10 důvodů, proč navštívit Pobaltí: působivá města, nedotčená příroda a polodrahokamy na plážích

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 35543x

Představujeme vám 10 důvodů, proč se vydat do Pobaltí.

8 zájezdů na téma: Pobaltí Zobrazit zájezdy

Víte, že... 

Čárky a háčky se do současných baltských jazyků dostaly z češtiny?

Víte, kde vás na pláži ráno uvítá lesk polodrahokamů? Přece v Pobaltí! Je to jantar, který dal kdysi vzniknout i vzácným jantarovým stezkám. V Pobaltí na vás čekají také působivá města, jejichž historická centra jsou právem zapsána na seznam UNESCO, malebná nedotčená krajina plná hlubokých lesů i jezer, dobré jídlo a mnoho dalšího. Představujeme vám 10 důvodů, proč stojí za to vydat se do Pobaltí.  

1. Vilnius: Na vlně historie a míšení kultur…

Vilnius, hlavní město Litvy a město s přívětivou atmosférouVilnius, hlavní město Litvy a město s přívětivou atmosférou

Každé z hlavních měst všech tří pobaltských států si zaslouží zevrubnou návštěvu. Hlavní město Litvy Vilnius je městem plným historie i kostelních věžiček – jen v malebném historickém jádru je jich přes dvacet. Dominuje katedrála sv. Stanislava na hlavním Katedrálním náměstí a skutečnou perlou vilniuského baroka je kostel sv. Petra a Pavla, vybudování na oslavu osvobození města od ruské nadvlády.

Vilnius je město, ve kterém na vás dýchne přívětivá atmosféra místa a kde se odpradávna pozoruhodně mísily různé vlivy. Svědkem takového stýkání kultur jsou katolické i evangelické kostely, pravoslavné kláštery, dochované domy v židovském městě i velký univerzitní komplex s pozoruhodnou knihovnou.

Židovských synagog ve městě kdysi bylo 96, proto se Vilniusu říkalo i „Jeruzalém východu”.  O příjemnou podívanou se postarají i běžné upravené barevné fasády barokních měšťanských domů.

A budete-li si chtít prohlédnout město pěkně z nadhledu, vydejte se na zříceninu tzv. Horního hradu. Výhled z opravené Gediminasovy věže stojí za to.

2. Riga: Největší město Pobaltí

Riga je největším městem celého Pobaltí Riga je největším městem celého Pobaltí

Riga, hlavní město Lotyšska, je největším městem v celém Pobaltí. Leží v přímořské úžině u Rižského zálivu po obou březích řeky Daugave a je srdcem celé země. Nezklame milovníky architektury a historie. Historickou hodnotu města přitom netvoří jen četné chrámy, ale i malá obydlí někdejších rižských obyvatel, která lemují malebné křivolaké uličky v centru města.

Mezi zachovalými a upravenými domy bývalého hanzovního města si návštěvníci mohou prohlédnout i „Tři bratry” – skupinu historických domů na ulici Mazā Pils. Dům č. 17 je nejstarší dochovanou zděnou obytnou budovou ve městě. Pokud si chcete Rigu prohlédnout pěkně z ptačí perspektivy, vydejte se na 123,5 m vysokou věž kostela sv. Petra.

V Rize byl v roce 1510 údajně vztyčen první vánoční strom na světě. V nejmladší bráně v městských hradbách zase byla zazděna místní dívka, která se tu i přes zákaz stýkala se švédským vojákem z nedalekých kasáren.

Rize se přezdívá i „secesní poklad Pobaltí” a působí – díky barvě mnohých místních domů – i jako „červené město”. Ostatně temná „lotyšská červeň” je národní barvou.

Čtení: Zájezdy do Pobaltí – srovnání a doporučení

3. Tallin: Středověká mýtická metropole

Středověké uličky v centru Tallinu lákají k poklidným procházkám Středověké uličky v centru Tallinu lákají k poklidným procházkám

Sympatické hlavní město Estonska Tallin je „středověkou metropolí Evropy”. I když slovo metropole je tak trochu nadsázka, žije tu jen něco přes 400 000 obyvatel. Dal by se označit také jako „mýtické město”, a to díky mnoha legendám, které domy a místa zejména v jeho centru ukrývají.

