TOP 6 důvodů, proč navštívit Tiranu: bunkr, káva, limonáda

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 7. 2024 • Přečteno 285x

Tirana si vás získá svou neokoukanou architekturou, uvolněnou atmosférou, špičkovou gastroscénou a rušným nočním životem.

Vyberte si z našich zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

„Jedu na dovolenou do Tirany.“ Tak tuhle větu od svých přátel nejspíš moc často neuslyšíte. Vy se ale nenechte odradit a s klidným srdcem město zahrňte do svých cestovatelských plánů. Tady je 6 dobrých důvodů proč.

1. Architektonické „divy“

Největším architektonickým tahákem je PyramidaNejvětším architektonickým tahákem je Pyramida

Tirana se možná nemůže chlubit okázalou krásou, nabízí ale něco mnohem unikátnějšího – neokoukanou a místy až (jak už to na Balkáně bývá) bizarní směsici architektonických stylů. Albánská historie byla velmi bouřlivá. Díky své poloze u Jaderského i Jónského moře byla Albánie dobývána různými národy a v průběhu času její území obývali třeba Ilyrové, Thrákové, staří Řekové a Římané, Benátčané či Osmané. V ulicích se tak (ne)dokonale prolínají socialistické stavby s pozůstatky těchto civilizací.

Největším architektonickým tahákem je Pyramida, kontroverzní brutalistická stavba, která byla v roce 1988 slavnostně otevřena jako muzeum diktátora Envera Hodži (†1985). Po pádu komunismu ale přestala plnit svůj původní účel a začala chátrat. Jen příležitostně sloužila jako galerie nebo kongresové centrum, chvíli také poskytovala zázemí albánským televizním a rozhlasovým stanicím. Budově před pár lety hrozila kompletní demolice, nakonec ale prošla povedenou rekonstrukcí a od roku 2023 zde sídlí moderní technologické centrum. Na vrchol Pyramidy vede volně přístupné venkovní schodiště.

Srdcem Tirany je Skanderbegovo náměstí (Sheshi Skënderbej), největší náměstí v zemi, na které shlíží socha národního hrdiny Skanderbega. Náměstí obklopují významné budovy jako Národní historické muzeum (Muzeu Historik Kombëtar) a Palác kultury (Pallati i Kulturës). Na jeho rohu stojí Et‘hem Beyova mešita, perla osmanské architektury z 18. století, která jako jedna z mála unikla násilné ateizaci za bývalého režimu.

2. Jedno z nejbarevnějších měst Evropy

Budovy zdobí hravé pestrobarevné vzory a geometrické tvaryBudovy zdobí hravé pestrobarevné vzory a geometrické tvary

Komunistický režim zanechal Tiranu v poměrně dezolátním stavu. Změna přišla v roce 2000, kdy Edi Rama, tehdejší starosta města, umělec a také současný premiér země, zahájil iniciativu na oživení města prostřednictvím umění. Šedivé domy dostaly nový kabát. Zdobí je hravé pestrobarevné vzory a geometrické tvary, díky kterým je dnes Tirana jedním z nejbarevnějších hlavních měst Evropy. To, co nám může připadat jako dokonalý kýč, opravdu pomohlo zlepšit komunitní život ve městě, a dokonce se zde výrazně snížila kriminalita.

Na trend barevných budov navázalo i nespočet pouličních umělců, kteří skrze street art vyprávějí kapitoly z albánské historie a nenásilnou formou poukazují na současné společenské problémy.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

3. Bunk´Art

Za výstavbou bunkrů stál paranoidní Enver HodžaZa výstavbou bunkrů stál paranoidní Enver Hodža

Albánie je proslulá svými bunkry. Některé zdroje uvádějí, že je jich po celé zemi rozeseto zhruba 175 tisíc, jiné dokonce kalkulují s počtem až 750 tisíc. Za výstavbou bunkrů stál paranoidní Enver Hodža, který se takto připravoval na údajně nevyhnutelný útok nepřátelských zemí. Nevzhledné betonové úkryty se stavěly úplně všude, ve městech, v horách i na plážích, nikdy ale nebyly využity pro svůj původní účel.

