+420 608 261 719Napište nám

Tibera: Blondýnka mezi řekami

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 3. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Nasvícená Tibera Nasvícená Tibera
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

V Apeninském pohoří pramení třetí nejdelší řeka na území Itálie – Tibera. 406 km dlouhý tok, který se italsky nazývá Tevere, protéká regiony Umbrie, Toskánsko, Emilia-Romagna, Lazio i samotným Římem. Tibera, která byla ve starověku důležitou říční cestou mezi Římem a Ostií, končí svou pouť v Tyrhénském moři. Pro žlutozelenou barvu je řeka přezdívána „blondýnka“.

Legenda o vlčici

Hlavní město Itálie bylo založeno na východním břehu Tibery a řeka hrála důležitou roli i v starořímské mytologii. V antických dobách totiž spadala do sféry vlivu boha Tibera (lat. Tiberinus), kterého většina lidí zná spíše jako boha Jupitera. Podle legendy vody řeky Tibery pramenily z Jupiterových vlasů a vousů. Další známou legendou, ve které řeka figuruje, je pověst o bratrech Romulovi a Removi. Ti byli jako miminka vhozeni do Tibery, ale neutopili se, protože je zachránila a vychovala vlčice – la Lupa. Z chlapců se poté stali zakladatelé města Říma.

Tibera opěvovaná i zatracovaná

Ve starověku plnila řeka důležitou obchodní funkci, neboť po jejích vodách pluly lodě se zbožím z přístavu Ostia. Na březích Tibery vyrůstaly loděnice a ve městě rovněž vznikaly sítě podzemních tunelů a kanálů, které zásobovaly obyvatele města vodou. Bohatí Římané si nechali u řeky budovat sídla se zahradami a parky. Běžnou praxí, která začala v antických dobách a pokračovala do středověku, bylo popravování zločinců vhozením do Tibery.

Tibera se stala nechvalně proslulou i kvůli povodním, kterých v dějinách metropole nebylo málo. V 19. století byly budovány kamenné hráze, které město před záplavami chrání až do současnosti.

Fašistický vůdce Benito Mussolini nechal ve 30. letech 20. století vztyčit antický mramorový sloup s orlicí v místech, kde řeka pramení. Na sloupu je vyrytý nápis, který říká: „Zde se rodí řeka, posvátná pro osud města Říma!“

Ponte Sant'Angelo

Neznámějším mostem, který v Římě spojuje břehy řeky už téměř dva tisíce let, je Andělský most (italsky Ponte Sant'Angelo), o jehož výzdobu se v období baroka postaral proslulý italský sochař Gian Lorenzo Bernini

Až budete v Římě, jistě oceníte vlahý vzduch, který řeka poskytuje, i malebná zakoutí, která vykresluje mezi úchvatnými památkami.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/tibera/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám