Počasí v Albánii: v létě na koupačku, v zimě na lyžovačku. A co mezi tím? Dovolenkovou poznávačku!

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 8. 2018 • Přečteno 12970x
TémataAlbánie

Počasí v Albánii je poměrně stálé a teplé, záleží ale na tom, v jaké části této země se právě nacházíte. A co o něm ještě platí? Čtěte!

Vyberte si z našich zájezdů do AlbánieZobrazit zájezdy

Ačkoliv leží Albánie v podobných zeměpisných šířkách jako jih Itálie či oblast Barcelony, je její klima neobyčejně pestré a liší se v závislosti na tom, zdali se právě nacházíte na pobřeží země či v jejím vnitrozemí. Co od něj očekávat a jak se na něj připravit? Poradíme!

1. Podnebí – středomořské nebo subpolární? 

Počasí je stejné jako ve středomoříPočasí je stejné jako ve středomoří

Albánské podnebí se v různých částech země liší, a tak zatímco při pobřeží vládne příjemné středomořské klima, střední a východní část země má více kontinentální klima. 

Obecně by se dalo říci, že na pobřeží země vládne teplé středomořské klima s horkými a suchými léty a mírnými deštivými zimami.

Odtud pak směrem k horským oblastem přechází do typického podnebí kontinentálního a ve vyšších nadmořských výškách, a zejména pak na severu a severovýchodě země dokonce do klimatu subpolárního.

2. Na co se připravit v létě?

V létě se můžete těšit na teploty + 30 stupňůV létě se můžete těšit na teploty + 30 stupňů

Vzhledem ke geografické poloze země bývá podnebí na pobřeží v letních měsících velmi teplé a suché, ve vnitrozemských horách však mohou teploty klesnout až o 6–15 °C. Obecně tedy platí, že na každých 1000 metrů nadmořské výšky klesá teplota průměrně o 6 °C.

Nadšeni však budete, ať už sem přijedete za turistikou či za koupáním v moři, neboť u pobřeží se můžete těšit na stejné teploty, jaké znáte například z jihu Itálie či Řecka.

Teplota vzduchu se v letních měsících drží kolem 30 °C až 40 °C, teplota vody je pak vyhřátá na příjemných 25–27 °C.

Co se týká srážek, ty se zde v létě objevují jen málokdy, a když už ano, mají podobu krátkodobé přeháňky.

Čtení: Zájezdy do Albánie – srovnání a doporučení

3. S čím můžete počítat v zimě?

Zima je podobná té našíZima je podobná té naší

Teploty, které v Albánii panují v zimě, jsou velmi podobné těm, se kterými se můžete setkat i u nás. Připravte se tedy na sníh, mráz, studený vítr, a především na srážky, které bývají způsobené vlhkými středomořskými proudy.

Díky nim si však můžete užít dostatek sněhové pokrývky vhodné především pro lyžování. Počítejte také s tím, že se denní teploty budou v zimě držet pod bodem mrazu a v noci pak mohou klesnout i na -20 °C.

4. Kdy je ideální doba pro návštěvu Albánie?

Ideální na poznávaní jsou jarní a podzimní měsíceIdeální na poznávaní jsou jarní a podzimní měsíce

Pokud do Albánie vyrážíte za vodními radovánkami a k moři, pak pro vás bude albánské léto ideální dobou pro návštěvu země.

Pokud dáváte přednost spíše cestování a turistice, pak jsou vhodnější měsíce duben, květen, červen a přelom září a října. V této době se můžete těšit na stálé a teplé podnebí, naprosto ideální pro pěší turistiku či výlety na kolech.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Albánie

Divoká karta Balkánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Albánie

Zájezdy do Albánie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-albanii/Doporučujeme z Albánie

Nejnovější z AlbánieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024