Buenos Aires: co potřebujete a chcete znát, než se vypravíte objevovat tepající argentinskou metropoli

Lenka Rašková Lenka Rašková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 2. 2019 • Přečteno 4281x

Jak si naplánovat cestu do Buenos Aires, vidět a ochutnat to nejlepší z celého města a vyhnout se problémům? Máme pro vás malý návod.

Když španělští dobyvatelé v 16. století připluli k ústí řeky La Plata a založili tu přirozeně chráněný přístav, pojmenovali ho na počest patronky námořníků, Panny Marie příznivého větru, Nuestra Señora de Buen Aire. Obyvatelé argentinské metropole se dodnes hrdě nazývají porteños – lidé z přístavu. Jaké je ale město dnes a co nabídne cestovatelům? 

Plavba lodí z Uruguaye: velký zážitek!

Při plavbě z Uruguaye se svezete tryskovým katamaránemPři plavbě z Uruguaye se svezete tryskovým katamaránem

Ač do Buenos Aires většina turistů zavítá leteckou dopravou, na některé ze dvou mezinárodních letišť – Ezeiza či Jorge Newbery, lodní doprava má stále něco do sebe. Pokud se k cestě do „Baires“ nalodíte v Uruguayi, rozhodně nebudete litovat.

Tryskový katamarán vás během několika hodin proveze soustavou naplavených ostrovů v ústí La Platy a změní vaši cestu v neopakovatelný zážitek: uvidíte rybářské chatrče na kůlech obklopené ze všech stran neprostupnou džunglí, ale i moderní chaty movitějších majitelů s luxusními čluny u mola.

Navíc budete moci pozorovat desítky ptáků i rybáře vracející se s plným člunem chutného úlovku pro některou z vyhlášených rybích restaurací na pobřeží.

Za chvíli už v dálce zahlédnete dechberoucí panorama výškových budov téměř patnáctimilionové metropole a vaše dobrodružství skončí v malebném historickém přístavu El Tigre, oblíbené víkendové destinaci porteños a sídle prestižních sportovních klubů.

Živé centrum barevného města

Plaza del MayoPlaza del Mayo

Jakmile se jednou ocitnete v centru Buenos Aires, nebudete vědět, kam dřív. Zkuste začít třeba u bílého obelisku umístěného na životem kypící hlavní Avenidě 9 de Julio, symbolu města a argentinské národní hrdosti, odkud si prohlédnete značnou část centra od hlavního nádraží Retiro až po výškovou budovu Ministerstva práce s neonovým portrétem Evity Perón v nadživotní velikosti.

Odtud je to, co by kamenem dohodil, ke Květnovému náměstí (Plaza del Mayo) s budovou metropolitní katedrály a prezidentským palácem zvaným Růžový dům (Casa Rosada).

Stávkování a protesty jsou argentinským národním sportem, proto zde velice často mezi prodavači zmrzliny a hejny poletujících holubů narazíte i na zátarasy ověšené protestními hesly, a nezřídka dokonce i na stany tábořících politických aktivistů. I to patří ke koloritu města. 

San Telmo: kolébka tanga

San TelmoSan Telmo

Navazující čtvrť San Telmo je rájem pro všechny milovníky toho nejlepšího z argentinské kultury. Na pravoúhlém půdorysu ulic, z výšky připomínajícím mřížku od kanálu, tak typickém pro latinskoamerickou urbanistiku, se to jen hemží pouličními prodavači a hudebníky nejrůznějších žánrů, ale i toulavými psy.

Staré domy s balkóny a stinnými patii v koloniálním stylu jsou místy, pravda poněkud omšelými a pomalovanými, to však dodává čtvrti nezaměnitelné kouzlo.

Nasajte místní vzduch a ucítíte moře a vůni pečeného hovězího z některé z mnoha útulných tradičních restaurací zvaných parillada.

V nočních hodinách patří čtvrť umělcům, to když se otevřou početné kluby nabízející koncertní představení tanga s výukou tohoto typického tance, o jehož původ se porteños dodnes přou s menším uruguayským kolegou Montevideem.

Čtvrť Boca: fotbal je sport č. 1

Čtvrť BocaČtvrť Boca

Čím je Pražanovi Sparta a Španělovi Real, tím je Boca pro správného porteña. Fotbal je v Latinské Americe bez debat sportem číslo jedna. Pokud i vy patříte mezi jeho vyznavače, atmosféru některého ze zápasu tohoto nejslavnějšího argentinského klubu byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Pokud Boca při vaší návštěvě vyhraje, což je velmi pravděpodobné, následující noc se ulice Buenos Aires změní v jeden velký karneval. A to si pište, že slavit se tady opravdu umí!

