Skanderbeg: legendární národní hrdina Albánie

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 8. 2018 • Přečteno 6413x

Původně se jmenoval Gjergj Kastriot, později byl označován také jako Skënderbeu, Skanderbeg či Skenderbeg.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Legendární albánský národní hrdina, známý také jako Drak z Albánie a vůdce boje proti Osmanské říši, se proslavil jako jeden z nejznámějších Albánců v historii státu, kde získal téměř mytickou pověst. Jak by taky ne, když tento neohrožený bojovník dokázal narušit nadvládu Osmanů nad Albánií.

Gjergj Kastriot alias Skanderbeg

Národní hrdina AlbánieNárodní hrdina Albánie

Původně se jmenoval Gjergj Kastriot, později byl označován také jako Skënderbeu, Skanderbeg či Skenderbeg. Řeč je o albánském národním hrdinovi, který sjednotil Albánii v boji proti Osmanům. Gjergj Kastriot Skanderbeg se narodil na počátku 15. století jako nejmladší ze čtyř synů jednoho z nejvlivnějších albánských feudálů bojujících proti nadvládě Osmanské říše.

Ten se však nakonec musel podřídit osmanskému vládci, a tak jeho synové včetně Gjergjiho vyrůstali jako rukojmí a pážata na dvoře sultána, kde se učili jeho zvykům, muslimské víře a vojenskému umění. Gjergj si velmi rychle získal dobrou pověst díky svým vojenským schopnostem a charismatu a zdálo se, že má jeho kariéra jasný směr.

Zlom nastal 28. listopadu roku 1443, kdy Skanderbeg dokonale využil znalosti „nepřítele“ a spolu s dalšími 300 Albánci opustil osmanskou armádu a pomocí falešného dopisu od sultána převzal kontrolu nad zámkem Kruja, čímž odstartoval boj proti Osmanům.

Skanderbeg stál u zrodu ligy příslušníků sjednocujících zemi proti společnému nepříteli, byl to však běh na dlouhou trať a sám Skanderbeg se porážky Osmanů nikdy nedožil. Zemřel na malárii 17. ledna 1468 a bez jeho vůdcovství padla o deset let později Kruja opět pod nadvládu Osmanů a Albánie zůstala součástí Osmanské říše až do roku 1912.

Polozapomenutý hrdina

Hrdina, který byl vlivem okolností nucen bojovat na špatné straně. Později však došlo k zásadnímu zvratu a bojovník přešel na správnou stranu. Takový byl Skanderbeg, přesto ho většina lidí mimo Albánii bohužel nezná. 

Jeho hrdinské časy dnes připomíná věhlasná skalní pevnost, vybudovaná na přelomu 5. a 6. století, ve městě Kruja, jejíž součástí je i muzeum věnované právě Skanderbegovi, které projektovala dcera komunistického diktátora Envera Hoxhy.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

Albánský hrdina s kozí hlavou na přilbě

Mauzoleum ve městě LezhëMauzoleum ve městě Lezhë

Později bylo Skanderbegovi ve městě Lezhë postaveno také mauzoleum, moderní sloupová stavba, která ukrývá trosky kostela svatého Mikuláše, kde má hrdina hrob.

Skanderbeg získal díky své věhlasné historii téměř mytickou pověst a jeho helma s kozlí hlavou byla ve třicátých letech dvacátého století vyobrazena i na albánské vlajce. Jak už to tak ale bývá zvykem, našli se i pochybovači, kteří zpochybňovali jeho obrozeneckou úlohu či rodokmen. Ať už to bylo jakkoliv, Skanderbeg se neodmyslitelně zapsal do dějin albánské kultury.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skanderbeg/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024