Antický klenot Turecka: impozantní Efez a ruiny někdejšího divu světa

Michael Bělák Michael Bělák, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8201x

Turecké Kusadasi je přístavní město na pobřeží Egejského moře. Právě zde ležel chrám bohyně Artemis, svého času jeden ze sedmi divů světa.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do TureckaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Celsova knihovna byla třetí největší na světě? S 12 000 svitky se zařadila za knihovny v Alexandrii a v Pergamonu. Zničena byla několika zemětřeseními.

Turecké Kusadasi je přístavní město na pobřeží Egejského moře. V oblíbené destinaci pohostí místních padesát tisíc obyvatel přes půl milionu návštěvníků ročně. Takřka každý z nich sem míří spatřit to, co zbylo z jednoho z klenotů starověku – nedaleké ruiny města Efezu. Právě zde ležel chrám bohyně Artemis, svého času jeden ze sedmi divů světa.

Perla antické kultury

Z Artemidina chrámu dnes bohužel zůstal už jen jediný ze 125 mramorových sloupů. To ovšem neznamená, že by v Efezu nebylo co poznávat. Přestože archeologové zatím prozkoumali pouhých patnáct procent rozlohy oblasti, už nyní patří zdejší vykopávky mezi nejrozsáhlejší na světě.

Historie Efezu se datuje již do doby druhého tisíciletí před naším letopočtem. Postupně se rozrostlo v jedno z největších a nejdůležitějších měst své doby, které se mohlo pyšnit tehdy největším amfiteátrem na světě (s kapacitou přes 50 tisíc diváků), knihovnou a lázněmi. Efez zmiňuje i Bible. Dle legendy tady po Ježíšově ukřižování přesídlila jeho matka Marie spolu se sv. Janem, který v Efezu napsal své evangelium.

Majestátní starobylý amfiteátr Majestátní starobylý amfiteátr

Chrám samotný má pohnuté dějiny. 200 let po jeho dokončení v roce 356 př. n. l. jej podpálil Herostratos z Efezu, který se chtěl tímto činem zapsat do historie. Chrám obnovil Alexandr Veliký, ale roku 262 našeho letopočtu byl znovu zničen, tentokrát Góty. Po jeho opětovném vybudování ztratil ve čtvrtém století s nástupem křesťanství význam. Jeho zbytky objevil až v roce 1869 angličan John Turtle Wood.

Antické sloupy v EfezuAntické sloupy v Efezu

Dnešní Efez

Kusadasi však nenabízí jen výlety do historie. 30 kilometrů od města se nachází národní park Dilek. S rozlohou přes 27 tisíc hektarů patří mezi největší parky v Turecku. Pro veřejnost je v provozu od dubna do listopadu, v letních měsících jsou otevřeny i pláže. Z města vyráží do parku minibus každou čvrthodinku.

V zimě se zde koná festival velbloudích zápasů. Právě prosinec a leden jsou totiž obdobím páření těchto zvířat. I v divoké přírodě samci soupeří o přízeň samic. Tradice těchto duelů je stará více než dva tisíce let. Většina velbloudů, kteří jsou zde k vidění, pochází z Íránu a Afghánistánu.

Tradiční velbloudí zápasyTradiční velbloudí zápasy

Vedle těchto zajímavostí nabízí Kusadasi, které je díky svému přístavu tradiční zastávkou výletních plaveb po Středomoří, také nezapomenutelnou ochutnávku turecké kultury. Turecké lázně, kterým místní říkají hamam, patří mezi oblíbené kratochvíle. Vedle rybího trhu, kde koupíte skutečně nepřeberné množství druhů ryb a mořských plodů, se každé úterý koná trh s ovocem a zeleninou. Ve středu můžete zavítat na obří trh s oblečením, textilem a kosmetikou. Skvělým zážitkem je také návštěva tureckého holičství. Nechybí ani prodejny světoznámých tureckých koberců. Užít si zábavu můžete mimo jiné ve třech akvaparcích.

Z města, kde ještě před šedesáti lety bydlelo pouhých šest tisíc lidí, se stala jedna z nejlepších destinací pro ty, kdo chtějí poznat nejen Turecko, ale i celé Středomoří. Šťastnou cestu!

Michael Bělák

Michael BělákExpert Radynacestu.cz

Turecko

Turecký koktejl zážitků

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Turecka

Zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. června

Vyberte si jeden z našich 355 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/efez/Doporučujeme z Plaveb lodí

Nejnovější z Plaveb lodíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024