15 největších zajímavostí o Maledivách: život pod vodou, nad vodou i pod vlajkou s kokosy

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 4. 2017 • Přečteno 18755x

Říká se jim země tisíce ostrovů, ale ve skutečnosti je ostrůvk

Vyberte si z našich zájezdů na MaledivZobrazit zájezdy

Maledivy jsou jednou z nejzajímavějších zemí světa. Vlivem globálního oteplování se postupně potápějí pod hladinu moře. Na druhou stranu ale cestovatelům poskytují úchvatná místa pro probádání podmořského života i odpočinek na nekonečných plážích. Neméně pozoruhodná je místní fauna a flora i způsob života zdejších obyvatel. Přinášíme výběr toho nejzajímavějšího, co jste o zemi tisíce ostrovů možná ještě neslyšeli.

1. Globální stmívání potvrzeno

Poloha Malediv posloužila k několika měřením znečištění atmosféry leteckou dopravou. Experiment tak potvrdil fenomén zvaný “Global dimming” neboli Globální stmívání, což znamená postupné snižování množství slunečního záření dopadajícího na Zemi. První měření provedl izraelský vědec na domovské půdě v 80. letech a zjistil, že hodnoty slunečního záření jsou o 22% menší než v 60. letech.

2. Zaplaveno? Přikoupeno!

Nová území třeba na Srí Lance?Nová území třeba na Srí Lance?

Maledivský prezident v roce 2008 uvedl, že se země rozhodla vytvořit vlastní fond, ze kterého by si Maledivy mohly nakoupit nová území například na Srí Lance, v Indii nebo v Austrálii, neboť vlivem globálního oteplování budou ostrovy z velké části zaplaveny.

Čtení: Zájezdy na Maledivy - srovnání a doporučení

3. Návštěvu neodkládejte

Maledivy jsou nejnižší zemí na světě s maximální průměrnou výškou 1,5m nad hladinou moře. Více než 80 procent půdy se skládá z korálových ostrovů, které se zvedají méně než jeden metr nad hladinou moře. Díky globálnímu oteplování hrozí, že by ostrovy z větší části mohly být neobyvatelné už roku 2100.

4. Občanem jen muslim

Jediným vyznáním je IslámJediným vyznáním je Islám

Maledivy jsou nejmenší asijskou zemí a zároveň nejmenší muslimskou zemí na světě. Islám je oficiálním náboženstvím státu. Pokusy o zavedení jiné víry jsou zákonem zakázány a trestány. Ten, kdo není muslim, nemá právo na Maledivské zákonné občanství.

5. Drobečky v moři

Maledivy jsou jednou z nejvíce geograficky rozptýlených zemí na světě. Téměř 99% země je pokryto mořem a zbylé 1% plochy je rozprostřeno na rozloze o 800 km × 120 km, kdy největší ostrov nepřesahuje více jak 8 km2.

6. Tisícovka volných ostrovů

Volné ostrůvkyVolné ostrůvky

Celkově se Maledivy sestávají z 1196 ostrovů, z nichž obydleno je zhruba jen 200.

7. Posun k ekologii

Vláda se zavázala, že do roku 2020 sníží emise uhlíku na nulu.

8. Kauri z Malediv

KauriKauri

Jako zákonné platidlo se vedle zlata a stříbra používaly ulity různých měkkýšů. Tato měna se nazývala “Kauri” a byla rozšířena zejména v Africe, Indii, Číně a v Indonésii. Byla dokonce tak oblíbená, že ji kovové mince někdy i napodobovaly. Hlavním producentem kauri měny byly Maledivy.

Ulity se lovily tak, že se do moře dal svazek palmových listů, na němž se plži usazovali; po čase se svazek vyzvedl a plži se setřásli.

Pro svůj přitažlivý vzhled se kauri užívaly již od starověku jako šperky nebo amulety, často navlečené na šňůrce, jako herní kostky i kultovní předměty.

9. Náhrdelník i věnec

Jméno státu může být přeloženo jako například „věnec ostrovů“, „kruh ostrovů“ nebo "náhrdelník z ostrovů".

10. Fauna a flóra

Těšte se na 5 druhů mořských želvTěšte se na 5 druhů mořských želv

Maledivy mají 31 chráněných území. Jejich vody jsou domovem několika ekosystémů, ale nejvíce jsou ostrovy známé díky barevným korálovým útesům, které jsou domovem 1100 druhů ryb, 5 druhů mořských želv, 21 druhů velryb a delfínů.

Velkého významu tu v posledních letech nabyly houby, které dle výzkumů mají protinádorové či protirakovinné účinky.

11. Právo šaría

Pokud v zemi nastane rozhodování v záležitostech, o nichž ústava nebo zákon mlčí, soudce musí vzít v úvahu islámské právo šaría. 

12. První turisté až roku 1972

Turistický ruch se rozjel v 70. letechTuristický ruch se rozjel v 70. letech

Cestovní ruch se začal rozvíjet na souostroví na začátku sedmdesátých let. První středisko na Maledivách bylo Kurumba Maldives, které přivítalo první hosty v roce 1972. Počet středisek se rapidně zvýšil ze 2 na 92 (v letech 1972 až 2007)!

13. Tsunami potopila zemi finančně

V prosinci 2004 byly Maledivy zpustošeny vlnou tsunami. Pouze devět ostrovů údajně uniklo záplavě, zatímco padesát sedm ostrovů čelilo vážným škodám na infrastruktuře, čtrnáct ostrovů muselo být zcela evakuováno a šest bylo zničeno.

Dvacet jedna středisek bylo nuceno ukončit svou činnost v cestovním ruchu. Celková škoda byla odhadnuta na více než 400 milionů dolarů, což činí přibližně 62% HDP.

14. Top destinace pro šnorchl i neoprén

Užijte si nejkrásnější potápěníUžijte si nejkrásnější potápění

Díky nádherným korálům a nespočtu dechberoucích atolů byly Maledivy prohlášeny za jednu z nejkrásnějších potápěčských destinací na světě.

15. Stát tisíce ostrovů

Státní znak je tvořen kokosovou palmou, muslimským půlměsícem a dvěmi maledivskými vlajkami. To celé obepíná stuha s arabským nápisem Ad-Dawlat Al-Mahaldheebiyya znamenající “Stát tisíce ostrovů" – slova, která používali všichni cestovatelé a mořeplavci.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 27 zájezdů

Maledivy

Pozemský ráj? Maledivy…

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Malediv

Zájezdy na Malediv

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zajimavosti-o-maledivach/Doporučujeme z Malediv

Nejnovější z MaledivZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024