10 důvodů, proč navštívit Rumunsko: nahlédněte do Drákulova domu a okuste drsný kraj i zelné rolky

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 5. 2017 • Přečteno 39370x

Ocitnout se jako mávnutím kouzelného proutku v časech našich babiček? To i mnoho dalšího vám překvapivě nabízí Rumunsko.

Vyberte si z našich zájezdů do RumunskaZobrazit zájezdy

Víte, že..

V Rumunsku je možné lyžovat, ale také lenošit na pláži na pobřeží Černého moře.

Rumunsko je turisticky neprávem opomíjenou zemí. Stát rozkládající se na Balkánském poloostrově, s rozlohou odpovídající zhruba polovině plochy Francie oplývá úchvatnou přírodou, vysokými horami a hlubokými lesy, ale také dlouhou historií, jejímiž svědky jsou zachovalé hrady a zámky či středověká města. Po celém světě však Rumunsko proslavil příběh Drákuly. A proč byste se sem měli vypravit? 

1. Okouzlující příroda láká různorodostí

Těšte se na okouzlující příroduTěšte se na okouzlující přírodu

Přírodní scenérie Rumunska je skutečně velmi různorodá. Od vysokých karpatských třítisícovek, přes kopce a pláně, jeskyně a krasové útvary, až k deltě Dunaje a pobřeží Černého moře.

Země se může pochlubit bohatou faunou a vysokou mírou biologické rozmanitosti – dunajskou deltou každoročně prolétávají stovky druhů stěhovavého ptactva z celého světa, včetně vzácných druhů pelikánů, a v přilehlých lesích žije poslední populace divokých koní v Evropě.

Nadto má Rumunsko jednu z největších zalesněných ploch v Evropě a ve zdejších lesích žije také největší počet hnědých medvědů na celém kontinentu a rovněž 40 % všech evropských vlků.

2. Středověká města a vesnice s atmosférou

Především v oblasti Transylvánie je možné prozkoumávat města a vesnice, v nichž jako by se od středověku nic nezměnilo.

Nádherně zachovalá historická jádra mají například města Brašov s barokním centrem, středověká Sighisoara, opevněné Sibiu nebo Cluj, z nichž některá jsou zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO a budete si v nich připadat jako na cestě zpátky v čase.

Čtení: Zájezdy do Rumunska - srovnání a doporučení

3. Cenově dostupná a turisty málo objevená

Turisté Rumunsko stále ještě objevujíTuristé Rumunsko stále ještě objevují

I přes velké množství historických památek a nádhernou přírodu, turisté ještě Rumunsko neobjevili v tak velké míře jako ostatní evropské země.

Návštěvníci proto ocení jeho autentičnost, snadný přístup k památkám a také cenovou dostupnost – pobyt v Rumunsku vás vyjde daleko levněji než poznávací dovolená v západní Evropě.

4. Hrady a zámky – svědkové dávných dob

Rumunsko je domovem některých z nejkrásnějších evropských hradů a zámků. V krajině Karpat stojí jeden z těch nejslavnějších – elegantní zámek Peleš se 160 komnatami, který byl jako první zámek v Evropě vybaven centrálním vytápěním a elektřinou.

Silueta hradu Bran, založeného ve 13. století, sloužila Bramu Stokerovi coby inspirace pro domov upíra Drákuly. Monumentální stavba hradu Hunedoara je zase proslavena strašidelnými historkami, ale pokud byste chtěli navštívit skutečný Drákulův domov, musíte se vydat k hradní zřícenině Poenari.

5. Vynikající kuchyně a historické restaurace

Rumunské klobáskyRumunské klobásky

Rumunská kuchyně byla v minulosti ovlivňována kuchyní maďarskou, německou a tureckou, ale stále si zachovala svůj vlastní charakter. Rumuni vyrábějí například velké množství nejrůznějších druhů klobás, salámů a tmavé tlačenky. Oblíbené jsou grilované klobásy mititei vyrobené ze směsi hovězího, vepřového a skopového masa. 

