+420 608 261 719Napište nám

Via dei Fori Imperiali: Mussoliniho projev moci

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 3. 2014 | Aktualizováno: 3. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Původní název ulice byl Via dell'Impero Původní název ulice byl Via dell'Impero
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 54 zájezdů do Říma

Tip pro vás:

Pokud si budete moci vybrat, projděte se po Via dei Fori Imperiali v neděli dopoledne, z ulice se v tuto dobu stává pěší zóna. 

Na první pohled se může zdát, že Řím je město, do jehož historického centra příliš nezasáhla ruka moderní doby. V centru italské metropole nemá návštěvník mnoho možností potkat se s novodobou architekturou. Řím působí spíše jako město, které je architektonicky zakonzervováno v minulosti. Přesto se zde dají najít nevratné zásahy člověka 20. století.

Jedním z nich je ulice Via dei Fori Imperiali, která tu vznikla mezi lety 1924 a 1932 na příkaz fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Třída, po které se denně pohybují spousty motorových vozidel, vede od Benátského náměstí (Piazza Venezia) ke Koloseu a částečně protíná antické památky, jakými jsou Augustovo nebo Trajánovo forum.

Z historie do současnosti

Původní název ulice byl Via dell'Impero. Mussolini ji slavnostně otevřel z koňského sedla tím, že přestřihl červenou stuhu. Následovala vojenská přehlídka veteránů z 1. světové války. Italský diktátor sice zamýšlel postavit ulici na počest starověkého Říma, ale výstavba této tepny narušila či kompletně zdemolovala obrovskou zastavěnou plochu v místech, kde je velice vysoká koncentrace antických, středověkých a renesančních památek. Kvůli silnici byla zničena celá řada významných kostelů i domů, antická fora byla rozdělena na dvě poloviny a zčásti překryta asfaltem. Krajina i duch tohoto místa byly násilně změněny a natrvalo poškozeny. Největším problémem, který výplývá z následků stavby, je ale množství výfukových plynů, které produkují projíždějící vozidla. Památky nevyčíslitelné hodnoty, které mají v těchto místech domov již stovky nebo tisíce let, jsou tak vystavovány vytrvalému ničení. I z tohoto důvodu byla po naléhavém volání odborné veřejnosti v roce 2013 jižní část ulice automobilům znepřístupněna.

Po skončení 2. světové války byla ulice přejmenována na Via dei Fori Imperiali a každoročně se zde na začátku června koná průvod na oslavu vzniku moderní Italské republiky.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 54 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/via-dei-fori-imperiali-rim/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám