Derry/Londonderry: Město s lomítkem

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 1826x

Derry leží v Severním Irsku, je téměř katolické. Najdete zde zachovalé hradby.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do IrskaZobraz zájezdy

Víte, že…

Město má dvojí název? Proanglický (Londonderry) a irský (Derry). Říká se mu tedy „Město s lomítkem“ = Londonderry/Derry.

Město Derry leží na severním okraji jezera Lough Foyleu v Severním Irsku přímo na hranici s Irskou republikou. Derry je čtvrté největší město ostrova a druhé největší v Severním Irsku. Město má poněkud jinou atmosféru než Belfast, protože je ze dvou třetin katolické.

Po celém ostrově je město vyhlášené díky své hudební tradici a prý i pro svůj typický irský smysl pro humor.

Histrorie města

Město leží na obou kopcovitých březích řeky Foyle. V 6. století zde založil klášter svatý Kolumbán. Posléze se zde usadili i Vikingové. Ve 12. století se místa zmocnila dynastie MacLochlainnů a ve 14. století pak anglonormané.

V 16. století zde byl vystavěn hrad s hradbami, které dominují městu dodnes a jsou nejvýznamnější zdejší historickou památkou.

Již od 16. století bylo město sídlem irských vůdců. Dokonce sem i královna Alžběta I. poslala své jednotky, aby zde sjednaly pořádek. Město se následně stalo obchodním centrem oblasti za přispění protestantských přistěhovalců z Anglie a Skotska. V té době se město poangličtilo a získalo název Londonderry.

V 17. století pak město bylo několikrát dobýváno katolíky. Nakonec zde při patnáctitýdenním obléhání zemřelo na sedm tisíc protestantů. V 19. století nastala vrcholná doba Derry jako mořského přístavu, vyrábělo se zde i plátno. Místo bylo od 18. století také jedním z hlavních míst emigrace, jejíž vrchol nastal v polovině 19. století v době velkého bramborového hladomoru.

Vše ověřujeme a zkoušíme na vlastní kůži. Nedáme si pokoj, dokud každý náš zájezd není dokonalý.

Kravavá neděle

Poměry v dnešním Derry jsou poněkud schizofrenní. Město ležící v protestantském Severním Irsku je ze dvou třetin katolické. Většinovému obyvatelstvu jsou tak upírána občanská práva vládnoucími prostestanty. Celosvětově se město neblaze proslavilo 30. 1. 1972 jako místo, kde proběhl incident pod názvem Bloody Sunday (Krvavá neděle). Bylo při něm zastřeleno třináct osob, kdy britské parašutistické oddíly začaly střílet do pokojných katolických demonstrantů.

Dnes ve městě panuje příměří a je tak vhodným místem k návštěvě jako připomínky nacionalistických bojů a následného relativního usmíření.

Co je tady k vidění?

Na první pohled vás upoutají městské hradby, po kterých je po uzavření příměří možné chodit kolem celého města. Hradby jsou totiž jedním z nejzachovalejších obranných evropských systémů. Jsou dlouhé přes jeden a půl kilometru. Jsou zesíleny baštami, valy, branami a hliněným násepem.

V jihozápadním cípu města stojí St Columb´s Cathedral (Katedrála Sv. Kolumbána) ze 17. století. Byla vystavěná v tzv. osadnické gotice coby první postreformační katedrála na britských ostrovech. Ve vstupním prostoru najdete dělovou kouli z patnáctitýdenního obléhání. Dnes je z věže katedrály nejkrásnější výhled na město.

Centrum města se dnes točí kolem centrálního náměstí Diamont. V postranních ulicích najdete mnoho typických irských pubů. Oblastí plnou obchodů je Orchad Gallery v blízkosti autobusového nádraží.

V údolí za hradbami na severním okraji města leží katolický okres Bogside. Dnes je toto místo nepokojů a střetů mladých katolíků a vojenských oddílů připomenuto zdí „Free Derry Mural“. V 60. a 70. letech 20. století zde prakticky vládla IRA a nepodopučovalo se sem vůbec chodit. Právě zde se střetly demonstranti s vojenskými jednotkami onu Krvavou neděli 30. ledna 1972. Událost dnes připomíná pamětní sloup.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Nejlepší pocit, který znám, je spokojenost mých cestovatelů.

Irsko

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Irska

Zobrazit aktuální zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/derry-londonderry/

Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaNová dávka Inspirace!

Tak trochu jiný katalog tipů,
rad a reportáží z cest zdarma.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK