Islanďané slaví, zimě navzdory. Letos již podevatenácté ožije Reykjavík festivalem světel

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 2. 2020 • Přečteno 2083x

Zimní festival světel přímo vyzývá k úniku ze samoty dlouhých nocí ke kulturně společenským setkáním a zábavě mimo pohodlí domova.

Vyberte si z našich zájezdů do ReykjavíkuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Příčinou sezonní zimní deprese jsou krátké úseky denního světla v zimním období. Tím se v mozku poruší rovnováha vztahu serotonin-melatonin, což může vést k poruchám spánku, nedostatku energie, menšímu zaujetí pro aktivity, které člověku jinak přinášejí uspokojení, i k obrovské chuti na sladké.

O tom, že chladné únorové dny, těžká olověná mračna a holé koruny stromů nikomu na dobré náladě nepřidají, nemůže být pochyb. I proto se Reykjavík na začátku roku noří do mihotavé záplavy světel, rozlévající se po celém městě. Zimní festival světel každoročně ozařuje spící islandský svět, oslavuje prodlužující se sluneční svit a tropí si žerty z mrazivého únorového počasí.    

Pokud na vás v únoru dopadá špatná nálada, pak vězte, že v tom nejste sami. Islanďané celou zimu prožijí ve tmě a jak známo, v obdobích se zataženou oblohou bez slunce se u mnoha z nich objevuje tzv. zimní deprese. Příroda na Islandu má totiž docela jiný rytmus než v kterékoli jiné zemi světa a naladit se na místní dlouhé noci není nijak jednoduché.

S chladem, silným ostrým větrem a pošmournou tmou, která se dere do nitra, se každý Islanďan vypořádává po svém. V ideálním případě se však první únorový víkend účastní oblíbeného zimního festivalu, do něhož se zapojují všechna významná muzea i termální koupaliště v Reykjavíku. Zahájení připadá na čtvrtek 6. února, kdy se slavnostně rozsvítí světla po celém městě.

Unikátní zážitek slibuje účast na muzejní noci (7. února), během níž budou tyto kulturní stánky otevřeny od 18. do 23. hodiny a návštěvníkům odprezentují své bohaté sbírky originální formou. 

Nedílným účastníkem reykjavických zimních slavností jsou i známé budovy, které se na okamžik promění na promítací plátna a roztančí je světelná show doprovázená hudbou. Například jednu z nejvyšších budov na Islandu, kostel Hallgrímskirkja, hned 6. února (od 19.30 do 23. hodiny) doslova oživí videomappingová projekce nazvaná „Rekviem za ledovec“.

A až vám tělem pozvolna prostoupí chlad, zajděte se prohřát do termální vody v rámci noci geotermálních koupališť (9. února, od 17. do 22. hodiny). Během ní budete moci bezplatně vyzkoušet všechna koupaliště (vnitřní i venkovní) v Reykjavíku. To vše v doprovodu příjemné hudby a dynamického barevného osvětlení. A budete-li mít štěstí, možná při odpočinku ve venkovním bazénu spatříte i nádhernou polární záři, familiárně zvanou aurora.  

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Island (Reykjavík)

Čistý půvab Reykjavíku

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Reykjavíku

Zájezdy do Reykjavíku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/islandane-slavi-zime-navzdory.-letos-jiz-podevatenacte-ozije-reykjavik-festivalem-svetel/Doporučujeme z Islandu

Nejnovější z IslanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024