Hrad Chillon: Poklad z 11. století na břehu Ženevského jezera inspiroval Byrona

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 6. 2022 • Přečteno 4133x

Jak nevšední asi musí být hrad, aby o něm napsal báseň jeden z největších umělců Anglie? Zajeďte to zjistit na břeh Ženevského jezera, kde Chillon stojí.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Řadí se mezi nejnavštěvovanější švýcarské historické památky, proslavil ho známý anglický básník, lord George Gordon Byron, a díky své poloze přímo u východního konce Ženevského jezera se z hradu Chillon naskýtá pěkný výhled na jezero a okolní kopce. V současné době je jedním z nejzachovalejších středověkých hradů v Evropě. Pojďte s námi na prohlídku! 

Hrad Chillon se nachází na okraji městečka Montreux ležícího na tzv. Švýcarské riviéře v kantonu Vaud. Počátky hradu sahají až do 11. století, první zmínka o něm se datuje do roku 1150, ale jeho současný vzhled pochází ze 13. století.

Poloha na východním konci Ženevského jezera byla v minulosti strategicky významná, především kvůli vybírání mýtného a ovládání okolních cest. Historie hradu se dá rozdělit na tři období – savojské, bernské a vaudské.

Hrad původně patřil savojským hrabatům, která si ho nechala vybudovat jako svou rezidenci. V roce 1536 byl hrad i celá okolní oblast kantonu Vaud dobyta bernskými vojsky a od té doby sloužil až do konce 18. století jako sídlo bernských fojtů.

V lednu 1798 byl pak hrad bez odporu obsazen vlastenci z nedalekých měst Montreux a Vevey během tzv. Vaudské revoluce a od roku 1803 je pod správou kantonu Vaud. Ke konci 19. století začalo postupné restaurování hradu, které probíhá i v současnosti.

Vězení a múza slavného básníka

Byl inspirací nejednomu umělciByl inspirací nejednomu umělci

V průběhu staletí byla pevnost využívána i jako vězení. V roce 1348 zde byla vězněna a mučena řada Židů, kteří byli podezříváni a nařknuti z otravy zdrojů pitné vody v nedalekém městečku Villeneuve v době, kdy oblast sužovala morová epidemie.

Bezesporu nejznámějším vězněm, který kdy na Chillonu pobýval, byl François Bonivard. Ten zde byl vězněn v letech 1530–⁠1536 kvůli politickému pobuřování a svobodomyslným názorům (přesvědčoval Ženevany, aby se spojili se Švýcary proti Savojsku).

Jeho příběh zaujal o několik století později anglického básníka, lorda George Gordona Byrona, který v 19. století hrad navštívil společně se svým přítelem a významným anglickým básníkem Percym Bysshem Shelleym. Byron pak v roce 1816 vydal poému Vězeň chillonský (v originále The Prisoner of Chillon) a během návštěvy hradu vyryl svůj podpis na jeden z pilířů hradní kobky.

Mimochodem, François Bonivard se po propuštění z vězení v roce 1536 vrátil do Ženevy, kde získal občanskou svobodu a pravidelnou rentu. Krátce pobýval v Bernu a Lausanne, ale v roce 1544 se natrvalo vrátil do Ženevy. Za svůj život se stihl hned čtyřikrát oženit a zemřel v tehdy úctyhodném věku 77 let v roce 1570.

Jak se k hradu dostat a co neminout? 

Z mola u hradu jsou nádherné výhledy na jezero.Z mola u hradu jsou nádherné výhledy na jezero.

Pro návštěvníky je hrad otevřen celoročně, dá se k němu dostat trolejbusem z Montreux, který odjíždí z promenády u jezera (cesta trvá cca 10 minut a zastávka je kousek od vstupu do hradního areálu). Zpět do Montreux se dá dostat také pěšky po pěkné cestě vedoucí po břehu jezera, cesta trvá kolem 45 minut.

Další z možností, jak se k hradu dostat, je plavba po jezeře některou z výletních lodí. Ty vyplouvají několikrát denně např. z nedalekých městeček Vevey a Montreux, během plavby se cestovatelům naskýtá pěkný pohled na neopevněnou část hradu, která se odráží na vodní hladině.

Prohlídka hradu je možná s místním průvodcem, případně individuálně s brožurkou s plánkem hradu a popisky k jednotlivým místnostem (brožurka je dostupná také v češtině). Na prohlídku hradu je dobré vyhradit si cca 1–⁠2 hodiny času.

V areálu hradu a blízkém okolí jsou obchůdky se suvenýry a také bistro a kavárna. Fotografové si určitě nenechají ujít vyhlídku z mola přímo u hradu s krásnými výhledy na jezero a okolní kopce.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-chillon/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024