Co jste možná (ne)věděli o Albánii aneb Proč si stopnout Mercedes, obrnit se trpělivostí a oprášit italštinu

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 2. 2018 • Přečteno 17092x

Velkou část historie byli Albánci izolovaní a možná proto dnes na cizince nekoukají skrz prsty. A možná proto o nich tak málo víme. Změňte to!

Vyberte si z našich 3 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Kolik opravdu o albánské zemi a kultuře víte? Možná jste slyšeli něco o krásné albánské riviéře a jejích plážích, kapku z pohnuté historie země, ale obecně je Albánie mezi turisty stále neprobádaným pokladem. A za tím pokladem si stojíme. Protože ne všechno, co se zlatem třpytí, má pro cestovatele velkou cenu. 

1. Albánský jazyk je rozdílný od ostatních.

Albánský (nazvaný shqip) je jedním z nejstarších živých jazyků. Někteří ho považují za jazykový unikát, někteří se domnívají, že souvisí s ilýrskými nebo arménskými jazyky...

Nechme to lingvistům a jen řekneme, že je neuvěřitelně obtížný!

Albánci vědí, jak těžký pro cizince jejich jazyk je a opravdu si váží toho, že se naučíte pár albánských slov. Zkuste to!

Tak třeba mirëdita – dobrý den, faleminderit – děkuji vám. Zvládnete-li si zapamatovat tyto  fráze, lidé tady vás budou milovat.

2. Stopování je bezpečné po celé zemi.

Pokud spojíte nedostatek veřejného tranzitního systému, albánskou pohostinnost a nadměrnou lásku k jejich vozům, vyjde vám jedna z nejjednoduších zemí na světě, kde se můžete svézt stopem.

Stopování je ve skutečnosti úžasným zážitkem, svezete se Mercedesem, popř. vás dovezou a doprovodí i tam, kam jste cestu vlastně ani neměli.

Oblíbený vůz AlbáncůOblíbený vůz Albánců

3. Mercedes Benz je národní vůz.

Ne samozřejmě doslova, ale nemyslíte, že je trochu ironické, že jedna z nejchudších zemí Evropy má více vozů tovární značky Mercedes Benz než kterýkoliv jiný stát na světě?

4. Je snadné cestovat do/z jiných zemí v okolí.

Často jezdí veřejné autobusy z Černé Hory přes Ulcinj a Shkodra. Cesta z Tirany do Prizrenu nebo Pristiny v Kosovu je také velmi snadná. Z Tirany se dostanete autobusem do Makedonie přes Ohrid.

Řecko se nachází v těsné blízkosti letoviska Saranda a Korky, za cca 30 minut se můžete trajektem odvézt na Korfu. Pokud se chcete vydat do Itálie, není problém, cesta je rychlá a cenově dostupná.

TiranaTirana

5. Tirana byla nejvíce ovlivněna komunismem.

Je tak ideální pro historické a komunisticko-architektonické „milovníky“. V Tiraně existují některé naprosto zvláštní budovy, zejména Pyramida, opuštěný památník zemřelého diktátora Envera Hoxhy, který je nyní televizní stanicí a turistickou zvláštností.

Hlavní město má na programu nový projekt „Tirana 2030“, jehož cílem je zvýšit zeleň ve městě, provést výsadbu lesů v srdci rušného náměstí Skanderbeg.

Plánovaný rychlý tranzit vás brzy dostane jak na letiště, tak do Durrësu, rušného přímořského letoviska Jaderského moře, vzdáleného 19 kilometrů. Brzy bude Tirana téměř k nepoznání…

6. Neexistuje země srovnatelná s Albánií 20. století.

Ve srovnání s Enverem Hoxhou Tito (Jugoslávie), Mao Ce-tung (Čína) a Khrushchev (SSSR) byli všichni příliš liberální a nebyli čistými komunisty. To vedlo k tomu, že Albánie neměla žádné vazby s jinými zeměmi od roku 1978 do roku 1991.

Když diktatura padla, věci jako banány a modré džíny byly zbrusu novým zbožím. Dokonce i dnešní Severní Korea má otevřenější ekonomiku než Albánie z devadesátých let.

7. 400letá nadvláda Osmanské říše ji navždy změnila.

