Ostrovy západních mužů: roztomilí papuchalkové i nejmladší ostrovy světa v rouchu islandské ryzí přírody

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 4. 2018 • Přečteno 7677x

Kdysi tu nedobrovolné útočiště na krátko našli prchající otroci, dnes by sem rád uprchl každý, kdo má rád ryzí přírodu i něco extra...

Vyberte si z našich 3 zájezdů na IslanduZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Papuchalky se vydejte sledovat brzy ráno nebo večer. Přes den jsou zaneprázdněni lovem ryb.

Vestmannaeyjar neboli Ostrovy západních mužů jsou zárukou, že se vám na Islandu bude líbit. Jeden ze šestnácti ostrovů celého souostroví – Heimaey – je místem, kde se každý cítí dobře. Může za to podmanivá příroda i fakt, že ostrov se vždy vyvíjel tak trochu separovaně a podle svého. Pokud hledáte místo, kde je možné pozorovat roztomilé ptáky papuchalky, jste na správné adrese. Naloďte se na trajekt, dobrodružství právě začíná!

Ostrovy západních mužů vděčí za svůj název irským otrokům, kteří uprchli ze západního ostrova a nedobrovolně se stali zdejšími prvními obyvateli.

Pět mužů uprchlo, aby uniklo nevyhnutelnému trestu za zavraždění svého pána Hjörleifura. Svému osudu ale neunikli, během dvou týdnů je jejich pronásledovatelé na tehdy neobydleném ostrově Heimaye našli a spravedlnosti učinili za dost.

Všech pět uprchlých otroků bylo zabito. Na jejich počest pak bylo celé souostroví pojmenováno jako Ostrovy západních mužů.

Benjamínek Surtsey i osídlený Heimaey

Heimaey je jediný trvale osídlený ostrovHeimaey je jediný trvale osídlený ostrov

Vestmannaeyjar tvoří 16 ostrovů při jižním pobřeží Islandu, většina z nich byla vytvořena podmořskými erupcemi v období před 10 000 a 5 000 lety. Součástí je ovšem i ostrov Surtsey – jeden z nejmladších na světě. Ten se zrodil jako důsledek podmořské erupce roku 1963.

Jediným trvale osídleným ostrovem je největší z ostrovů Heimaey (neboli Domovský ostrov), kde trvale žije necelých 5 000 obyvatel. Na ostatních tu a tam sezónně pobývají mimo jiné lovci ptáků a sběrači jejich vajec. Hnízdí tady totiž třeba papuchalkové či terej bílý.

Papuchalkové, kdepak jste?

Papuchalkové jsou jedineční Papuchalkové jsou jedineční

Roztomilí papuchalkové, černí ptáci s bílým bříškem, výrazným oranžovým zobákem a tak trochu neomalenými pohyby na suchu a ladnými pod mořskou vodou, se loví, aby skončili v kuchyních zdejších restaurací. Dnes už jde spíše o vyhlášenou gastronomickou pochoutku, v minulosti byli ovšem denním chlebem místních obyvatel.

Tito „papoušci severu“, schopní létat i plavat, jsou symbolem celého ostrova Island.

Obživu místních z velké části tvoří i rybolov. Až 15 % všech mořských živočichů z celého Islandu se vyloví právě tady. V severní části ostrova Heimaey se rovněž ve velkém sbírají chaluhy, tvořící nedílnou zdravou součást islandského jídelníčku.

Čtení: Zájezdy na Island – srovnání a doporučení

Sopky, kam se podíváš…

Výhled ze sopky Eldfell je úchvatný Výhled ze sopky Eldfell je úchvatný

Krásná a takřka nedotčená příroda je doménou celého Islandu, Ostrovy západních mužů nejsou výjimkou. Černé ostrovy jsou plné stezek, které vás za těmi nejzajímavějšími místy dovedou. Na Heimaey se budete kochat nejen lávovými poli, ale i strmě příkrými srázy skalnatých útesů zejména v západní části ostrova.

Kdo má odvahu, může vystoupat až k sopečným kráterům. Sopečné výbuchy v minulosti ostrovy formovaly, na vlastní oči se o tom můžete přesvědčit třeba při zhlédnutí nabízených filmových představení.

Na Heimaey se lze projít nad částí ostrova, která byla zasypána při masivní erupci sopky v roce 1973 a vystoupat na kráter do nově vzniklé sopky Eldfell. Současný nejvyšší bod ostrova se nachází ve výšce 122 m n. m. a je z něj parádní výhled.

Horká místa, teplý vzduch vycházející z puklin, charakteristický zápach i další vedlejší projevy sopečné činnosti vás přesvědčí o tom, že zdejší krajina rozhodně není mrtvá, jak by její temná barva napovídala.

Oslava ústavy a třaskající nebe

Každoročně vždy na začátku srpna Heimaey žije i kulturou. Za bujarého veselí a za práskání ohňostroje se tu totiž koná lidový festival pod širým nebem, oslavující vznik první islandské ústavy roku 1876.

Ústava sice vznikla 1. července, ovšem místní by si slávu nemohli kvůli špatnému počasí náležitě vychutnat, a tak oslavy o měsíc posunuli a o měsíc později se velkolepě slaví dodnes.

Prožijte krásu tajuplného Islandu s Ostrovy západních mužů i vy!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Islandu

Zájezdy na Islandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrovy-zapadnich-muzu/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024