10 důvodů, proč navštívit Thajsko: exotická zvířata, chilli kuchyně a usměvaví lidé

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26438x

Sloni jsou neocenitelnými pomocníky Thajců při těžké práci, ale mají také hluboký duchovní a kulturní význam trvající již po staletí.

Vyberte si z našich zájezdů do ThajskaZobrazit zájezdy

Zažít Thajské království se všemi jeho krásami, které s otevřenou náručí nabízí, to se neodmítá. Atrakcí pro cestovatele se tady skýtá na tisíc včetně nádherné přírody obdivuhodných staveb. A vyhlášená thajská kuchyně? To je svět podmanivých chutí a vůní sám o sobě. Vydejte se s námi prozkoumat deset důvodů pro návštěvu této exotické země se skvostnými chrámy a dobrými lidmi.

1. Posvátní sloni

Sloni mají pro Thajsko velký významSloni mají pro Thajsko velký význam

Víte, který zástupce fauny je nejdůležitějším tvorem z říše zvířat v Thajsku? Sloni jsou neocenitelnými pomocníky Thajců při těžké práci, ale mají také hluboký duchovní a kulturní význam trvající již po staletí.

Matka samotného Buddhy měla podle legendy před početím osvíceného syna zvláštní sen, ve kterém do ní vstoupil bílý slon. Vzácní albínští sloni jsou v Thajsku posvátní a při vašem putování touto úchvatnou zemí se s jejich vyobrazením budete často setkávat.

2. Obdivuhodná oddanost králi

Svými malůvkami v Thajsku zdobí ulice i sám král Pchúmipchon Adunjadét, kterému je lid bezmezně oddán. Aby také ne, když k poslušnosti vychoval už několik generací Thajců. Na trůnu byl nepřetržitě od roku 1946.

Ačkoli je vedením země pověřen parlament, má v Thajsku panovník mnohem větší pravomoci než třeba ve Velké Británii, kde funguje obdobný politický systém. Král si nechal říkat Ráma IX., byl nejbohatším ze všech monarchů a ustál deset vojenských převratů. V sourkomí byl navíc nadšeným fotografem a býval aktivním tenistou i lyžařem.

Krom malířských ambicí také zkomponoval hymnu a několik jazzových skladeb. Ve svém paláci choval hned několik vzácných bílých slonů, vlastnil tryskáč a jeho podobiznu (na které  mu mimochodem bylo zhruba o čtyřicet let méně), uvidíte na každém rohu.

Zemřel v roce 2016 a Thajsko pro něj plakalo dlouhé měsíce. Na jeho místo pak usedl Mahá Vatčirálongkón, který přijal jméno Ráma X. Dlouhá léta žil v Německu a thajský lid ho proto příliš nezná. Má zálibu v rychlých autech, svého pudla Fufu jmenoval maršálem thajského letectva a na kontě má stovky milenek. 

3. Thajská kuchyně je pojem

Tradiční thajské jídloTradiční thajské jídlo

Jaký nejexotičtější pokrm jste kdy ochutnali? Místní kuchyně, vyhlášená po celém světě, překoná všechna vaše očekávání.

Hlavní ingrediencí bývá rýže a kuřecí či vepřové maso, krevety, kokosové mléko či citrónová tráva a koření jako kurkuma, chilli nebo kari, které dávají jídlům výraznou chuť i vůni. V Thajsku se říká, že jídlo, které není pálivé, není jídlem.

Thajským národním jídlem je Phat tai (pad thai), což jsou široké rýžové nudle s tofu, vajíčkem a krevetami. Běžnou nabídkou v pouličních stáncích je pak i různě upravený hmyz.

4. Usměvaví lidé

Thajsku se říká „země úsměvů“ a důvod se nabízí. Místní lidé jsou velmi přátelští, vstřícní, pokorní a neustále mají úsměv na tváři.

Na rozdíl od jiných národů se Thajci turistů často dotýkají, ovšem jen přátelsky – žena ženy, muž muže. Muži si na dámy sahat nedovolí. Aby vás zavedli na místo, chytnou vás kolem ramen, za ruku. Zprvu vám to možná bude připadat zvláštní, ale po chvíli si zvyknete. Pro ty, co neumí anglicky, je to zároveň forma dorozumívání.

Většina mladých Thajců ale anglicky umí a velmi rádi si s vámi popovídají o své zemi či zvycích. Není ani žádnou výjimkou, že vás pozvou domů na něco dobrého k jídlu nebo jen tak posedět.

