Belfast: největší město Severního Irska

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16795x

Belfast je hlavním a největším městem Severního Irska provincie Ulster.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Ve městě stojí také nejvyšší budova Irska? Windsor House je vysoký 80 metrů a má třiadvacet podlaží.

Belfast (irsky Béal Feirste) je od roku 1921, kdy byl ostrov rozdělen, hlavním a největším městem Severního Irska provincie Ulster. Žije v něm asi 310 tisíc obyvatel. Je to město parků, ležící v zátoce u ústí řeky Lagan do Irského moře. První angličtí a skotští osadníci se zde usídlili na počátku 17. století, i když již ve 12. století zde stál normanský hrad.

Přišli sem i francouzští usedlíci, hugenoti, kteří přinesli tradici výroby plátna, výroby lan, loďařský a tabákový průmysl. V 19. století získal Belfast status města. Ve zdejších obřích loděnicích byl postaven Titanic. Prestiž města vzrostla po rozdělení ostrova. Na počátku 1. světové války zde bylo na 400 tisíc obyvatel. Za 2. světové války bylo město bombardováno. Belfast byl dějištěm největších nábožensko-politických nepokojů v Severním Irsku. Od uzavření tzv. Belfastské dohody v roce 1998 je však oboustranný klid zbraní. Dnes význam Belfastu jako průmyslového města upadá. Plyne sem mnoho peněz z Británie i Evropské unie.

Co všechno zde můžete navštívit?

V Belfastu jsou k vidění stavby mnoha architektonických stylů. Centrum města je rozprostřeno kolem ústředního náměstí Donegall Square, v jehož středu leží radnice. Budova je z počátku 20. století a před jejím vchodem stojí socha královny Victorie. V severozápadním rohu Donegall Square stojí belfástská knihovna Linen Hall Library z 18. století. Za zmínku stojí i další dvě velké budovy města, Ulsterská banka z 19. století a Severní banka ze století 18. Srdce starého města naleznete v bývalé obchodní čtvrti Entries. Mladí lidé se scházejí na pěší zóně Cornmarket.

Atmosféru 18. století připomíná oblast kolem ulice High Street severním směrem, která je nejstarší dochovanou částí Belfastu. Ve východní části této ulice stojí věž s hodinami Prince Albert Memorial Clock Tower z 19. století.

Blahobyt z doby průmyslové revoluce je patrný ze staveb katedrály St. Anne´s Cathedral či koncertního sálu Waterfront Hall. Součástí místních proslavených loděnic je největší světový suchý dok světa a dva obří jeřáby, „Samson“ a „Goliáš“. Ty patří společnosti Harland a Wolff, která se proslavila stavbou Titanicu.

Na severním okraji centra leží na kopci hrad a městská ZOO. Zdejší kopce Cavenhill byly inspirací Jonathanu Swiftovi pro sepsání Gulliverových cest.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/belfast/Doporučujeme z Severní Irsko

Nejnovější z Severní IrskoZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024