Popocatépetl: stále aktivní sopka a známý jazykolam

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 9. 2018 • Přečteno 12424x

Nejznámější mexická sopka Popocatépetl leží zhruba sedmdesát kilometrů od hlavního města.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do MexikaZobrazit zájezdy

Popocatépetl je nejen známý jazykolam, ale zároveň i jedna z nejnebezpečnějších sopek světa. Protože se při vyslovování jejího názvu lidem často motá jazyk, říká se jí zkráceně El Popo nebo taky Don Goyo.

Vulkán opředený legendami

K sopce se pojí mnoho legendK sopce se pojí mnoho legend

Nejznámější mexická sopka Popocatépetl leží zhruba sedmdesát kilometrů od hlavního města Ciudad de Mexico a je odpradávna neodmyslitelnou součástí mexické krajiny. Podle legendy, která pochází z aztécké mytologie, se jedná o bojovníka, kterého bohové pokryli sněhem a proměnili v horu, stejně tak i jeho milovanou ženu, princeznu Iztaccíhuatl ležící na zádech a přikrytá bílým závojem.

Popocatépetl je s 5 426 metry po Pico de Orizaba (5 610 m) druhým nejvyšším vrcholem Mexika. Jeho název pochází z původního indiánského jazyka Nahuatl, konkrétně ze spojení slov popōca „kouřit“ a tepētl „hora“.

Stále aktivní vulkán

Popocatépetl je stále aktivní vulkán, který o sobě dává menšími i většími explozemi poměrně často vědět. Od příchodu Španělů v roce 1519 bylo zaznamenáno více než 15 velkých erupcí.

Naposledy se probudil letos v únoru, kdy vychrlil mohutná oblaka popela a kouře, který se dostal do výšky necelých dvou kilometrů nad vulkánem.

Čtení: Zájezdy do Mexika - srovnání a doporučení

Popocatépetl dnes

Vstup na sopku je zakázánVstup na sopku je zakázán

Pokud není Ciudad de Mexico zahaleno silnou vrstvou smogu, což bývá poměrně často, můžete odtud při dobré viditelnosti spatřit Popocatépetl a jeho zasněžený vrcholek pouhým okem. Ve většině případů je však sopka zahalena v dýmu a její obrysy jen tušíte. Pokud byste na ni rádi vystoupali, musíme vás zklamat.

Z důvodu možné sopečné aktivity dnes posvátnou aztéckou horu střeží armáda a vstup na ni je povolen pouze vědeckým expedicím. Jestliže opravdu chcete nějakou sopku zdolat, opodál leží třetí největší vrchol, Iztaccíhuatl, který vám poskytne krásné výhledy na sousední Popocatépetl. 

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Mexiko

Prožijte Mexiko srdcem

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Mexika

Zájezdy do Mexika

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/popocatepetl/Doporučujeme z Mexika

Nejnovější z MexikaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024