5 důvodů, proč navštívit Maramureš: hory, poklidné kláštery i veselý hřbitov

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 4. 2020 • Přečteno 6928x

Není to Transylvánie opředená mýty o upírech, Maramureš má ale svá jiná kouzla. Nadchněte se s námi pro jeho pohádkovou krajinu.

Vyberte si z našich zájezdů do RumunskaZobrazit zájezdy

Maramureš je župa (vyšší územní správní celek) na severu Rumunska, stejný název nese i nejsevernější část Východních Karpat. Je to jeden z mála krajů v Rumunsku, který nezasáhl těžký průmysl 20. století. Nenajdete tu moře ani světově proslulý Draculův hrad. To, co vás zde čeká, je ale nádherná příroda, folklor, pravoslavné kostely a kláštery na každém rohu a minimum turistů. Tady je pět důvodů, proč si tento kousek Rumunska nenechat ujít. 

1. Veselý hřbitov v Săpânţě

Veselý hřbitov v SăpânţěVeselý hřbitov v Săpânţě

Takzvaný Veselý hřbitov v pohraniční vesničce Săpânţa je jedním z mála míst, kde se v Maramureši musíte připravit na větší skupinky turistů. Je to ale oprávněné a navštívit tento unikátní hřbitov stojí za to.

Řezbář Ion Pătraş začal v minulém století vytvářet barevné dřevěné náhrobky, na nichž znázorňoval život zemřelého, z druhé strany náhrobku pak jeho smrt.

Může to znít děsuplně, ale barevné a vtipné zpracování doplněné o veselé povídání od příbuzných zemřelého dělají z hřbitova nejen příjemný způsob, jak v dobrém zavzpomínat na své blízké, kteří již mezi námi nejsou, ale také světový unikát, jenž láká spoustu návštěvníků. 

2. Dřevěné kostely

Jeden z mnoha dřevěných kostelůJeden z mnoha dřevěných kostelů

Dřevěné kostely v Maramureši jsou jednou z mála rumunských památek zapsaných do seznamu UNESCO. Na seznamu světového kulturního dědictví jich je zapsáno pouze osm, v celé oblasti ale najdete na 60 dřevěných kostelů, postavených mezi 17. a 19. stoletím.

Kostely, postavené obvykle z bukového či dubového dřeva, mají šindelovou střechu a úzkou věžičku umístěnou na západní stranu kostela. Uvnitř jsou často zdobeny nástěnnými malbami s výjevy ze Starého zákona.

Vysocí návštěvníci by si měli dát pozor, stavby pocházejí z doby, kdy lidé v Rumunsku málokdy dosahovali výšky nad 160 centimetrů, a kostely tak mohou pro dnešní lidi působit jako zmenšeniny. 

Čtení: Zájezdy do Rumunska - srovnání a doporučení

3. Malebné vesničky

Kouzelné rumunské vesničkyKouzelné rumunské vesničky

Původní dřevěnice, prašné cesty, koňské povozy. Pokud je toto vaše představa o Rumunsku, pak jste v Maramureši správně, protože právě tady si díky absenci těžkého průmyslu lidé zachovali nejvřelejší vztah k přírodě a tradicím v celém Rumunsku.

Když se člověk v pozdních odpoledních hodinách prochází vesnicemi a kochá se červenou září zapadajícího slunce rozlitou na okolních kopcích, může narazit na stařenky, které sedí před dřevěnými brankami svých dřevěnic a spřádají vlnu.

Zvláště kouzelná atmosféra potom panuje hlavně ve vesnicích, do kterých zatím nevede asfaltová cesta, jako například Breb. Najdete zde tradiční dřevěný kostel, jehož nejstarší část pochází z první poloviny 16. století, chaloupky s typickými dřevěnými branami, a především božský klid vesnice odlehlé od uspěchané civilizace.

4. Pohostinnost místních

Tradiční polenta s klobáskouTradiční polenta s klobáskou

Jestli přijmete pozvání ke zdejším lidem domů, rozhodně neočekávejte, že se vrátíte s prázdným žaludkem. Místní jsou potěšeni, když můžou ukázat svou tradiční kuchyni a pohostit cizince.

Hlavní složkou nejen maramurešské, ale rumunské kuchyně jako takové je polenta, rumunsky mămăligă. Polenta vznikla jako náhrada za chleba. Tradičně se podává s brynzou (brânză) a kysanou smetanou (smântână) nebo se polévá horkým mlékem.

Žádná hostina se v Maramureši neobejde bez domácí slivovice, v Rumunsku zvané Palnica či Hornica. V Maramureši panuje pověra, že nikdo nesmí opustit stůl, dokud se nevypije láhev Hornice, jinak se jeho dcery neprovdají a zůstanou napořád doma.

5. Divoké Karpaty

Nejvyšším vrcholem Maramureše je FarcăuNejvyšším vrcholem Maramureše je Farcău

Rumunské hory jsou známé a míří do nich velké množství návštěvníků. Většina z nich se však drží turisticky nejčastěji navštěvovaných tras, které v Maramureši téměř nejsou, a tak jsou maramurešské hory tím pravým místem, pokud toužíte po dokonalé divočině. Typické rumunské šelmy, jako jsou medvědi, rysi či vlci, tu žijí v hojném počtu.

Nejvyšším vrcholem Maramureše je Farcău (Farcăul, Farcau, 1962 m) nad vesničkou Poienile de sub Munte. Často si při nástupu do hor můžete pomoci úzkokolejkami, které jsou využívány např. místními sběrači borůvek.

Maramurešské pohoří není zdaleka nejvyšší částí rumunských Karpat, toulat se po malebných zelených kopcích je však skvělý mentální detox. Komu by přechod Maramureše nestačil, na východě se hřeben napojuje na Rodenské hory, které jsou svým charakterem spíše blízké Tatrám než Maramureši.

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Rumunsko

Rumunská studnice zážitků

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Rumunska

Zájezdy do Rumunska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-duvodu-proc-navstivit-maramures/Doporučujeme z Rumunska

Nejnovější z RumunskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024