Být v Estonsku a nezastavit se v Tallinu by byl hřích už proto, že v tomto městě žije celá čtvrtina všech obyvatel země. Nejpříjemnější jsou přitom procházky ve Starém městě a na hradním vrchu Toompea v centru města. Právě tato oblast byla – stejně tak jako historická centra dalších hlavních měst pobaltských států – zapsána na seznam UNESCO.

Estonsko má i své „2. hlavní město”. Je jím přímořské město Pärnu, centrum rekreace a v současné době také vyhlášené lázeňské centrum evropského významu. Z Tallinu je to sem přibližně 130 km, po upravených estonských cestách co by kamenem dohodil. 

4. Skvostný jantar = vkusný suvenýr

Nejžádanějším suvenýrem z Pobaltí jsou jantarové šperky Nejžádanějším suvenýrem z Pobaltí jsou jantarové šperky

Víte, jaký je nejžádanější suvenýr z Pobaltí? Jantar. Z tohoto žlutého lehkého a snadno opracovatelného polodrahokamu se tu vyrábějí nejčastěji šperky, které pak v Pobaltí seženete takřka na každém kroku.

Když budete mít štěstí, objevíte kousíčky přírodního jantaru, který je vlastně zkamenělou pryskyřicí, i na plážích, kam ho vyplavuje voda. Největší šanci najít ho budete mít brzy ráno. Zasvítí-li sluníčko, bude se na dálku krásně blýskat.

Právě jantar z Pobaltí dal vzniknout tzv. jantarovým stezkám, vedoucím od Baltského moře až ke Středozemnímu moři, přes které se obchodovalo i s Orientem. Zakládali je už staří Řekové a po nich Římané. Jantar si odsud ovšem nechali dovážet už egyptští faraoni… Nejfrekventovanější jantarová stezka procházela i přes území Moravy.

5. Malebná krajina lesů, jezer a nedotčené přírody

Velká část Pobaltí je hustě zalesněná Velká část Pobaltí je hustě zalesněná

Krajina v Pobaltí je neuvěřitelně placatá a malebná. A moc pěkně se tu dýchá! Velkou část území totiž pokrývají lesy – v Litvě a v Estonsku přibližně třetinu rozlohy země, v Lotyšsku téměř polovinu. A kde nejsou lesy, tam jsou jezera, mýtiny i bažiny a louky s vysokou trávou.

Severní a východní část Litvy je národním parkem Aukštaitijos, tj. litevsky Vysočina. Zvlněný terén pokrytý hlubokými lesy je rovněž plný jezer a rybníků, díky nimž je oblast známá také jako „Jezerní labyrint”. Park je nejvýznamnější etnografickou oblastí Litvy a nedotčeným přírodním skvostem, který je rájem i pro vyznavače vodáctví.

6. Na aktivní dovolenou do Pobaltí? Proč ne!

Do pobaltských zemí se jezdí i za aktivním odpočinkem Do pobaltských zemí se jezdí i za aktivním odpočinkem

Pobaltí je oblastí, kam můžete vyrazit i za aktivní dovolenou. Park Aukštaitijos je díky svým jezerům rájem nejen pro milovníky pěších túr v krásné přírodě, ale i pro vodáky. Ke zdolávání kilometrů lákají i další litevské národní parky.

A protože Litva, Lotyšsko i Estonsko jsou rovinaté země, jsou rájem také pro cyklisty. Upravené stezky vedou pěknou krajinou, která je jen mírně zvlněná. V mnohém je pobaltská krajina velmi podobná té naší, proto je nám tak trochu „důvěrně známá”, přesto lákavá puncem dálky a jinakosti.

Nejvyšší hora celého Pobaltí se jmenuje Gaizinkalns, leží v Lotyšsku a je vysoká 312 metrů. Zdá se to neuvěřitelné, ale i přes její „minivýšku” na ni vedou lyžařské vleky a na upravených sjezdovkách se tu dá lyžovat. V zimě si v Pobaltí také pěkně zabruslíte na zamrzlých jezerech.

7. „Baltská Sahara” aneb drsná pobřežní romantika

„Baltská Sahara” na poloostrově Kurská Kosa „Baltská Sahara” na poloostrově Kurská Kosa

Baltské moře, které dalo Pobaltským republikám název, je chladné a nespoutané. Letní sezona u něj trvá velmi krátce a spíš, než ke koupání v moři, je vhodná k aktivní dovolené. Zvlášť divoké je širé moře, voda v zálivu mezi Lotyšskem a Estonskem je pak o poznání klidnější, ale také o něco teplejší.