Většina z nich je dnes opuštěná, některé ale našly využití jako obytné domy, kavárny, sklady, ubytovny pro lidi bez domova či psí útulky. V Tiraně se z těchto bunkrů rozhodli udělat dvě muzea/galerie věnované komunistickému režimu a tomu, jak tehdy vypadal život obyčejných Albánců. Bunk´Art 1 najdete na úpatí hory Dajti, Bunk´Art 2 pak kousek od Skanderbegova náměstí.

Čtení na podobné témaBunkry v Albánii: symbol země, připomínka temné minulosti i místo pro romantická dostaveníčkaPřečíst

4. Světová gastroscéna

Užijte si místní gastroscénuUžijte si místní gastroscénu

Věřte, nebo ne, Tirana je místo, kde můžete rozmazlovat své chuťové pohárky. Albánská kuchyně v sobě má něco z turecké, řecké a italské kuchyně, přesto je ale svá a jedinečná. Základem jsou čerstvé lokální suroviny jako olivový olej, bylinky, všelijaká zelenina, maso a mořské plody. Přestože jsou Albánci převážně muslimové, na jejich stole běžně najdete i vepřové maso a alkohol. Vyloženě tiranskou specialitou je fërgesë tirane, zapečená zelenina se sýrem.

Tradiční albánskou kuchyni můžete vyzkoušet třeba v restauracích Oda, Era nebo Mullixhiu. Pokud máte rádi fast food, hledejte stánky s nápisem „zgara“, kde si pochutnáte na grilovaných balkánských specialitách. Skvělý je také tiranský Nový bazar (Pazari i Ri), kde si můžete koupit hotové jídlo i čerstvé lokální potraviny.

Na své si přijdou i milovníci světové kuchyně, ve městě je spousta skvělých mezinárodních restaurací. Na vzestupu je také místní kavárenská scéna, která zahrnuje tradiční balkánské čajovny i trendy kavárny.

5. Čtvrť Blloku

Najdete tady desítky butiků, vyhlášených restaurací, kaváren, hospůdek a barůNajdete tady desítky butiků, vyhlášených restaurací, kaváren, hospůdek a barů

Čtvrť Blloku je taková směsice pražské Pařížské ulice a ostravské Stodolní. Najdete tady desítky butiků, vyhlášených restaurací, kaváren, hospůdek a barů, ze kterých navečer zní živá hudba: jazz, funk, house… Od každého trochu.

Za minulého režimu se sem ale obyčejný člověk podívat nemohl, Blloku (česky Blok) totiž byla přísně střežená rezidenční čtvrť albánské komunistické elity. Je zde k vidění Hodžova luxusní vila, i když pouze zpoza plotu. Přes ulici pak stojí jedna z prvních restaurací KFC v Albánii, která vytváří krásný kontrast kapitalismu a socialismu.

Mezi budovami vyniká 17patrová Sky Tower, na jejíž střeše se nachází prosklený SkyBar. Bar se pomalu otáčí kolem své osy, čímž při pití vašeho oblíbeného drinku umožňuje prohlídku Tirany z ptačí perspektivy.

6. Z města rovnou do oblak

Moderní 4 km dlouhá lanovkaModerní 4 km dlouhá lanovka

A u výšek ještě zůstaneme. Přímo z města se můžete nechat vyvézt pod vrchol nedaleké hory Dajti. Moderní 4 km dlouhá lanovka Dajti Ekspres vás během 15 minut vyveze do stanice ve výšce okolo 1000 metrů nad mořem. Odtud se vám naskytnou úchvatné výhledy nejen na celou Tiranu, ale také na Národní park Dajt a za pěkného počasí i na Jaderské moře.

Nahoře vás čeká bar a restaurace a můžete si zde zahrát minigolf, vyzkoušet jízdu na koni nebo třeba paragliding.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-6-duvodu-proc-navstivit-tiranu/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024