10 důvodů, proč navštívit Gruzii: kavkazské vrcholy, lahodné chinkali, cestování za hubičku a skvělí lidé

Hana Teichmannová Hana Teichmannová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 7. 2022 • Přečteno 4530x

Gastronomie, lidé, příroda, kultura... Pokud vám tohle někdo vyjmenuje, asi vás nenapadne, že mluví o Gruzii. My vás ale přesvědčíme, že si návštěvu zaslouží.

Vyberte si z našich zájezdů do GruzieZobrazit zájezdy

Gruzie je velmi rozmanitá země s bohatou kulturou kdysi i dnes, nejsrdečnějšími lidmi a pálenkou, jež se příhodně jmenuje chacha. To je ale jen malý výčet toho, co vás v zemi, která už dávno není jen cílem radikálních batůžkářů, čeká. 

1. Rozmanitá a výrazná kuchyně

ChinkaliChinkali

Ořechy, maso, sýry, fíky, granátové jablko, vždy čerstvá zelenina a ovoce jsou tradičními surovinami gruzínské kuchyně, které nechybí na žádném stole.

Vlivy ruské, arménské, ale i turecké kuchyně podpořeny bohatou zemědělskou produkcí v úrodných částech země jsou důvody, proč máme při návštěvě Gruzie možnost odnést si nezapomenutelný gastronomický zážitek. 

Národním jídlem se stal pokrm Chinkali, knedlíčky ve tvaru malého měšce na peníze plněné zpravidla mletým masem, které bývá ochucené petrželí, koriandrem, cibulí, kmínem a solí. Knedlíčky mohou být alternativně plněny i sýrem, bramborami či houbami.

2. Kolébka dobrého vína spojená s národní identitou

Suché bílé víno KisiSuché bílé víno Kisi

Víno je velkou národní vášní a má tady dlouholeté kořeny. Místní využívají metody výroby vína jako před mnoha staletími, metoda byla zařazena na seznam světového nehmotného kulturního dědictví.

Vína kvevri jsou přírodní a neobsahují přídavky jako cukr nebo kvasinky. Nejznámějšími víny jsou červená vína Saperavi a bílé Rkaciteli, Mcvane a Kisi.

3. Hlavní město Tbilisi: historické jádro i noční život

Výhled na TbilisiVýhled na Tbilisi

Metropole Tbilisi, přezdívaná perlou Kavkazu, může nabídnout historické památky, ale i moderní části města. Za návštěvu stojí například pevnost Narikala, katedrála Sameba nebo sirné lázně ve čtvrti Abanotubani, které jsou úzce spjaté se samotným založením města Tbilisi.

Večer pak můžete do města vyrazit za zábavou, které je všude plno. Bary, restaurace a bujaré oslavy až do ranních hodin, rozhodně se nudit nebudete. 

4. Stále poměrně příznivé ceny

Návštěva restaurace vás nemusí zruinovatNávštěva restaurace vás nemusí zruinovat

Průměrné ceny jsou zde stále nižší než v České republice, cestovat se tak dá nízkonákladově. Návštěva restaurace tedy nemusí být nadstandardem, ale naopak si návštěvy můžete vychutnat při vašem cestování pravidelně. Pivo zde dostanete i za 20–25 korun a dosyta se najíst můžete klidně i do stokoruny. 

Rozptyl cen je však závislý na lokalitě a turistické vytíženosti jednotlivých oblastí. Když však budete následovat kroky místních, nebude třeba se plácnout přes kapsu, abyste si zároveň mohli vychutnat výbornou kuchyni.

5. Stalinovo muzeum

Stalinovo muzeum v GoriStalinovo muzeum v Gori

Málokdo si uvědomí, že Josif Stalin se narodil a vyrůstal v gruzínském městě Gori. Ve městě můžete navštívit muzeum zasvěcené jeho životu. Po celé zemi pak budete narážet na Stalinovy portréty. 

Expozice v muzeu je věnována především jeho ranému životu, tudíž zde nečekejte žádnou kritiku a vyobrazení temné stránky Stalinových činů. 

6. Oblast Svaneti a nejvýše osídlená oblast Kavkazu – Ušguli

Vesnice Ušguli je nejvíce proslulá množstvím strážních věžíVesnice Ušguli je nejvíce proslulá množstvím strážních věží

Horská vesnice Ušguli je nejvíce proslulá množstvím strážních věží, které byly vystavěné tak, aby je bylo možné snadno bránit během případného vpádu nepřátel. Celou oblast Svaneti tvoří vysoké štíty hor, zelená údolí a typické malebné vesničky, díky kterým se místo zapsalo na seznam světového kulturního dědictví. 

Vyrazit zde můžete na jednodenní výlety, ale i na náročné vysokohorské přechody trvající několik dní. Zkrátka je tu pořád na co se dívat. 

7. Nejen hory, ale i nádherné pláže na břehu Černého moře

Oblast BatumiOblast Batumi

Oblast Batumi patří k hojně navštěvovaným letním střediskům. Díky svým kamenitým plážím, čistému moři a moderním resortům konkuruje třeba sousednímu Turecku.

Největším lákadlem jsou však místní delfíni a noční život. Velký výběr nabízí i kluby s živou hudbou a lákat vás na pokrmy z celé Gruzie bude nespočet restaurací. 

8. Kaňon Martvili v západní Gruzii na řece Abasha

Kaňon MartviliKaňon Martvili

V oblasti Samegrelo se nachází několik jeskyní a také malebný divoký kaňon Martvili, na kterém si můžete vychutnat příjemnou plavbu.

Smaragdově průhledná voda a vysoké útesy jsou důkazem pestré gruzínské přírody, která vás nepřestane udivovat. 

9. Zážitek z dopravních prostředků pro dobrodruhy, ale i komfortní cesta vlakem 

Užijte si cestování gruzínskými vlakyUžijte si cestování gruzínskými vlaky

Chcete-li se po Gruzii přesunovat místními prostředky, jistě nevynecháte tzv. maršrutky. Zjednodušeně sednete do auta Gruzínci, který vás zaveze kamkoliv, aby si přivydělal. Stačí jen dojít na stanoviště maršrutek a vyhledat podle cílové destinace na ceduli řidiče, který vás tam velice levně odveze.

Zpravidla se vyjíždí ve chvíli, kdy je auto dostatečně naplněno, případně se nabírají stopaři po cestě, je-li pro ně v dopravním prostředku ještě místo. Pokud vám tento divoký styl cestování nevyhovuje, můžete využít vlakových spojení a nočních vlaků, ve kterých se dá relativně dobře vyspat, a navíc za málo peněz. 

10. Nejskromnější, nejusměvavější a nejštědřejší lidé 

Gruzínci jsou srdeční lidéGruzínci jsou srdeční lidé

Velká část Gruzínců je patřičně hrdá a rádi návštěvníkům ukazují svou jedinečnou kulturu. Jsou velmi pohostinní a rádi vás pozvou klidně i k sobě domů třeba na večeři.

Návštěva místních se pak díky jejich nátuře neobejde bez vína nebo domácí pálenky chacha a bezpochyby na stůl přinesou to nejlepší, co jejich domácnost nabízí.

Hana Teichmannová

Hana TeichmannováExpert Radynacestu.cz

Nezapomenutelný cestovatelský okamžik tvoří především lidé, které na své cestě potkáme.

Gruzie

Naslouchejte srdci Gruzie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Gruzie

Zájezdy do Gruzie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-gruzii/Doporučujeme z Gruzie

Nejnovější z GruzieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024