Riga: největší město v Pobaltí má své moře, zepelíny i moře nádherných budov

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 63628x

Riga je nejsvětovějším městem v Pobaltí, které si ovšem stále zachovává svůj folklórní ráz.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do LotyšskaZobrazit zájezdy

Riga je se svým ¾ milionem obyvatel nejlidnatějším městem celého Pobaltí. Stejně jako všechna tři hlavní města pobaltské oblasti, je i ona silně poznamenána svým historickým vývojem, ale i geografickou polohou. To vysvětluje i zajímavý fakt, že Lotyšů žije v Rize méně než 50 %... A dál? 

Hlavní město Lotyšska bylo založeno na strategickém místě na březích řeky Daugavy nedaleko Rižského zálivu v Baltském moři. Leží téměř uprostřed Lotyšska a díky snadnému přístupu k moři, se z města stává ekonomická spojnice mezi Ruskem a západní Evropou.

Riga je zároveň nejkosmopolitnější ze všech tří hlavních pobaltských měst, odehrává se tady nejvíce kulturních a společenských akcí v celém Pobaltí. V Rize zkrátka budete mít v tomto opomíjeném koutu Evropy nejintenzivnější pocit „velkého světa“.

Staré město: Domy černých hlav i středověká opevnění

Staré městoStaré město

Historické centrum Rigy nazývané Staré město se nachází na východním břehu řeky Daugavy. Ta pramení v Rusku, protéká Běloruskem a nedaleko Rigy se vlévá do Rižského zálivu. Na jedné straně je tedy Staré město ohraničeno Daugavou, na straně druhé pak rozsáhlým městským parkem vysázeným na místě již zaniklých středověkých obranných hradeb města.

Centrum historické Rigy tvoří Katedrální náměstí a ulice Kalku iela, rižské architektonické památky pocházejí zejména z dob secese, čímž se Riga svým vzhledem řadí na úroveň Petrohradu nebo Vídně. Dominantou Katedrálního náměstí je největší katedrála v Pobaltí, jejíž stavba byla započata již zakladatelem Rigy.

Symbolem Rigy jsou však bezesporu krásné gotické domy, nazývané Domy Černých hlav. Ty se nachází nedaleko středověkého kostela svatého Petra a své zvláštní jméno dostaly podle cechu místních kupců, kteří nosili totožnou černou pokrývku hlavy. Tyto domy s honosně zdobenými štíty jsou však přesná replika původních, které byly srovnány se zemí sovětskými vojsky.

V blízkosti celkem nezajímavé budovy lotyšského parlamentu se nachází Prašná věž, poslední dochovaný obranný prvek středověkého městského opevnění. O chátrající věž projevil v 19. století zájem studentský spolek, který si vydělal peníze na její opravu. Příznačné je, že se na obnově věže podílel mimo jiné i poradce Adolfa Hitlera a dnes je ve věži umístěna část Lotyšského muzea války.

Hradní vrch: Prezidentský zámek a trio muzeí

Budova muzea válkyBudova muzea války

I nad Rigou se svého času tyčil obranný hrad, ten nechali vybudovat křižáci. Stavba procházela menšími stavebními úpravami až do 19. století, kdy byl celkově přebudován na pohodlný zámek. V současné době je rižský zámek sídlem lotyšského prezidenta a v budovách, které jej obklopují, jsou umístěna tři z mnoha rižských muzeí.

Muzeum zahraničního umění, Muzeum lotyšských dějin mapující dějiny Lotyšska od dob neolitu, jeho etnografickou sbírku apod. A nakonec i Muzeum literatury, divadla a hudby věnované lotyšským umělcům.

Čtení: Zájezdy do Pobaltí – srovnání a doporučení

Muzeum okupace: 50 let útisku rodilých Lotyšů 

Muzeum okupaceMuzeum okupace

Nejznámějším rižským muzeem je Muzeum lotyšské okupace. Původní nevzhledná budova věnovaná uctění památky lotyšských střelců, kteří bojovali na straně bolševiků, byla za finanční podpory Lotyšů žijících v zahraničí, přebudována na Muzeum lotyšské okupace.

Expozice je věnována nejtěžšímu období lotyšské historie, létům 1941–1991. Hned u vchodu vás přivítají portréty Hitlera a Stalina, kteří se v Lotyšsku vystřídali u moci. V Muzeu jsou vám k dispozici propagandistické letáky, fotografie, politická hesla. Nechybí ani seznam Lotyšů deportovaných na Sibiř, jejichž mnohdy jediným proviněním byla „příslušnost k lotyšské národnosti.“

Zepelíny: Vzducholodě i největší krytá tržnice 

VzducholoďVzducholoď

Poblíž centrálního vlakového a autobusového nádraží, nedaleko historického centra, se nachází pět mohutných hangárů, z nichž každý se svou rozlohou vyrovná jednomu fotbalovému hřišti. Tyto hangáry byly původně postaveny pro německou firmu Zeppelin vyrábějící vzducholodě. Dodnes vypadají moderně. Jejich typické industriální konstrukce jsou zjemněny dekorativními secesními prvky.

Obrovská plocha je v současné době využívána jako největší krytá tržnice v celém Lotyšsku. Denně tady můžete koupit čerstvé (nejen) zemědělské produkty z celé země i celého Pobaltí. Tržnice se dělí na několik sektorů, například hangár, kde se prodává pouze sýr, další s masem, s rybami, s ovocem a zeleninou. Výjimkou nejsou ani suvenýry a v omezeném množství i textil.

Etnografické muzeum: Skanzen se stovkou tradičních staveb

Etnografické muzeumEtnografické muzeum

Na předměstí Rigy se nachází krásné Lotyšské etnografické muzeum pod širým nebem. Jedná se o klasický skanzen, kde je k vidění okolo stovky tradičních lotyšských staveb včetně stále funkčního mlýna.

K návštěvě doporučujeme vybavit se mapkou a tištěným průvodcem v angličtině. Na místě budete mít možnost do jednotlivých stavení nahlédnout, pořídit si nějaký typický suvenýr nebo navštívit tradiční lotyšskou hospodu.

Jūrmala: Oblíbené letovisko carské rodiny 

JūrmalaJūrmala

Přibližně 15 kilometrů od Rigy se táhne asi 20kilometrový pás krásně čisté pláže Baltského moře. Jūrmala vždy bývala a pořád je vyhledávaným turistickým střediskem, ne-li nejvyhledávanějším na celém Baltu. Toto letovisko si oblíbila dokonce i carská rodina a posléze i mnoho obyvatel Sovětského svazu.

Dnes jūrmalské bulváry se zástavbou dřevěných domů odpovídají představám obyčejných Lotyšů o návratu k přírodě a čistotě, jedné z vlastností, jimiž se místní pyšní.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Lotyšsko

Lotyšsko v záři jantaru

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Lotyšska

Zájezdy do Lotyšska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/riga/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024