+420 608 261 719Napište nám

Čtvrť Trastevere: Místo, kde se zastavil čas i lid

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 28. 3. 2014 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Čtvrť Trastevere Čtvrť Trastevere
0 1 2 3 4 5
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Tip pro vás!

Máte-li rádi folklórní festivaly, nenechte si ujít ten v Trastevere! Koná se vždy v půlce července. Akce se nazývá Festa De Noantri a jde o skutečně výjimečnou přehlídku kulturních a náboženských tradic.

Jižně od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, se rozprostírá malebná římská čtvrť Trastevere, česky doslova Zátibeří. Místo, které bylo ve starověku i středověku nejdůležitějším městským přístavem, vás uchvátí jedinečnou atmosférou. Obyvatelé čtvrti se považují za původní a nejstarší obyvatele Říma, proto zde stále dodržují typické tradice a zvyky.

Do Trastevere již v období starověku mířily zástupy lidí nejrůznějších národností, aby zde obchodovaly, neboť tento přístav spojoval Řím s Ostií a mořem. Tento fakt nejvíce lákal židovské obchodníky, kteří se tu hojně usazovali. Ve středověku zde bývala nejpočetnější židovská komunita v Itálii. Pozůstatkem středověkého období jsou i úzké křivolaké uličky, které dávají čtvrti jedinečný ráz.

Skvělá nálada a zábava

Výjimečná nálada, která tu vládne, přilákala do těchto míst celou řadu intelektuálů, umělců i snobů, kteří hledali netradiční bydlení. Díky nim zde vznikaly luxuní apartmány a stylové restaurace. Čtvrť je také velkým turistickým lákadlem, nejen díky nepřebernému množství restaurací a hospůdek, ale také díky zajímavostem a památkám, které nabízí. Mezi ně jistě patří největší bleší trh v Římě Porta Portese, blízký pahorek Janicul, ze kterého je nezapomenutelný výhled, jedinečný Tiberský ostrov nebo kostel Santa Maria in Trastevere.

V Trastevere má sídlo celá řada zahraničních, převážně amerických, univerzit a díky studentům tu bývá pěkně živo. Zajímavostí je, že z této čtvrti pocházel slavný italský režisér tzv. spaghetti westernů, Sergio Leone. Jeho nejslavnějším snímkem je Tenkrát na západě, k němuž skládal hudbu Ennio Morricone. Morricone, který je také rodákem z Trastevere, byl dokonce režisérův spolužák. 

Santa Maria in Trastevere

Bazilika Santa Maria in Trastevere je považována za nejstarší kostel v Římě, ve kterém byla sloužena mše. Počátky této stavby se datují až do 3. století n. l. Během své dlouhé historie musela být bazilika několikrát restaurována a přestavována. Na starověkých základech byla ve 12. století postavena trojlodní románská bazilika.

Na první pohled si všimnete krásné zvonice ze 12. století, na níž je umístěna mozaika s Pannou Marii, která kojí Ježíška. U vchodu do baziliky se nachází freska Panny Marie, kterou údajně objednal český král Karel IV. při své korunovační cestě po Itálii. Uvnitř baziliky se nacházejí hrobky a kenotafy (symbolické hrobky sloužící jako památníky) významných papežů a kardinálů a také mozaiková výzdoba, zobrazující výjevy ze života Panny Marie.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-trastevere/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám