Od subtropů po ledovce: Počasí v Gruzii je stejně rozmanité jako zdejší krajina

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 7. 2023 • Přečteno 2347x
TémataGruzie

Kdy se do Gruzie vydat a na jaké počasí se připravit? V létě kromě plavek přibalte pláštěnku, v zimě kulicha a teplé ponožky.

Vyberte si z našich zájezdů do GruzieZobrazit zájezdy

Gruzie je krásná, rozmanitá a přívětivá země. Okouzlí vás kombinací panenské přírody a historických památek vtěsnaných mezi Kavkaz a Černé moře. Členitý reliéf s sebou zákonitě přináší různorodé klima, a proto se počasí v jednotlivých regionech podstatně liší. 

Gruzínské klima přeje lyžařům i zemědělcům

Hojně se zde pěstuje vinná révaHojně se zde pěstuje vinná réva

V Gruzii má své zastoupení subtropické, kontinentální i vysokohorské podnebí. Podstatnou roli v tom hraje samotný Kavkaz, který tvoří přírodní bariéru před klimatickými vlivy z okolních zemí. Zatímco Velký Kavkaz na severu chrání Gruzii před studeným prouděním z Ruska, takže je země ušetřena třeskutých mrazů, Malý Kavkaz na jihu zabraňuje proudění horkého a suchého vzduchu z Turecka.

Na západě země, tedy v nížinách a podél pobřeží, převládá díky Černému moři vlhké subtropické podnebí. Léta jsou tady teplá (do 30 °C) a vlhká (spadne až 2500 mm srážek ročně), zimy naopak mírné, takže se dají pohodlně přežít ve svetru (či ve dvou). V kombinaci s úrodnou půdou je oblast ideální pro zemědělství – daří se zde vinné révě, čajovníku, citrusům a dalším teplomilným plodinám.

Směrem na východ se klima mění v kontinentální. Teplota i množství srážek klesají, prší zde spíše jen zjara a na podzim. V horách je pochopitelně citelně chladněji. Zimy jsou bohaté na sníh, který se ve vyšších nadmořských výškách (a že mluvíme o opravdových výškách – nejvyšší gruzínská hora Šchara dosahuje úctyhodných 5 193 m n. m.) drží po větší část roku. Velký Kavkaz se stále může pyšnit několika mohutnými ledovci. V nížinách je sníh spíše výjimkou a moc dlouho se neudrží.

Tak kdy tedy vyrazit?

Gruzínské hory jsou opravdu divoké a nevyzpytatelnéGruzínské hory jsou opravdu divoké a nevyzpytatelné

Tady samozřejmě záleží, za jakým účelem se do země vydáte. Pokud vás lákají přechody hor, vyrazte nejlépe na přelomu května a června, případně na začátku září, kdy vás nesežehne sluníčko ani nezasype sníh. Gruzínské hory jsou opravdu divoké a nevyzpytatelné, cestu proto rozhodně nepodceňujte a počasí i trasu si dopředu vždy pečlivě ověřte. Některé oblasti (např. Tušetie) jsou přístupné pouze během hlavní letní sezóny, jinde se z důvodů nebezpečí pádu lavin nemusíte dostat vůbec. Jako všude v horách počítejte s proměnlivým počasím, v létě jsou časté silné bouřky.

Během hlavní turistické sezóny (od června do půlky září) očekávejte v nížinách teploty do 30 až 35 °C a ve vnitrozemí minimum deště. Nezapomeňte si proto přibalit klobouky a dostatečnou ochranu před sluníčkem. A když to jen trochu půjde, zajeďte se zchladit do hor, k moři nebo alespoň k nejbližšímu jezeru.

Pro aktivní poznávací dovolenou je zdaleka nejvhodnější tzv. mimosezóna, tedy jaro a podzim, kdy je teplota „tak akorát“ (v průměru mezi 15 a 20 °C).

Lyžařská sezóna zpravidla trvá od prosince do dubna, v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách. Vznikají zde nové moderní skiareály, po jejichž svazích se na rozdíl od středoevropských středisek prohání poloviční počty lyžařů.

Shrnutí: V Tbilisi a Kachetii počítejte s tropickým a suchým létem a poměrně chladnou zimou s teplotami okolo nuly. V Kutaisi či Batumi naopak s celoročně příjemnými teplotami (ani tropy, ani mrazy), ale také častými a vydatnými dešti – kromě plavek tedy přibalte i pláštěnku. V horských provinciích Kazbek či Svanetie se průměrná zimní teplota pohybuje okolo -10 °C, v létě pak do 20 °C a počítat musíte i se sněhem.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Gruzie

Naslouchejte srdci Gruzie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Gruzie

Zájezdy do Gruzie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-gruzii/Doporučujeme z Gruzie

Nejnovější z GruzieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024