Čtvrť Boca má však co nabídnout nejen fotbalovým fanouškům. V historii města má své důležité místo. Boca (španělsky ústí) sloužila mnoha desetiletí jako imigrační přístav. Doslova statisíce evropských přistěhovalců proudily z válkami a krizemi ohroženého starého kontinentu právě sem.

Právě tady se tvořil takzvaný národnostní tavící kotel (crisol de razas), na nějž je Argentina dnes tak hrdá. V argentinské metropoli tak při procházce městem narazíte na opravdu bohatou směs národů a jazyků.

Nejpočetnější italská migrační vlna po sobě zanechala jednu z městských barrios (čtvrtí) s trefným názvem Palermo, nechybí zde ani čínské Soho a například židovská komunita je v Baires nejpočetnější z celé Latinské Ameriky.

Pro svou polohu na okraji města a špatnou pověst byla Boca dlouho opomíjenou čtvrtí. Dnes se do ní vrací život a po nuzných chýších námořních dělníků z vlnitého plechu a použitých přepravních kontejnerů by už nebylo ani stopy, kdyby… kdyby se z nich nestal jakýsi skanzen, shluk uliček přecpaných suvenýry a pastmi na turisty.

Ale nenechte se odradit, pestrobarevná Boca opravdu stojí za návštěvu, a když se sem vypravíte k večeru a po dešti, budete okouzleni její magickou atmosférou bez davů turistů.

Recoleta a Puerto Madero – staré vs. nové

RecoletaRecoleta

Nikde jinde v Buenos Aires nepocítíte tak mocně kontrast a zároveň souhru starobylého a moderního, jako když v témže dni navštívíte barrios Recoleta a Puerto Madero.

Na mírné vyvýšenině kousek od moře, obklopen parky i luxusní zástavbou paláců ve stylu art nouveau, se za hradbou vysokých zdí ukrývá skvost, který byste tu nečekali – hřbitov Recoleta.

Hřbitov je stále v provozu, a proto je volně přístupný veřejnosti. Většina návštěvníků míří pouze k jednomu místu, k hrobce rodiny Duarte, v níž odpočívá slavná Eva Perón, Evita.

Recoleta však stojí za opravdu důkladnou procházku. Ve společnosti toulavých psů a koček, mezi honosnými hrobkami místních podnikatelských rodin i rozpadlými hroby, o něž se již dávno nemá kdo starat, vás budou z podstavců sledovat oči bdělých andělů a budete si připadat jako zakletí v 19. století.

Puerto MaderoPuerto Madero

Pokud se budete chtít z tohoto zakletí vymanit a položit prst na tep moderního města, pak není nic lepšího, než zavítat do nejprogresivnější čtvrti města, přístavu Puerto Madero pod sklem a ocelí zářící mrakodrapy.

Po procházce podél mola si odpočinete v některé z originálních restaurací a zasednete třeba k tradiční hovězí pečeni asado, všudypřítomným empanadas (šátečky plněné masovou směsí) či dávno zdomácnělé pizze.

Zapíjet můžete světoznámým nápojem yerba maté či sklenkou místního piva Quilmes. ¡Salud! Na zdraví!

Doprava a pár bezpečnostních pravidel

Metro v Buenos AiresMetro v Buenos Aires

Do centra Buenos Aires se pohodlně dostanete příměstským vláčkem a po městě se lze pohybovat jak metrem (Subte), mimochodem nejstarším na jihoamerickém kontinentu, tak hustou sítí velmi levných a frekventovaných autobusů. Pokud vás neláká toto místy trochu divoké dobrodružství, poslouží vám pohodlný remís, což je místní obdoba taxíku.

Ač je Buenos Aires považováno spíše za jedno z bezpečnějších latinskoamerických měst, i zde byste si měli vzít za svá základní bezpečností pravidla: nepohybovat se sami po setmění, nepouštět se do vzdálených okrajových čtvrtí, jež neznáte, a dávat si pozor na kapesní zloděje.

Lenka Rašková

Lenka RaškováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/buenos-aires/Doporučujeme z Argentiny

Nejnovější z ArgentinyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024