5. Nádherné pláže

Thajské pláže jsou nádhernéThajské pláže jsou nádherné

Bělostný písek, obrovská rozloha, málo lidí, čistota a průzračně modré moře. Pláže v Thajsku mají všechno, co si představujete pod pojmem ráj. Lehnout si na lehátko a usrkávat drink z právě vydlabaného kokosu, to není žádná filmová scéna, ale realita všedních dní nejen na ostrovech, kterých má Thajsko 1403.

Opravdu nejkrásnější pláže skutečně náleží ostrovům a z pevniny na ně musíte vycestovat lodí, které plují tam a zpět obvykle třikrát za den. Doporučujeme navštívit pláže na ostrovech Phuket, Koh Samui, Koh Phan Ngan nebo Krabi. Ani jinde ale neuděláte chybu.

6. Bangkok - město hříchu

Hlavní město Thajska, Bangkok, je nejlidnatějším městem Thajského království. Kvůli množství svých obyvatel bojuje s dopravními zácpami a smogem. I to se, spolu s Thajci vybavenými rouškami, stalo jakýmsi neodmyslitelným koloritem Bangkoku.

Thajci svému hlavnímu městu říkají Krungh Thep (Město andělů). Hlavní atrakcí, kam by měl každý návštěvník zamířit, je Velký nebo také Královský palác, jehož součástí je chrám Wat Phra Khaeo, v němž najdete slavnou sošku smaragdového Buddhy.

Městem prochází řeka Chao Pray na jejichž březích najdete další dva významné chrámy Wat Pho a Wat Arun. Proveze vás ale také Bangkokem jako městem výhodných nákupů.

7. Thajské masáže

Užijte si thajskou masážUžijte si thajskou masáž

Dopřejete si občas thajskou masáž? A kolik jste za ni ochotni dát? S nabídkou masáže vás budou v místě jejího zrodu oslovovat na každém rohu a konkurence je tak veliká, že si tenhle úžasný relax může dovolit opravdu každý – půl hodina masáže začíná v přepočtu už na 120 korunách!

I v Thajsku ale platí, že není thajská masáž jako masáž. Maséři ovládající toto tradiční umění souznění těla a duše provozují tzv. Nuad Borán (starobylou masáž). Tato technika je spojením jógy a akupresury a s klasickou masáží toho nemá mnoho společného. Trvat by měla nejméně 90 minut.

Maséři absolvují školy thajské masáže, tou nejprestižnější je škola v chrámu Wat Pho v Bangkoku.

8. Potápění a jízda na voru

V jižní části Thajska, především na již jmenovaných ostrovech, jsou velmi populární vodní sporty. Vyzkoušet můžete jízdu na vodních skútrech, surfování, ale i stále oblíbenější rybaření. K dispozici je pak několik škol potápění, které je díky korálovým útesům Ko Tao atraktivní záležitostí.

Na severu země vás čeká třeba dobrodružství v podobě plavby na voru. Několikadenní výlet na bambusovém plavidle s přístřeškem po řece Kok začíná ve městě Thaton a končí v Chiang Rai.

9. Barevný svět nákupů

Nakupování si v Thajsku užijeteNakupování si v Thajsku užijete

Nákupy v Thajsku jsou příslibem dobrého úlovku i zábavy. Najdete tady vše od oblečení, přes koření a parfémy, až po tradiční asijské suvenýry a starožitnosti. O pravosti a kvalitě ale dlouho bloumat nemusíte. Něco tak levného, nemůže být pravé...

V posledních letech však nejen v Bangkoku vyrostla nová obchodní centra, která nabízejí i zboží světových řetězců. Zatímco tady se smlouvat nehodí, jinde se o to můžete pokusit. Doporučujeme proto vyrazit do Thajska s kufrem naplněným jen z poloviny.

10. Národní parky

Thajská příroda je plná kontrastů a jeho ostrovy skýtají tisíce druhů fauny a flory, které v tuzemsku prostě jen tak nepotkáte. Vždyť třeba ostrov Kho Chnag je z velké části pokryt skutečným deštným pralesem.

V národním parku Erawan budete stoupat kolem devítistupňového vodopádu a podél nechvalně známé řeky Kwai uvidíte čínské a khmérské chrámy (khmérové byli původními obyvateli Thajska) nebo přehradní jezera.

V parku Khao Yai kolem vás proletí zuborožec nebo proskáče gibon a v Ko Surin spatříte třeba varana nebo želvy.

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Thajsko

Ochutnejte exotiku Thajska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Thajska

Zájezdy do Thajska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopadu


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-thajsko/Doporučujeme z Thajska

Nejnovější z ThajskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024