Rhodos: divoký příběh nejkrásnějšího ostrova v Řecku

Michael Bělák Michael Bělák, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7044x

Podle legendy daroval ostrov Rhodos největší řecký bůh Zeus bohu Slunce Héliovi. S jeho požehnáním se stal nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři.

Vyberte si z našich 337 zájezdů Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Palác velmistrů v hlavním městě Rhodos využívali Turci po několik staletí jako vězení? Byl pak téměř zničen při výbuchu munice. 

Podle legendy daroval ostrov Rhodos největší řecký bůh Zeus bohu Slunce Héliovi. S jeho požehnáním se stal nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři. Stál zde Rhodský kolos, přes 30 metrů vysoká bronzová socha. V srdcích mnoha cestovatelů zde antický svět pravidelně ožívá dodnes.

Divoká historie ostrova je přes 3000 let dlouhá. Zdejší Fénickou kolonii i osídlení Mínojců ve 13. století př. n. l. ovládli řečtí Dórové. Jejich města poté kolonizovala pobřeží malé Asie, Francie, Sicílie a Španělska. V roce 406 př. n. l. pak společnými silami postavili nové hlavní město Rhodos.

Tisíciletá římská říše

Přes obratnou diplomacii se ani tento dlouho nezávislý ostrov neubránil expandující římské říši. Do 13. století byl součástí Byzantské říše, než jej dobyli Janované. Ti jej prodali rytířskému řádu Johanitů, kteří vtiskli ostrovu typicky středověký ráz. Mnoho místních památek se datuje právě do této doby.

Historické centrum města RhodosHistorické centrum města Rhodos

Vládu rytířů ukončilo po více než dvou stech letech v roce 1522 půlroční obléhání osmanských Turků. Okupace pak pokračovala nepřetržitě až do roku 1912, kdy ostrov zabrali Italové. Až v roce 1948, po konci druhé světové války, ostrov konečně přešel pod správu Řeků.

Rozmanité kulturní vlivy jsou dodnes na Rhodu viditelné. Kromě architektury jsou patrné i ve zdejším dialektu – mnoho slov bylo převzato z italštiny a turečtiny. Díky velkému množství anglických turistů však s domluvou není problém.

Hlavní město na Seznamu kulturního dědictví UNESCO

Slunná úbočí hornaté krajiny na severu jsou poseta vinicemi a olivovníky a rozkládá se zde i hlavní město Rhodos. Jeho středověké centrum, zapsané na Seznamu kulturního dědictví UNESCO, se již za vlády Johanitů stalo v podstatě pevností. Spolu s Palácem velmistrů a Rytířskou ulicí patří mezi nejkrásnější gotické památky na světě.

{FOTO-18152}

V hlavním městě stál legendární kolos, přes třicet metrů vysoká socha boha Slunce z kamene a bronzových plátů. „Dožil“ se ale poměrně krátkého věku. Roku 226 př. n. l. udeřilo na ostrově zemětřesení, při kterém se socha zlomila v kolenou. Její trosky ležely na místě dalších 800 let, než byly odvezeny pustošícími Araby. Dnes kolos na jeho místě připomínají dva sloupy s jelenem a laní.

Rhodský přístav se sochou laněRhodský přístav se sochou laně

Zbytek ostrova má také co nabídnout. Pobřeží omývají divoké vlny, které lákají surfaře z celého světa. Ve vnitrozemí můžete navštívit slavné Údolí motýlů, kde hnízdí hejna přástevníků kostivalových. Nebo se můžete podívat do městečka Lindos a prohlédnout si ruiny zdejší akropole, chrám bohyně Athény či hrad. Rhodos nabízí opravdu mnoho a sami posoudíte, jestli je skutečně nejkrásnější v Egejském moři.

Michael Bělák

Michael BělákExpert Radynacestu.cz

Vyberte si jeden z našich 337 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rhodos-divoky-pribeh-nejkrasnejsiho-ostrova-v-recku/Doporučujeme z Plaveb lodí

Nejnovější z Plaveb lodíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024