaké nádobí budete potřebovat. Navíc se o všech jídlech dozvíte mnoho kuriózních informací.

Bude z vás mezinárodní mistr šéfkuchař?

Od všeho něcoOd všeho něco
 
Malý mezinárodní mistr šéfkuchař je dětská kuchařka plná evropských specialit. Uvaříte si podle ní 44 tradičních receptů ze 22 zemí Evropy. Otevřete ji, kouknete se do mapy a vyberete si, na co budete mít zrovna chuť. A dáte se do vaření. Když si vyberete například Švýcarsko, kuchtička s ementálem v ruce vám popřeje [gutn apetyt], dozvíte se, že müsli vymyslel švýcarský lékař jako výživnou stravu pro své pacienty a že to bylo právě Švýcarsko, kde se vůbec poprvé začala vyrábět mléčná čokoláda. Mňam!
 
A pak už se pustíte do vaření a připravíte si třeba rösti z brambor. Skrz knížku (a vlastní kuchyni) se podíváte i do Řecka na tzatziki, do Rumunska na mititei, do Maďarska na višňovou polévku, do Irska na banánový dortík, do Švédska na masové kuličky… a tak dále. V knize je receptů i zajímavostí opravdu hodně. A jako bonus nechybí ani kulinářský slovník, se kterým se ve světě ani v kuchyni neztratíte.

Kolem světa na létajícím talíři

Je to mňamka!Je to mňamka!

Možná je kniha Létající talíře (a lžíce) aneb zábavná kuchařka pro děti kosmického věku trochu retro, ale řekněme si na rovinu: co je víc než pevné základy? Platí to i při vaření. Tentokrát se bude cestovat jen tak trochu a někdy spíš vtipně. Podávat se totiž budou například topinky čínských císařů, trojzubec falklandských velrybářů, frankfurtská polévka, fazolová polévka kanadských dřevorubců, segedínský guláš, španělské ptáčky pro labužníky, mafiánské špagety, francouzské brambory, čína, ruské vajíčko… A kdybyste se dostali do svízelné situace, tak i trosečnická večeře.
 
V knize se dozvíte, co a jak a proč v kuchyni funguje a na co si dát pozor. Připomenete si, že od zapnutého sporáku se neodchází. Zjistíte, že i pečivo se dá jíst na tisíc způsobů (rohlíky sultána z Bagdádu znáte?) nebo co pít k snídani. Připravíte si obědy, studené i teplé večeře a také svačiny na výlety. Rad je v knize víc než dost a ilustrace Miloše Nesvadby nikdy nevyjdou z módy a budou vás bavit.

Tip pro rodiče: poznejte námořníka

Díky gastronomii na cestu kolem světaDíky gastronomii na cestu kolem světa
 
Až budou děti vařit, rodiče můžou (jedním očkem kontrolovat a druhým) číst. O čem jiném než o jídle a cestování? Námořnická kuchařka aneb Povídání o jídle a cestování obsahuje recepty z různých koutů světa včetně toho na nefalšovaný námořnický grog a také povídání lodního hospodáře Jana Hájka o zemích, které procestoval. Spolu s ním se rodiče zamyslí nad národní hrdostí i nad tím, jestli Dánové skutečně pijí jako Dánové, zavítají na vinobraní v Soluni i na Kubu, prožijí Vánoce v tropech i silvestr v přístavu. Jednotlivé kapitoly nejsou dlouhé a dá se mezi nimi libovolně přeskakovat, malí kuchtíci u plotny tedy budou stále jedním okem pod dohledem.
 
Tak hodně zdaru, šťastnou cestu a bon appétit, guten appetit, eet smakelijk, buen provecho, bom apetite, smaklig måltid, smacznego, poftă bună, jó etvágyat… a dobrou chuť!

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Pro rodiče a děti

Dovolená? Ne, dobrodružství!

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-kucharky-pro-male-kuchtiky-a-cestovatele/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024