Jet d´Eau: Sto čtyřicet metrů vysoká fontána jako nejznámější symbol Ženevského jezera

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 4. 2022 • Přečteno 4784x

Věděli jste, že kouzelná fontána tryskající do 140 metrů byla kdysi jen vedlejším produktem vodní elektrárny?

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Je jedním z hlavních symbolů Ženevy, vidět ho můžete i ze sousední Francie nebo třeba při přistání či vzletu z ženevského letiště. Vodotrysk zvaný Jet d´Eau byl na konci 19. století vybudován z praktických důvodů, postupem času se z něj stala jedna z největších turistických atrakcí v oblasti Ženevského jezera.

Vznik vodotrysku Jet d´Eau se datuje na konec 19. století. Ženeva tehdy zažívala obrovský rozmach, jen počet obyvatel ve městě se během 50 let téměř zdvojnásobil. Město se v roce 1886 rozhodlo pro stavbu vodní elektrárny na ulici la Coulouvrenière na břehu řeky Rhôny. Tehdejší vodotrysk byl využíván k uvolnění nadměrného hydrostatického tlaku ve vodovodním potrubí, byl v provozu pouze v noci a dosahoval výšky 30 metrů.

Vodotrysk okamžitě zaujal obyvatele Ženevy i návštěvníky, kteří do města přijížděli, a protože díky technologickým novinkám nebylo nadále nutné, aby byl přímo součástí elektrárny, bylo rozhodnuto o jeho přesunutí na promenádu u Ženevského jezera ve čtvrti Eaux-Vives. Slavnostní uvedení do provozu proběhlo v roce 1891 u příležitosti 600 let od vzniku Švýcarska a nový vodotrysk už dosahoval výšky 90 metrů.

Původně byl v provozu pouze o nedělích a státních svátcích, od roku 1906 byl občas spuštěn i přes všední dny. Dalším významným mezníkem byl rok 1951, kdy byl vodotrysk a jeho systém upraven. Už nebyl nadále poháněn pitnou vodou, ale filtrovanou vodou z jezera a díky modernějšímu mechanismu dosahovala jeho výška 140 metrů. Od té doby ženou do vzduchu 500 litrů vody každou vteřinu dvě elektrická čerpadla rychlostí 200 km/h.

Jak je to s vodotryskem dnes? 

V létě tryská každý den až do 23:15 hodinV létě tryská každý den až do 23:15 hodin

V současnosti je vodotrysk Jet d´Eau v provozu po celý rok až na dvoutýdenní odstávku kvůli údržbě, která většinou probíhá během listopadu. V letních měsících je v provozu i po setmění (do 23.15) a lidé si mohou užít vodotrysk nasvícený v několika různých barvách. Při speciálních příležitostech se vodotrysk zbarví i do barev švýcarské vlajky, tedy červené a bílé.

Vodotrysk se z bezpečnostních důvodů vypíná pouze v případě silného větru a nepříznivého počasí. Na vše dohlíží pět zaměstnanců ženevské společnosti SIG, která má provoz vodotrysku na starost.

Společnost nabízí v hlavní sezoně i komentované prohlídky ve francouzštině a angličtině, během kterých je možné se podívat i do strojovny vodotrysku. Prohlídky trvají necelou hodinu a začínají vždy před spuštěním vodotrysku v ranních hodinách. Kvůli omezené kapacitě je potřeba přihlásit se s předstihem, školní skupiny mají výhodu volného vstupu.

Kam pro nejlepší fotku i zážitek? 

Od hotelu Beau Rivage je na fontánu skvělý výhledOd hotelu Beau Rivage je na fontánu skvělý výhled

Kolem Jet d´Eau vede molo, po kterém se dá projít až k 7 metrů vysokému majáku z roku 1875. Pokud se na cestu vydáte v momentě, kdy je vodotrysk v provozu, je třeba počítat, že schytáte nějakou tu vodní spršku.

To samé vás může potkat při plavbě parníkem, který projíždí v těsné blízkosti. Pohled na vodotrysk si v Ženevě užijete odkudkoliv z promenády vedoucí kolem jezera, pěkné místo na fotky je z protějšího břehu jezera z parku u hotelu Beau-Rivage nebo nedalekých Bains des Pâquis, kde se můžete i vykoupat a občerstvit.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Dvojníky má daleko ve světě i za rohem 

Vypadá jako ona, ale není to ona... Je to Alsterfontäne v Hamburku.Vypadá jako ona, ale není to ona... Je to Alsterfontäne v Hamburku.

I když aktuálně Jet d´Eau již mnoho let nedrží pozici nejvyššího vodotrysku na světě, stále si udržuje mezinárodní prestiž. Stal se vzorem pro další podobné vodotrysky po celém světě, např. v jihokorejském Soulu, saudskoarabském Jeddahu nebo třeba v Dubaji.

Nemusíme ale chodit daleko – podobný (i když o dost menší) vodotrysk nalezneme i v severoněmeckém přístavním městě Hamburk, kde je od roku 1987 na jezeře Alstersee v centru města v provozu tzv. Alsterfontäne.

Inspirací byl právě ženevský Jet d´Eau, který v roce 1986 z letadla pozoroval hamburský rodák a televizní a rozhlasový moderátor Carlheinz Hollmann. Při tomto pohledu si hned začal představovat, jak by podobný vodotrysk mohl ozvláštnit jezero Alstersee a okolní promenádu nacházející se v centru Hamburku.

Po návratu domů svůj návrh představil stavebnímu odboru hamburské radnice, ten návrh podpořil, a jelikož se záhy podařilo najít sponzory, kteří zajistili financování stavby a provozu vodotrysku, byla Alsterfontäne brzy uvedena do provozu. Dosahuje výšky 60 metrů a je v provozu od jara do podzimu od 9.00 do půlnoci.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jet-d-eau/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024