Ostrov Santorini: kouzlo bájné Atlantidy

Michael Bělák Michael Bělák, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7474x

Dnes jsou ostrovy Santorini možná nejromantičtějším místem v Řecku. Kdysi byly ale skoro zničeny jednou z nejsilnějších sopečných explozí v dějinách.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Santorini najdete na jižním cípu řeckého souostroví Kyklady. Na první pohled ostrovy poznáte podle toho, že vypadají jako obří kráter po výbuchu. A tím také jsou. Historii jednoho z nejromantičtějších míst v Řecku bychom mohli snadno zaměnit s katastrofickým příběhem bájné Atlantidy.

Pohled z ptačí perspektivy ukazuje, že východní hranici tvoří největší z ostrovů – Théra. Někdo v jeho tvaru vidí obrácené písmeno C, jiný zase obří čelist, která se chystá sníst druhý největší z ostrovů – Therasii – a menší ostrůvky uprostřed – Palea Kameni a Nea Kameni.

Mapa souostroví SantoriniMapa souostroví Santorini

Výbuch, který možná smetl celou civilizaci

Na místě zátoky, kterou Santorini (Théra) ze tří světových stran objímá, byla kdysi pevnina a ostrůvky byly součástí jednoho velkého celku Théra. Původně starořecký název byl vzkříšen v 19. století a označuje se jím právě největší z ostrovů. Stále se mu ale s oblibou říká Santorini, ačkoliv toto jméno správně nese celé souostroví.

 Terasa s výhledem do nitra souostroví Terasa s výhledem do nitra souostroví

Původní ostrov byl okolo roku 1700 př. n. l. rozmetán na kusy jedním z nejsilnějších sopečných výbuchů v dějinách lidstva. Exploze byla až 100× ničivější než slavná erupce vulkánu Krakatoa z roku 1883. Ničivá síla výbuchu na Théře se odhaduje na 2400 megatun TNT, což je pro představu zhruba 160 000 atomových bomb, které dopadly na japonskou Hirošimu.

Kromě kolapsu původního ostrova vyvolala katastrofa také mnoho klimatických změn, které se záhy projevily v okolí. Vlny tsunami, sahající do výšky 35 metrů, smetly pobřeží Kréty. Výbuch tak byl pravděpodobně jednou z příčin zániku minojské civilizace. Odtud také pravděpodobně pochází legenda o Atlantidě.

 Domky na útesech 300 m nad mořem Domky na útesech 300 m nad mořem

Malebné domečky i fascinující útesy

Z tehdejší zkázy se ostrov vzpamatoval a dnes patří mezi nejoblíbenější místa v Řecku. Pro svou romantickou atmosféru a jedny z nejkrásnějších scenérií vůbec je vyhledávaným cílem líbánek.

Charakteristický je hned v několika ohledech. Bílé domky a kostelíky osázené zářivě modrými kupolemi jsou typickým znakem ostrovů a častým motivem pohlednic z Řecka. Pokud ale připlujete po moři, jako první vás dostane pohled na útesy. Ty se tyčí do výšky 300 metrů a jsou dechberoucím důkazem toho, jakou sílu je příroda schopna vyvinout. Na útesech stojí několik hotelů a nabízí tak možnost jednoho z nejkrásnějších ubytování.

Díky sopečnému původu ostrova objevíte na některých plážích Santorini netypicky zbarvený písek, který může mít červenou až načernalou barvu. Za návštěvu určitě stojí nejslavnější Red Beach (červená pláž), hrající různými barvami.

Kam na Santorini vyrazit?

Jako většina míst v Řecku láká Santorini zejména na prosluněné pláže, dobré víno, skvělé jídlo a okouzlující scenérie. V hlavním městě Fira si přijdou na své zejména milovníci hudby, tance a večerního povyražení. S prázdnou ale neodejdou ani ti, kteří klubům a barům neholdují. Za návštěvu určitě stojí archeologické muzeum a galerie umění Mati. V té jsou k vidění originální umělecká díla, inspirovaná místní přírodou a lidmi. Otevřena je v sezóně každý den.

Typické řecké větrné mlýnyTypické řecké větrné mlýny

O něco méně rušné je překrásné městečko Oia, nejstarší obydlená část ostrova. Právě Oia bývá často vyobrazená na zmiňovaných pohlednicích – s typickým starým větrným mlýnem a kostelíkem. Oia tak nabízí romantické procházky, ale i odpočinek na plážích. Do vesničky Oia se můžete vydat po oblíbené hikingové stezce Fira–Oia. Cesta vezme necelé 3 hodiny, a když z Firy vyrazíte odpoledne, užijete si v Oia sladkou odměnu v podobně západu slunce.

 Santorini při západu Slunce Santorini při západu Slunce

Poznat nejstarší památky a udělat si představu o původní podobě ostrova můžete při návštěvě starodávných ruin. Akrotiri, taky označované jako „řecké Pompeje“, je pozůstatkem osídlení z doby bronzové a je s podivem, že kromě jedné z největších známých katastrof přežilo i tisíce let lidské civilizace.

Z památek ještě stojí za zmínku vesnička Imerovigli, u které se nachází skála Skaros s pozůstatky benátské pevnosti z 13. století. Z Imerovigli také můžete pozorovat nádherné západy slunce. Ne nadarmo se vesnici přezdívá „balkón do Egejského moře“.

Michael Bělák

Michael BělákExpert Radynacestu.cz

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd již 10. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrov-santorini-kouzlo-bajne-atlantidy/Doporučujeme z Plaveb lodí

Nejnovější z Plaveb lodíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024