Hrad Dunluce: tajemný zlatý poklad, duchové dávných milenců a inspirace pro Narnii či Hru o trůny

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 5. 2020 • Přečteno 4087x

Hrad Dunluce se stal inspirací pro mnohé umělce. Krom vymyšlených příběhů však čítá i několik skutečných ze své vlastní historie.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do IrskaZobrazit zájezdy

Rozbouřené moře, napěněné vlny narážející na kolmá skaliska, na jejichž vrcholku se skví majestátní hrad. To zní jako z nějakého filmu, viďte? Není divu, že si právě toto místo v hrabství Antrim filmaři skutečně vybrali k natáčení seriálu Hra o trůny. 

Dnes už je z hradu sice jen zřícenina, ale i tak se stal jedním z oblíbených natáčecích míst světoznámého seriálu, a navíc inspiroval spisovatele C. S. Lewise, autora Letopisů Narnie.

Hrad se nachází na jednom z nejkrásnějších míst Severního Irska, pobřeží Causeway mezi Belfastem a Londonderry. Písčité pláže, strmé útesy, středověké hrady a palírna whisky…

Kde hrad najdeme?

Vesnička PortballintraeVesnička Portballintrae

Hrad se nachází na pobřeží Severního Irska mezi vesničkou Portballintrae a městem Portrush v hrabství Antrim. V nejbližším okolí hradu se nenachází nic víc než rodinná kavárna pro návštěvníky zříceniny a malé ubytování v soukromí.

Sousední město i vesnice se však nacházejí v pěší dostupnosti 30 minut až hodiny chůze po pobřežní cestě. Portrush je příjemné přímořské městečko s populací necelých 7 000 stálých obyvatel, se třemi písečnými plážemi. Vesnice Portballintrae kdysi bývala rybářskou vesničkou, dnes se však postupně vylidňuje. 

Raná historie hradu

Většina hradu se nachází na ostrověVětšina hradu se nachází na ostrově

Hrad byl vybudován na strategickém, dobře bránitelném místě pobřeží. Většina hradu se rozkládá na ostrově a s pevninou je spojen pouze kamenným mostem. Přímo pod hradem se nachází jeskyně, kterou do skal vyhloubila eroze způsobená mořským příbojem. V minulosti byla s hradem spojená a sloužila pravděpodobně jako možná úniková cesta v případě dobytí hradu.

Nejstarší část hradu pochází z období okolo roku 1300. Tehdy byla na příkaz jednoho z nejvlivnějších šlechticů té doby vybudovaná malá kamenná pevnost, ze které se ale do současnosti téměř nic nedochovalo.

Majitel hradu Richard Óg de Burgh byl přezdíván Rudý vévoda a byl blízkým přítelem anglického krále Edwarda I. Jeho dcera se provdala za skotského krále Roberta Bruce, který v bitvě u Bannockburnu vybojoval nezávislost Skotska na Anglii.

Čtení: Zájezdy do Irska – srovnání a doporučení

Boje o hrad

Hrad dodnes patří rodu MacDonnellůHrad dodnes patří rodu MacDonnellů

Později, okolo roku 1500, tato oblast připadla rodu McQuillanů, kteří původní vlastníky porazili v několika bitvách. Noví majitelé si na místě bývalé vojenské pevnosti staví luxusní opevněné sídlo.

Hrad jim ale nepatřil dlouho, ani ne o 50 let později získává hrad další šlechtický rod, MacDonnellové, kterým patří dodnes, i když je již dávno opuštěn.

Hrad získali lstí, kdy sami věděli, že jejich vojsko se nemůže vojsku protivníka rovnat. Využili ale ku svému prospěchu terén. Zakryli a zakamuflovali bažinu, na kterou vojsko protivníka lstí dovedli. Většina vojáků se tak v těžké zbroji utopila.

Zlatý poklad lodi Girona

Muzeum v UlsteruMuzeum v Ulsteru

Roku 1588 ztroskotala nedaleko hradu loď Girona, patřící do slavné španělské Armady, kterou porazilo loďstvo Sira Francise Drakea. Při snaze o návrat do Španělska byla zahnána do blízkosti zrádných pobřežních skalisek a ztroskotala. Z posádky čítající 1 300 mužů bylo zachráněno pouze 9 a 260 těl, která byla vyplavena, byla pohřbena na nedalekém hřbitově.

