+420 608 261 719Napište nám

Tiberský ostrov: Vypráví legendu o symbolu lékařství

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 15. 7. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Relax na Tiberském ostrově Relax na Tiberském ostrově
0 1 2 3 4 5 6
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 52 zájezdů do Říma

Víte, že…

Biskup Vojtěch z pražské diecéze vystupoval proti obchodování s otroky i proti alkoholismu? Za své činy byl v Římě v roce 999 svatořečen.

Tiberský ostrov (Isola Tiberina) v Římě připomíná kotvící loď a v oblibě ho mají nejenom turisté, ale především místní, kteří sem rádi vyrážejí na nedělní procházky.

Legenda o vzniku 

Ostrov podle legendy vyrostl nad tělem krále Tarquinia Superba, které bylo v těchto místech svrženo do řeky a začaly se na něm usazovat říční sedimenty. Legenda dále praví, že ve 3. století př. n. l. se právě kolem takto vzniklého ostrova plavila delegace Římanů vracejících se z Řecka od Sibyly s radou, aby ve svém městě postavili chrám bohu lékařství Asklépiovi, pokud chtějí zabránit šíření morové epidemie. Uviděli hada podobného tomu, který je stočen kolem Asklépiovy hole – tradičního symbolu lékařství. Had prý opustil loď a doplaval na ostrov, čímž naznačil, kde má nový chrám stát. Nutno podotknout, že pozice se skutečně ukázala jako strategická – na ostrově mohli být nemocní drženi v karanténě.

Příběh přetrval staletí a vzhled ostrova byl dokonce upraven travertinovými bloky tak, aby tvar lodi lépe připomínal. Stejně tak si ostrov uchoval své spojení s lékařstvím – dodnes tu stojí velká Nemocnice Milosrdných bratří.

Kostel sv. Bartoloměje

Kromě nemocnice tu stojí také kostel sv. Bartoloměje, postavený na místě antické svatyně, kterou v 10. století nechal vybudovat císař Ota III. pro svého přítele – biskupa Vojtěcha, v Itálii známého pod jménem Adalbert. Část ostatků tohoto pražského biskupa je v kostele uložena.   

Mosty

Tiberský ostrov je mosty spojen s oběma břehy Tiberu. Směrem k levému břehu (tj. směrem k židovské synagoze, Marcellovu divadlu či Koloseu) vede Ponte Fabricio – Fabriciův most, pocházející z 1. století př. n. l., kdy ho nechal postavil Lucio Fabricio. Ve středověku byl most známý jako Pons Judaorum, a to právě podle přilehlé židovské čtvrti. Často se mu říká – podle výzdoby – Most čtyř hlav a pyšní se tím, že je patrně nejstarším dochovaným mostem v Římě.

To už se nedá říct o Ponte Cestio – Cestiově mostu. I ten sice pochází z 1. století př. n. l., jeho dnešní podoba je ovšem z velké části dílem rekonstrukce, která proběhla ke konci 19. století. 

Nejstarším kamenným mostem v Římě byl Pons Aemilius, s jehož stavbou se začalo již v roce 181 př. n. l. právě poblíž Tiberského ostrova. Dnes je známý jako Ponte Rotto – Rozbitý most, protože se z něj nedochovalo víc než jediný mostní oblouk.

Rušno na Tiberském ostrově

Svahy ostrova lákají k odpočinku, jeho náměstíčko i přilehlé mosty k příjemným procházkám. V létě se tu navíc každoročně koná letní kino, a to v rámci filmového festivalu Isola del Cinema. Ostrov je také asi nejhezčí přístupovou cestou do Zátibeří. Až budete mít do Říma cestu, na Tiberský ostrov rozhodně nezapomeňte!

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 52 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/tibersky-ostrov/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám