Čas vánočních skřítků na Islandu ještě nekončí. Ten poslední k dětem dorazí 24. prosince

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 12. 2019 • Přečteno 4581x

Na rozdíl od českých dětí nejsou ty z dalekého Islandu obdarovávány jen na Štědrý den. Dárky od islandských vánočních skřítků totiž dostávají třináct po sobě jdoucích dnů.

Vyberte si z našich zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Víte, že…

První zmínka o vánočních skřítcích se v literatuře objevuje až v 17. století. Původně se jednalo o všemožné duchy, či dokonce obry, ale postupem času se z postav, kterých se ti nejmenší báli, stávaly přátelské bytosti nakloněné dětem.   

V hřejivém oranžovém světle vánočních svícnů a světelných řetězů se dětem pohádky na dobrou noc čtou zase o něco příjemněji. Dnes večer jim můžete vyprávět třeba o třinácti roztomilých poťouchlících a nezbedech ze země ledu a ohně. Vánoční skřítkové o sobě tradičně dávají nejvíce vědět v prosinci, kdy třináct dní před Štědrým dnem navštěvují islandské děti v jejich domovech.      

O Štědrém večeru islandským dětem nenosí dárky ani Ježíšek, ani děda Mráz, ani Papai Noël a ani Mikuláš. Rok co rok je totiž obdarovává třináct vánočních skřítků Jólasveinarů, jimž někteří neřeknou jinak než vánoční mládenci.

Skřítci bydlí v islandských horách se svou mámou, děsivou obryní Grýlou, mírumilovným tátou Leppalúðim a černou kočkou, o níž se traduje, že sežere každého, kdo k Vánocům nedostane alespoň jeden nový kousek oblečení.    

První mládenec zavítá do islandských domácností přesně třináct dní před vlastními svátky. Každý den pak přichází jeden další, až dojde na toho posledního. Tím je mezi malými i velkými Islanďany nejoblíbenější skřítek Kertasníkir (Zloděj svíček), jenž pokaždé ukrade všechny svíčky v domě. Jeden po druhém pak skřítkové také domácnosti opouštějí. Poslední z nich se vždy rozloučí 6. ledna. 

Na Islandu všichni dobře vědí, že ke jménům skřítkům dopomohla jejich povaha nebo klidně i oblíbená neřest. Tak třeba Hurðaskellir (Práskač dveřmi) v noci rád bouchá dveřmi a děsí spáče. Skyrgámur nadevše miluje skyr – typický islandský jogurt. Malinkatý Stúfur (Vyškrabávač hrnců) si nenechá ujít jedinou příležitost, kdy může vyjíst připálené zbytky z hrnců.

Extrémně hubený, téměř snad podvyživený Þvörusleikir (Oblizovač lžiček) si s oblibou přivlastňuje a poté oblizuje dřevěné lžíce a lžičky. Bjúgnakrækir (Nenasyta) se ukrývá v krokvích a loupí čerstvě vyuzené klobásy. A tak bychom mohli pokračovat, než bychom vyjmenovali všech 13 vánočních skřítků.  

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cas-vanocnich-skritku-na-islandu-jeste-nekonci.-ten-posledni-k-detem-dorazi-24.-prosince/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024