Divoké je moře i na pobřeží poloostrova Kurská Kosa. Náleží k Litvě a zasahuje i do Ruska. Jeho severní litevská část zasahuje do Baltského moře délkou téměř 100 km. Kosu otočenou nabroušenou stranou směrem k Baltu skutečně připomíná. Přezdívá se mu také „Baltská Sahara” – to pro jeho unikátní písečné duny, vysoké místy až 12 metrů. Díky nim byl poloostrov zapsán i na seznam UNESCO.

Téměř celé území poloostrova je také přírodní rezervací.

8. Když cestování prochází žaludkem…

Tradičním litevským jídlem jsou cepeliani z bramborového těsta Tradičním litevským jídlem jsou cepeliani z bramborového těsta

Jaká je pobaltská kuchyně? V lecčem podobná té naší. Je vydatná a vychází z tradičních surovin, jako jsou brambory, zelí a další, zejména nakládaná, zelenina. V Lotyšsku se hodně jí i luštěniny.

Základem mnoha estonských pokrmů je vepřové maso. Při návštěvě Pobaltí a zejména Litvy rozhodně musíte ochutnat tzv. zepelíny (cepelinai), jakési bramborové knedlíky plněné masem či tvarohem. Ochutnejte i růžovou osvěžující polévku známou jako šaltibarščiai – studený boršč, jehož základními přísadami jsou kefír a červená řepa. A také místní houby, které se nejčastěji jí nakládané se solí a zavařené.

Pochutnáte si tu také na rybách, zejména uzených. V Lotyšsku se loví a jí sledi a šproty, v Estonsku vám zase připraví toho nejlepšího úhoře.

A čím typické vydatné pobaltské jídlo zapít? Pivem. V Pobaltských republikách se pije ve velkém, místní pivaři se v porovnání s těmi českými takřka nemají za co stydět. Čepují se tu desítky druhů piv, k těm nejrozšířenějším patří Kalnapilis, Švyturys, Utenos či Chodovar.

9. Slavnosti a tradiční slunovrat: Jako by se čas zastavil

Během oslav letního slunovratu se nosí květinové věnce Během oslav letního slunovratu se nosí květinové věnce

Chcete poznat tradiční pobaltskou kulturu? Pak se do Pobaltí vydejte v době, kdy se tu něco slaví. Budete překvapeni, s jakou nostalgií se místní oslavám oddávají. A kolik znají a zpívají lidových písní!

Největší akcí svého druhu jsou oslavy letního slunovratu. Tato tradiční folklorní slavnost má magickou atmosféru. Je plná zpěvu, tance a dobré zábavy. Zapalují se ohně, nosí se květinové věnce. Nesmí chybět dobré jídlo a pití, spousta piva a také lotyšský kmínový sýr, tradiční pokrm spojený výhradně se svatojánskými oslavami.

10. UNESCO v Pobaltí – kde jen začít?

Historické centrum Vilniusu je zapsáno na seznamu UNESCO Historické centrum Vilniusu je zapsáno na seznamu UNESCO

Pobaltí překypuje památkami zapsanými na prestižní seznam UNESCO. Jsou na něm zapsána historická jádra všech tří hlavních měst pobaltských republik Vilniusu, Rigy i Tallinu, stejně tak jako poloostrov s písečnými dunami Kurská Kosa.

Tím ale výčet nekončí. Zápisem se pyšní i zajímavá litevská archeologická lokalita Kernave či vědecké dílo Struveho geodetický oblouk, který zasahuje do všech tří pobaltských republik. Jedná se o jednotlivé body, s jejichž pomocí bylo možné určit přesné rozměry Země.

Nenechte si ujít také návštěvu některého z mnoha pobaltských poutních míst, například Křížový vrch na severu Litvy. V Pobaltí se jednoduše nudit rozhodně nebudete!

Poznávejte svět, poznávejte sebe! 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Zájezdy do Pobaltí

Objevujte pestrost Pobaltí

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů na téma: Pobaltí

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-pobalti-pusobiva-mesta-nedotcena-priroda-a-polodrahokamy-na-plazich/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024