V důsledku okupace se Albánie stala většinovou muslimskou zemí. Albánci ale, i když jsou muslimského původu, jedí vepřové maso a pijí alkohol a jen velmi málo žen tady nosí šátky.

V Albánii se náboženství neuchytilo v minulosti ani nyníV Albánii se náboženství neuchytilo v minulosti ani nyní

8. Je jedinou zemí s úplným zákazem náboženství.

To už je ale naštěstí minulost. V roce 1967 bylo v celé Albánii náboženství zcela zakázáno. Díky tomu bylo bohužel mnoho církevních budov a mešit zničeno. Albánci však pracují na jejich obnově.

Lidé tu jsou neuvěřitelně tolerantní k jiným náboženstvím. Mezinárodní sňatky jsou tu docela běžné a nový člen rodiny je vždy přijat s láskou bez ohledu na náboženské vyznání.

Na rozdíl od Bosny a Hercegoviny, kde byly etnické konflikty z velké části zhoršeny náboženskými rozdíly, se Albánci opravdu o náboženství nezajímají. Ve skutečnosti je Albánie jedinou zemí, ve které během druhé světové války vzrostla populace Židů. Místní občané přijali tisíce židovských uprchlíků, přestože neměli žádný vztah k judaismu.

Ve skutečnosti pro mnohé „jediné náboženství Albánie je albánismus.“ Tento citát byl vysloven Enverem Hoxhou, aby podrtrhl jeho náboženský zákaz. Místní se mnohem více zabývají tím, že jsou Albánci, než aby se zabývali náboženskými problémy.

Vinařská oblast v AlbániiVinařská oblast v Albánii

9. Vinařská oblast s lahodným vínem.

Vynikající víno najdeme v jedné z místních vinařských oblastí kolem města Berat. Ochutnat tu můžete bílé, červené i růžové, suché i polosladké.

10. Někdy se zdá, že Albánie uvízla v časové bublině.

Pojedete po nově vybudované silnici, když najednou, ha! Kozy a krávy si vesele přecházejí mezi pruhy, jako by se nechumelilo… I tohle je v Albánii běžný obrázek.

Svatby v Albánii je jeden velký večírekSvatby v Albánii je jeden velký večírek

11. Albánská svatba je tou nejlepší párty!

Svatbu poznáte nejlépe podle obrovského kruhu tancujících, který se v průběhu večera stále a stále zvětšuje. Že to znáte z českých svateb? V takové míře určitě ne.

12. Albánie vás naučí trpělivosti.

Někdy se může stát, že autobus, kterým jste měli jet, se zpozdí nebo ani není jasné, kterým kam máte jet. Ať už je to tak nebo onak, věci v Albánii vždy nějak fungují, jen jim dejte trochu času.

13. Druhým nejpoužívanějším jazykem je italština.

Nejen proto, že Albánie leží v blízkosti Itálie. Také ti, kdo vyrůstali v době komunismu, chytali v televizi a rádiích pouze italské vlny, a tak to byl jediný jejich kontakt s okolním světem.

Albánci jsou ochotní vždy poraditAlbánci jsou ochotní vždy poradit

Nebojte se jazykové bariéry. To, co místním chybí ve znalosti jazyka, doplní jinou snahou – pokusí se vám vše vysvětlit rukama, nohama, potáhnou vás dolů ulicí, aby našli někoho, kdo jim pomůže s překladem, zavolají mobilem přátelům, ať váš rozhovor přeloží apod.

14. Besa - starobylý zvyk čestného chování.

Besa Albáncům říká, aby chránili a pomáhali všem, kdo jsou v nouzi, přátelům i nepříteli.

Albánští muslimové během druhé světové války riskovali životy při vytváření falešných identit, pracovních míst a podpůrných sítí pro Židy, kteří prchali před nacisty z okolních zemí.

Dnešní besa znamená, že Albánci vás nikdy nenechají na holičkách.

15. Albánie vás nikdy neomrzí.

Ať už se vydáte po zemi kamkoliv, jisté je jedno, nikdy vás neomrzí. Můžeme vám zaručit, že jen málokde na planetě Zemi uvidíte tak rozmanité místo plné dobroty a překvapivých skutečností.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/co-jste-mozna-ne-vedeli-o-albanii/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024