Hodinářství ve Švýcarsku: fenomén, který zná celý svět, reprezentují květinové hodiny v Ženevě

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 5. 2022 • Přečteno 3842x

Švýcarské hodinky jsou pojem, který značí kvalitu, eleganci a samozřejmě ne zrovna nízkou cenu. Kdy se příběh začal odehrávat a které hodinky jsou ty nej?

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Pokud se někde ve světě zeptáte na Švýcarsko a jeho tři nejznámější produkty, řada lidí pravděpodobně zmíní sýry, čokoládu a hodinky. Právě výrobou hodinek se Švýcarsko proslavilo a značky jako Breitling, Festina, Longines, Patek Philippe, Rolex, Swatch, Tag Heuer nebo Tissot jsou vyhlášené po celém světě. Většina těchto firem má své sídlo ve frankofonní části Švýcarska, např. v Ženevě, La Chaux-de-Fonds nebo Saint-Imier.

Právě s frankofonními kantony a zdejším pohořím Jura je spjata výroba hodinek, která sahá do přelomu 16. a 17. století. Dá se říci, že za fenoménem švýcarského hodinářství stojí reformátor Jan Kalvín, i když nevědomky. Tehdejší náboženské reformy mimo jiné zakazovaly nošení zlatých šperků. Ženevští zlatníci si kvůli tomu museli hledat nové řemeslo a jejich jemná práce a trpělivost se dala uplatnit právě ve výrobě hodinek.

Jak to všechno začalo...

Hodinářství má ve Švýcarsku dlouholetou tradiciHodinářství má ve Švýcarsku dlouholetou tradici

V roce 1601 vznikl vůbec první hodinářský cech na světě. V pohoří Jura, kde v zimních měsících panuje tuhý mráz, byly některé oblasti na několik měsíců odříznuty od okolního světa. Místní hospodáři si krátili zimu výrobou součástek do hodinek, při níž projevovali velký talent a trpělivost.

Brzy pochopili, že prodejem jimi vyhotovených strojků, které během jarních měsíců prodávali v Ženevě, si zajistí živobytí na celý rok. Postupem času zvládli výrobu hodinek vylepšit tolik, že dovedli celé řemeslo k dokonalosti.

Swiss made = záruka kvality

Označení Swiss made dokládá, že hodinky byly vyrobeny ve Švýcarsku a mají strojek zdejší výrobyOznačení Swiss made dokládá, že hodinky byly vyrobeny ve Švýcarsku a mají strojek zdejší výroby

Většina zmíněných hodinářských firem byla založena v 19. století a v průběhu let se jim povedlo vydobýt si celosvětový věhlas. Dobrou vizitkou pro švýcarské hodinky je označení Swiss made. Aby hodinky toto označení mohly nosit, musí splnit několik kritérií, která jsou pevně dána vyhláškou Švýcarské konfederace.

Mezi tato kritéria patří například to, že se technický vývoj hodinek musí odehrát ve Švýcarsku, hodinky musí mít švýcarský strojek, a ten musí být do hodinek vložen také ve Švýcarsku, nejméně 60 % výrobních nákladů musí pocházet ze Švýcarska a výstupní kontrola se musí odehrát rovněž ve Švýcarsku.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Značka vítězů

Švýcarská značka hodinek Rolex je sponzorem grandslamových turnajůŠvýcarská značka hodinek Rolex je sponzorem grandslamových turnajů

Ze švýcarských hodinářských značek je nejznámější pravděpodobně firma Rolex. Firma se pyšní řadou prvenství, jako první třeba představila vodotěsné hodinky, první hodinky se samonátahem nebo třeba hodinky se dvěma časovými pásmy. Je také sponzorem řady sportovních akcí, na kterých zajišťuje i oficiální časomíru (např. na všech čtyřech tenisových grandslamových turnajích).

Značka Festina je zase neodmyslitelně spjata s nejslavnějším cyklistickým závodem světa Tour de France. Firma Tag Heuer potom spolupracuje s řadou sportovců nebo také hollywoodských hvězd, její luxusní hodinky nosí např. Tiger Woods, Cristiano Ronaldo, Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Uma Thurman, Cameron Diaz nebo Lewis Hamilton.

Česká stopa a nejdražší kousek 

Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A jsou nejdražší hodinky světaPatek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A jsou nejdražší hodinky světa

Milovníci luxusních hodinek si často vybírají z tzv. Svaté trojice hodinek (Holy Trinity of Watches), kam patří značky Vacheron Constantin, Audemars Piguet a Patek Philippe. Posledně jmenovaná firma má i malou českou stopu. Firma byla založena v roce 1839 polským emigrantem Antonim Norbertem Patkem a jeho společníkem česko-polského původu Franciszkem Czapkem. Czapek po pár letech z firmy odešel a založil s jiným polským partnerem, Juliuszem Gruszewskim, svoji vlastní firmu.

Patek spojil síly s francouzským hodinářem Jeanem Adrienem Philippem a od roku 1851 firma vyráběla hodinky pod názvem Patek Philippe. V roce 1868 firma vyrobila první švýcarské náramkové hodinky, které nosila maďarská hraběnka Koscowicz. Firma je dodnes známá tím, že si všechny díly pro své výrobky vyrábí sama bez subdodavatelů. Může se také pyšnit vůbec nejdražším modelem hodinek na světě. Model Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A byl v roce 2019 vydražen za rekordních 31 milionů švýcarských franků (téměř tři čtvrtě miliardy korun).

Květinové hodiny v Ženevě

L'horloge fleurieL'horloge fleurie

Pokud přijedete do Ženevy, jako odkaz na slavnou hodinářskou tradici města a celého Švýcarska byste rozhodně neměli vynechat zastavení u květinových hodin (L'horloge fleurie). Hodiny se od roku 1955 nacházejí v parku Jardin Anglais blízko promenády kolem Ženevského jezera.

Jsou sestaveny přibližně z 6 500 různých květin a mají v průměru pět metrů. Do roku 2005 se jednalo o vůbec největší květinové hodiny na světě, od té doby již byly několikrát překonány (např. květinovými hodinami v Teheránu nebo Kyjevě).

Za celou dobu své existence procházejí květinové hodiny neustále změnou svého designu. Číselník hodin se skládá z osmi různě barevných částí, barevná podoba se mění podle ročních období, vždy je ale kladen důraz na to, aby byly číslice čitelné a přehledné. O to, aby hodiny šly zcela přesně, se stará satelitní systém, můžete si tedy podle nich nastavit čas na svých hodinkách.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hodinarstvi-ve-svycarsku/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024