Belgický novinář, historik a potápěč Robert Sténuit se lokalitou dlouhodobě zabýval a v letech 1967 se mu podařilo vrak lodi lokalizovat. Nalezl kanon a kotvu patřící lodi a také zlatou španělskou minci. Nálezy schoval do nedaleké jeskyně a vydal se do Londýna získat povolení a finance k hlubšímu výzkumu. Nakonec byl roku 1969 vyzdvižen historický zlatý poklad, jehož cena byla odhadnuta na 132 000 britských liber. Dnes je uložen v muzeu v nedalekém Ulsteru.

Zbývá už jen ruina

Hrad byl strategicky postaven na útesechHrad byl strategicky postaven na útesech

Jak se tedy stalo, že hrad zůstal opuštěn a pomalu chátral? Nezpůsobilo to ani nepřátelské vojsko, ani požár, ale nebývale silná bouře na moři. Umístění hradu na útesech může být strategické, ale v některých případech i nebezpečné. Neustálý příboj slané vody způsobil podemletí části hradu, která se při jedné extrémně silné bouři roku 1639 zřítila do moře. Jednalo se o kuchyni a další zázemí hradu.

Legenda říká, že se utopili všichni sloužící, kteří se v té části hradu vyskytovali, kromě jednoho kuchařského učně. I když zbytek hradu byl obyvatelný, po této tragédii se hradní paní bála, že se něco podobného bude opakovat, a hrad byl opuštěn a začal chátrat.

Dnes je ruina zakonzervována a je možné ji navštívit. Pro návštěvníky jsou nachystány informační tabule s rekonstrukcemi místností a sálu. Nechte fantazii pracovat, když budete procházet mezi pobořenými stěnami, a přeneste se do časů dávných rytířů a králů.

Přízraky a duchové

Přízraky a duchové hraduPřízraky a duchové hradu

Asi není divu, že bylo popsáno několik svědectví nevysvětlitelných úkazů, zvuků a přízraků. Nejčastěji se zjevuje přízrak ženy v bílém. Taková irská bílá paní. Mělo se jednat o dceru hradního pána, která se zamilovala do kapitána hradní stráže. Její otec si samozřejmě takového zetě nepředstavoval, a tak svoji dceru uvěznil a zakázal jí se s jejím milým vídat. Plánoval ji zasnoubit s bohatým šlechticem ze sousedního panství.

Dívka však se svým milým zůstala tajně ve spojení a společně naplánovali útěk. Uprostřed studené noci se jim podařilo uprchnout přes tajnou chodbu ústící do jeskyně pod hradem. Tam už měli nachystanou loďku, na které plánovali uprchnout pryč. Hvězdy jim však nepřály. Strhla se veliká bouře a malý člun měl brzy problém udržet se na rozbouřeném moři. Loďka se potopila a s ní i oba milenci. Dodnes je prý možné za bouřlivých nocí zaslechnout dívčin křik a pláč.

Zůstává inspirací

Hrad sloužil jako sídlo rodu Greyjoyů v seriáluHrad sloužil jako sídlo rodu Greyjoyů v seriálu

I přes to, že se interiéry hradu nedochovaly a zůstaly nám jen holé zdi, atmosféra místa má takové kouzlo, že neustále inspiruje a přitahuje různé umělce. Například spisovatele C. S. Lewise, autora slavných Letopisů Narnie.

Čerpal tu prý inspiraci pro Cair Paravel, tedy hrad králů a královen Narnie, který se tyčí na pobřeží oceánu. Roku 2011 se na hradě natáčela také koprodukční historická fantasy komedie Princ a pruďas.

Čtení na podobné témaTOP 10 míst natáčení seriálu Hra o trůny: objevte nejpoutavější lokality Severního IrskaPřečíst

Skupina Led Zeppelin využila vyobrazení hradu na přebal svého alba z roku 1973 Houses of The Holy. Dnes sem však přijíždí nejvíce návštěvníků, aby viděli místa, kde se natáčely scény ze slavného seriálu Hra o trůny.

Ten byl natáčen v lokalitách v Severním Irsku, samotná filmová studia byla v nedalekém Belfastu. Zřícenina hradu Dunluce posloužila pro exteriérové záběry jako hrad Štít, sídlo rodu Greyjoyů.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Irsko

Dejte Irsku zelenou

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Irska

Zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-dunluce/Doporučujeme

Nejnovější z Severní IrskoZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024