Ti, kteří masu příliš neholdují, mohou ochutnat například typickou kyselou polévku ciorba nebo tradiční zelné rolky.

Zejména v Bukurešti si pak typické speciality rumunské kuchyně můžete vychutnat v prostředí mnoha zachovalých historických hostinců a zapít je stejně jako Rumuni skleničkou rumunské národní pálenky „tuica“, která je obdobou naší slivovice.

6. Malované kláštery a sakrální památky

Rumunsko je převážně pravoslavnou zemí, ale na jeho území jsou k vidění i četné evangelické, římskokatolické a řeckokatolické památky. Mezi sakrálními stavbami vyniká zejména osm malovaných klášterů na severovýchodě země, v oblasti zvané Bukovina.

Tyto nádherně zdobené kláštery z 15. a 16. byly vystavěny převážně bohatými rodinami této oblasti a jsou zasazeny do krásné karpatské krajiny. Nejznámějším z nich je klášter Voronet, přezdívaný „Sixtinská kaple Východu“. V Transylvánii oproti tomu narazíte na velké množství opevněných saských kostelů a na severu země v oblasti Maramurese zase na úchvatné dřevěné kostely s vysokými štíhlými věžemi.

7. Pohostinní obyvatelé Východu

Místní jsou velice přátelštíMístní jsou velice přátelští

Čím více na východ se vydáte, tím narazíte na pohostinnější obyvatele. Rumuni jsou velmi přátelští a dostanete-li se k nim na návštěvu, budete se cítit jako skuteční králové.

Malou nevýhodou je, že zejména starší generace často nemluví anglicky, ale pokud vládnete alespoň základy francouzštiny, domluvíte se tu bez problémů.

8. Po stopách knížete Drákuly

V roce 1897 spatřil světlo světa slavný román Dracula irského spisovatele Brama Stokera. Ten pro příběh slavného upíra našel inspiraci právě v Rumunsku, konkrétně v historické postavě valašského knížete Vlada III. Napichovače alias Drákuly, který Valašsku vládl v 15. století a neblaze proslul svou krutostí.

V Rumunsku se dodnes můžete vydat po jeho stopách. Navštivte třeba „Drákulův hrad“ Bran, domnělou hrobku knížete v klášteře ve Snagově, jeho královský dvůr v Targovisti, nebo vládcovo rodné město Sighisoaru.

9. Živá metropole Bukurešť

BukurešťBukurešť

Hlavní město Rumunska se může pochlubit velkým množstvím historických památek. Najdete tu široké bulváry vystavěné podle pařížského vzoru, rozlehlá náměstí, megalomanské komunistické stavby Nicolaie Ceaușesca, ale i historické jádro s královským dvorem a úzkými uličkami.

Kromě toho je Bukurešť domovem několika vynikajících muzeí, zejména pak Národního historického muzea, Muzea rumunského sedláka s jednou z nejkrásnějších a nejcennějších sbírek lidového umění v Evropě nebo Muzea vesnice, oslnivého skanzenu s více než 300 tradičními stavbami z celé země.

10. Česká stopa v Banátu

V romantické krajině jihozápadního cípu Západních Karpat se nachází největší krasové území celého Rumunska a nadto také šest vesnic, v nichž žijí čeští obyvatelé. Ti sem začali přicházet ve 20. letech 19. století a ze své původní vlasti přinesli české tradice, zvyky, mluvu i lidové písně či slovesnost.

Během návštěvy Banátu se tak jako mávnutím kouzelného proutku přenesete do kouzelně archaické atmosféry z časů našich babiček.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
1. – 5. 5. 2024

To nejlepší z Holandska

12 990 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Rumunsko

Rumunská studnice zážitků

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Rumunska

Zájezdy do Rumunska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-rumunsko/Doporučujeme z Rumunska

Nejnovější z RumunskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024