Trakai: město ležící mezi několika jezery, jehož dominantou je stejnojmenný hrad

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 3. 2019 • Přečteno 9782x

Hrad Trakai byl postaven na jednom z 21 ostrovů, které se na jezeře Galvė nacházejí.

Vyberte si z našich zájezdů do LitvyZobrazit zájezdy

Městečko Trakai leží cca 30 kilometrů západně od hlavního litevského města Vilnius. Autobusem i vlakem se sem dostanete přibližně za půl hodiny. Pětitisícové město leží mezi několika jezery a jeho dominantou je stejnojmenný hrad ležící na jezeru Galvė.

Pro historii města je důležitý rok 1321, kdy tehdejší litevský kníže Gediminas rozhodl o výstavbě zdejšího hradu, kam zároveň přenesl své sídlo, a Trakai se tak stal hlavním městem Litevského velkoknížectví. Po pár letech bylo ale hlavní město přesunuto do Vilniusu a hrad Trakai byl přestaven na odpočinkovou rezidenci litevských velkoknížat.

Bohatá historie

Městečko TrakaiMěstečko Trakai

Hrad Trakai byl postaven na jednom z 21 ostrovů, které se na jezeře Galvė nacházejí. Okolní bažinatá krajina měla znesnadnit přístup především křižáckým vojskům, která chtěla zdejší pohanské obyvatele obrátit na křesťanskou víru. I když křižáci hrad nikdy nedobyli, kníže Gediminas nakonec ve Vilniusu křesťanství přijal.

Po krátké době se ale vrátil zpět k pohanství a Litevské velkoknížectví definitivně přijalo křesťanství až na konci 14. století. Přestavba hradu na odpočinkovou rezidenci byla myšlenkou významného knížete Vytautase, který vedl litevské vojsko do známé bitvy u Grunwaldu v roce 1410. V 16. století začal Trakai ztrácet na významu.

Pár let sice sloužil jako vězení, ale posléze byl během války poničen a zůstaly zde zachovány pouze zbytky věží a hradeb. Rekonstrukce hradu započala až na počátku 20. století a trvala až do 90. let. Díky dochovaným dobovým dokumentům se povedlo hrad obnovit do podoby z 15. století a dnes je přístupný turistům.

Praktické informace

Na ostrov k hradu se dostanete po dřevěném mostěNa ostrov k hradu se dostanete po dřevěném mostě

Pokud do Trakai přijedete vlakem nebo autobusem z Vilniusu, bude vás k hradu čekat cca půlhodinová procházka městečkem a později kolem jezer. Na ostrov, na kterém se hrad nachází, se z pevniny dostanete po dvou dřevěných mostech. Muzeum, které je v areálu hradu umístěno, je otevřeno celoročně každý den kromě pondělí (od května do září je otevřeno i v tento den).

Vstupné je 8 EUR pro dospělé a 4 EUR pro studenty a seniory, každou poslední neděli v měsíci je vstup zdarma. Pro skupiny je možné objednat prohlídku s průvodcem v angličtině, ruštině a vzhledem k velkému počtu Poláků žijících ve Vilniusu a okolí také v polštině. Během roku (především v létě) se na hradním nádvoří konají různé festivaly a další akce spjaté s historií Trakai.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Trakai jsou letní měsíce. V tuto dobu je zde velmi teplo, a tak se nabízí možnost zchladit se v jezeře. Velmi oblíbené jsou také výlety lodí po jezeře a k dispozici jsou i šlapadla, na kterých můžete obkroužit místní ostrůvky. Nedaleko hradu je možnost navštívit etnografické muzeum zaměřené na menšinu Karaitů, která v Trakai a okolí žije.

Karaité sem byli deportováni z Krymu za vlády knížete Vytautase na konci 14. století a dodnes si uchovávají svůj jazyk i zvyky. Během návštěvy Trakai byste rozhodně měli ochutnat typický pokrm zvaný kibiny (litevsky kibinai), který je spjatý právě s místní menšinou Karaitů.

Kibiny jsou malé pirohy, které se dělají z kynutého těsta a plní se masovou směsí (z vepřového nebo skopového masa) a cibulí. Objednat si je můžete buď u některého ze stánků, které jsou rozmístěny podél jezera, nebo v restauraci na břehu jezera, kde můžete kibiny zapít výborným litevským pivem a odkud si užijete krásný výhled na hrad a okolí.

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Litva

Zelená duše Pobaltí… Litva!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Litvy

Zájezdy do Litvy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trakai/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024